17 دی 1393

چهارشنبه سیاه : دست کم دوازده کشته در حمله مسلحانه به هفته‌نامه چارلی هبدو

17 دی 1393

گزارش‌گران بدون مرز این حمله مرگبار و تکان دهنده را به دفتر هفته نامه چارلی هبدو محکوم می‌کند. « ما با خانواده و نزدیکان قربانیان تسلیت می‌گوییم و با آنها همدردیم»

چهارشنبه ٧ ژانویه ٢٠١٥ مردان مسلح نقاب دار وارد دفتر هفته چارلی هبدو در پاریس شدند و در پی تیراندازی دست کم دوازده نفر از این میان چهار کاریکاتوریست نام‌دار فرانسه شارب، کابو، ویلنوسکی و تینوس را کشتند. به گفته شاهدان و پلیس این کشتار به شکل اعدام انجام شده است، مهاجمان به هنگام جلسه هیات تحریره وارد ساختمان شده و پیش از کشتن روزنامه‌نگاران از آن‌ها خواسته بودند خود را معرفی کنند.

گزارش‌گران بدون مرز این حمله مرگبار و تکان دهنده را به دفتر هفته نامه چارلی هبدو محکوم می‌کند. « ما با خانواده و نزدیکان قربانیان تسلیت می‌گوییم و با آنها همدردیم»

کریستف دو لوار دبیر اول گزارش‌گران بدون مرز که در نخستین دقایق حمله در محل حاضر شده بود، اعلام کرد : حمله با سلاح سنگین به رسانه‌ها همان نوع خشونتی است که ما در عراق و سومالی و یا پاکستان می‌بینیم. ایا چنین حمله‌ای را در پاریس را تصور می‌کردیم؟ کابوسی است که به واقعیت تبدیل شد. این حمله روز سیاهی در تاریخ فرانسه است.

منابع بسیاری تأیید کرده‌اند که مردان نقاب‌دار مسلح به کلاشنیکف و راکت‌انداز در ساعت یازده و نیم به دفتر هفته‌نامه ظنز چارلی هبدو که در منطقه یازدهم پاریس است حمله کردند. مهاجمان پس از حمله و کشتن بیش از دوازه نفر از این میان دو پلیس و تعدادی از همکاران هفته‌نامه، موفق شدند در آتش‌باری با پلیس فرار کنند.

فرانسوا هولاند رئیس جمهور فرانسه پس از این حمله در محل حاضر شد. وی این حمله را «بربرمنشی استثنایی» خواند و اضافه کرد « هیچ اقدام بربرمنشانه‌ای هیچ‌گاه نمی‌تواند آزادی رسانه‌ها را محدود کند. » رئیس جمهور فرانسه در پی این حمله طرح حفاظت از اقدام‌ها تروریستی را به مرحله اعلام خطر فوق‌العاده افزایش داد.

هفته نامه چارلی هبدو در پی تهدیدهای بسیار از حفاظت پلیس بهرمند شده بود. این دومین حمله به دفتر این مجله است. در سال ٢٠١١ مهاجمانی با بمب آتش زا به دفتر مجله حمله کرده بودند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)