19 دی 1393

ممانعت نیروهای امنیتی از تجمع روزنامه‌نگاران ایرانی برای همدردی با قربانیان پاریس

19 دی 1393

رادیو فردا

برخی گزارش‌ها از تهران حاکی است، نیروهای امنیتی روز پنج‌شنبه از تجمع شماری از روزنامه‌نگاران ایرانی برای همدردی با کشته شدگان حوادث اخیر فرانسه در تهران ممانعت کرده‌اند.

در پی حمله روز چهارشنبه به هفته‌نامه‌ طنز «شارلی ابدو» در پاریس، برخی از روزنامه‌نگاران ایرانی قصد داشتند برای ابراز همدردی در برابر ساختمان پلمب‌شده انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران گردهم بیایند که با حضور نیروهای امنیتی و اطلاعاتی، این تجمع شکل نگرفت.

مردان مسلح نقابدار با ورود به دفتر این هفته‌نامه، ۱۲ نفر از جمله چهار کاریکاتوریست فرانسوی و دو مامور پلیس را کشتند.

در میان روزنامه‌های روز پنج‌شنبه ایران، روزنامه‌های ایران، همشهری، دنیای اقتصاد و قانون، عکس اصلی صفحه نخست خود را به این موضوع اختصاص دادند، اما روزنامه‌های شرق، اعتماد و مردم‌امروز به اختصاص ستون یا عنوانی کوچک به موضوع این حمله تروریستی، قناعت کردند.

روزنامه‌های نزدیک به اصولگرایان نیز اعتنای چندانی به موضوع نداشتند و از کنار آن عبور کردند.

به باور برخی ناظران و صاحبنظران رسانه‌ای، روزنامه‌های ایران روز پنج‌شنبه در پوشش اخبار و گزارش‌های مربوط به این اتفاق متناسب با ارزش خبری آن، با تردیدهایی روبرو بوده‌اند.

در حالی که روزنامه‌نگاران ایرانی از بیان ابراز همدردی خود با قربانیان حمله روز چهارشنبه به هفته نامه شارلی ابدو و کشته شدن همتایان فرانسوی خود محروم ماندند و عمده روزنامه‌های چاپ ایران پوشش مناسبی به این خبر ندادند، کانون نویسندگان ایران، روز پنج‌شنبه با انتشار پیامی، حمله به گفته آن‌ها تروریستی به دفتر مجله طنز شارلی ابدو، را محکوم کرد.

در این پیام که خطاب به نویسندگان، روزنامه نگاران و مردم فرانسه نوشته شده، آمده است که «نویسندگان و مردم ایران در راه آزادی بیان بسیار قربانی داده‌اند و به خوبی رنج و خشم شما را درک می‌کنند».

در پیام کانون نویسندگان ایران، حمله به دفتر نشریه شارلی ابدو، «جنایت هولناک» توصیف شده و تاکید شده است که طراحان و عاملان آن، «دشمنان آزادی اندیشه و بیان و پیروان جهل و خرافه‌اند» که به نوشته بیانیه نویسان کانون نویسندگان ایران، «هدفی جز استیلای عقب‌ماندگی بر جهان ندارند».

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)