19 دی 1393

«شکایت‌های زیاد» در قوه قضاییه از لاین و واتس‌اپ

19 دی 1393

رادیو فردا

یک روز پس از انتشار خبرهایی از فیلتر شدن سه نرم‌افزار ارتباطی تلفن همراه در ایران، وزیر دادگستری خبر داد که در قوه قضاییه «شکایت‌های زیادی» از این «برنامه‌های ارتباطی» به دلیل «تهدید اخلاق اجتماعی و سلامت خانواده‌ها» مطرح شده است.

وی همچنین تاکید کرد که اگر دولت قادر به جلوگیری از، به گفته او، «بخش‌های ناسالم» شبکه‌های مجازی از طریق «فیلترینگ هوشمند» نباشد، «ناچار است» که اصل شبکه‌ها را کلا فیلتر کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری، عصر پنج‌شنبه، ۱۸ دی‌ماه، درباره صدور دستور قضایی برای فیلتر شدن سه نرم‌افزار ارتباطی تلفن همراه گفت: «در قوه قضاییه شکایت‌های زیادی مبنی بر این که در این برنامه‌های ارتباطی، اخلاق اجتماعی و سلامت خانواده‌ها تهدید می‌شود مطرح شده است.»

وی با بیان این که بحث فیلترینگ «برنامه‌های ارتباطی» مطرح است افزود: «با توجه به این که سلامت اخلاقی و فکری مردم توسط برخی از این برنامه‌ها به مخاطره افتاده، وزارت دادگستری و قوه قضاییه به جد پیگیر است.»

خبرگزاری‌های ایران روز چهارشنبه، ۱۷ دی، به نقل از «یک منبع» در کمیته تشخیص مصادیق محتوای مجرمانه فضای مجازی، از صدور دستور قضایی برای فیلتر شدن سه نرم‌افزار ارتباطی تلفن همراه شامل «لاین»، «واتس‌اپ» و «تانگو» خبر دادند.

در همان روز، رمضانعلی سبحانی‌فر، عضو کمیته تشخیص مصادیق محتوای مجرمانه فضای مجازی، گفت که تاکنون در این زمینه مطلبی به این کمیته اعلام نشده است.

مقامات قوه قضائیه تاکنون به انتشار این خبرها واکنشی نشان نداده‌اند.

وزیر دادگستری روز پنج شنبه در ادامه سخنان خود گفت: «دولت تلاش می‌کند با کنترل‌های فنی و فیلترینگ هوشمند اجازه فعالیت به این شبکه‌های مجازیِ اجتماعی بدهد و همچنین از ایجاد فضاهای غیراخلاقی و مضرر برای جامعه جلوگیری کند.»

وی اضافه کرد: «اگر دولت قادر نباشد به طور هوشمند از بخش‌های ناسالم این فضاهای اجتماعی جلوگیری کند ناچار است که اصل شبکه‌ها را با محدودیت مواجه کند.»

آقای پورمحمدی تصریح کرد: «فیلترینگ بحثی مشترک میان قوه قضاییه و مجریه است که امیدواریم به بهترین نتیجه برسیم.»

همزمان با سخنان آقای پورمحمدی، علی جنتی، وزیر ارشاد، نیز گفت که فیلترینگ تنها راه برای مقابله با «تهاجم فرهنگی» نیست.

در چند ماه گذشته موضوع فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی از جمله شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه نظیر «واتس‌اپ، وایبر و تانگو» موضوع بحث بین مقامات دولت روحانی و قوه قضائیه بوده‌ است.

در حالی‌ که برخی مسئولان قوه قضائیه خواستار مسدود شدن این شبکه‌ها هستند، مسئولان دولتی از طرح «فیلترینگ هوشمند» دفاع می‌کنند.

در فیلترینگ هوشمند دسترسی به هیچ وب‌سایتی به طور کامل محدود نمی‌شود، بلکه بخشی از «محتوای مسئله‌دار» سایت که توسط این نرم‌افزار مشخص شده از دسترسی کاربران ایرانی خارج خواهد شد.

روز پنجم دی و دو روز بعد از انتشار خبرهایی درباره «فیلترینگ هوشمند» بخش‌هایی از شبکه اینستاگرام، محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، «آغاز آزمایشی طرح فیلترینگ هوشمند یکی از شبکه‌های اجتماعی اینترنتی» را تایید کرد و گفت که «فاز اول فیلترینگ هوشمند روی شبکه‌ای که بیشترین فشار روی آن بود با موفقیت اجرا شد».

غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه ایران، در روزهای پایانی شهریورماه با ارسال نامه‌ای به وزیر ارتباطات از او خواسته بود که ظرف حداکثر یک ماه شبکه‌های اجتماعی از جمله «واتس‌اپ، وایبر و تانگو» را مسدود یا به «طور موثر» کنترل کند، در غیر این صورت قوه قضائیه نسبت به این امر اقدام خواهد کرد.

وی پس از اتمام فرصت یک ماهه گفت: «صحبتی با دستگاه‌های ذی‌ربط در خصوص فضای مجازی داشته‌ایم که اعلام کرده‌اند ‌‌نهایت تلاش خود را می‌کنند تا هم شبکه‌های اجتماعی را داشته باشیم و هم از موارد مجرمانه و فسادبرانگیز جلوگیری شود.»

تصمیم به مسدود کردن سایت‌های اینترنتی در ایران معمولا توسط کمیته تشخیص مصادیق محتوای مجرمانه فضای مجازی گرفته می‌شود که ریاست آن با دادستان کل کشور است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)