19 دی 1393

تیراژ شماره هفته آینده «شارلی ابدو»؛ يک ميليون نسخه

19 دی 1393

رادیو فردا

يکی از دبيران زنده مانده هفته‌نامه شارلی ابدو و وکيل اين نشريه طنز فرانسوی اعلام کرده‌اند که شارلی ابدو هفته آينده، چهارشنبه ۲۴ دی، منتشر خواهد شد.

در فيلم‌هايی که از حمله به دفتر اين هفته‌نامه منتشر شده، صدای فرياد مهاجمان شنيده می‌شود که علاوه بر سر دادن شعار «الله اکبر» و «انتقام پيامبر را گرفتيم»، گفتند: «شارلی ابدو را کشتيم».

اما پاتريک پِلو، از نويسندگان اين هفته‌نامه در مصاحبه‌ای با تلويزيون «ای‌تله» فرانسه گفته که نويسندگان بازمانده از قتل‌عام روز چهارشنبه، «هم‌قسم» شده‌اند تا شارلی ابدو را هفته آينده منتشر و به گفته او، ثابت کنند که «جهل پيروز نخواهد شد».

آقای پِلو افزوده که «شرايط بسيار سخت است. ما همگی ترسيده‌ام و رنج می‌بريم اما اين کار را به هر نحو ممکن انجام خواهيم داد زيرا حماقت هيچگاه برنده نمی‌شود».

به گفته اين نويسنده، اگر هفته‌نامه شارلی ابدو منتشر نشود، معنی‌اش اين است که «مرگ شارلی‌ها برای هيچ بوده است».

وکيل اين هفته‌نامه طنز فرانسوی نيز گفته که شارلی ابدو، هفته آينده و با تيراژ بی‌سابقه يک ميليون نسخه منتشر خواهد شد. تيراژ عادی اين نشريه تا قبل از حمله به دفتر آن، حدود ۶۰ هزار نسخه در هفته بود.

صفحه فيسبوک شارلی ابدو نيز در طول يک شبانه‌روز حدود ۹۰۰ هزار لايک جديد گرفته و هم‌اکنون بيش از يک ميليون لايک دارد.

توييتر، ديگر شبکه پرطرفدار اجتماعی، نيز اعلام کرده که هشتگ JesuisCharlie (من شارلی هستم) در کمتر از ۲۴ ساعت، بيش از سه ميليون و ۵۰۰ هزار بار توييت شده است.

عکس‌هايی با استفاده از همين هشتگ و در همين مدت زمانی در شبکه اجتماعی اينستاگرام نيز بيش از ۶۵۰ هزار بار به اشتراک گذاشته شده‌اند.

عبارت فرانسوی je suis Charlie حالا به نماد معترضانی تبديل شده که در فرانسه و در سراسر جهان، ياد قربانيان حمله به دفتر هفته نامه شارلی ابدو در مرکز پاريس را گرامی می‌دارند.

از عصر پنجشنبه ۱۸ دی، هزاران نفر از مردم پاريس برای دومين شب متوالی، در ميدان رپوبليک (جمهوری) تجمع کردند.

اين در حالی است که صدها مامور ويژه پليس ضد تروريستی فرانسه، عمليات وسيعی را در شمال اين کشور، منطقه‌ای که دو برادر الجزايری‌الاصل عامل حمله شارلی ابدو ديده شدند، آغاز کرده‌اند.

شارلی ابدو، هفته‌نامه طنز فرانسه است که کارتون‌های آن از پيامبران و مقدسات دينی اديان و سياست‌مداران فرانسوی، جنجال‌های زيادی را به دنبال داشته است.

گوگل، غول جستجوگر اينترنتی اعلام کرده که ۲۵۰ هزار يورو برای کمک به ادامه انتشار اين هفته‌نامه کمک می‌کند. اتحاديه ناشران روزنامه‌های فرانسه نيز اعلام کرده که ۲۵۰ هزار يورو به همين منظور اختصاص خواهد داد.

روزنامه لوموند، پرتيراژترين روزنامه فرانسه، راديو فرانسه و گروه تلويزيون‌های فرانسه، نيز در بيانيه مشترکی اعلام کرده‌اند که هر اقدام و حمايتی را که لازم باشد، برای ادامه حيات و فعاليت شارلی ابدو انجام خواهند داد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)