17 دی 1393

انتظامی: رسانه ها موظفند خبرنگارانشان را بیمه کنند

17 دی 1393

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: طبق ماده ۴۶ قانون مطبوعات، صاحبان رسانه موظف هستند که خبرنگاران را بیمه کنند.

به گزارش ایرنا، ’ حسین انتظامی’ سه شنبه شب در نشست با اصحاب رسانه و کانون های تبلیغاتی استان قزوین که در استانداری قزوین اظهار کرد: مطابق با قانون مطبوعات صاحبان رسانه وظیفه دارند خبرنگاران را بیمه کنند، چرا که بیمه خبرنگاران توسط دولت اصالت خبرنگاران را تحت شعاع خود قرار می دهد و خبرنگاران را دولتی می کند.

این مسوول تصریح کرد: وقتی دولت خبرنگار را بیمه می کند، در واقع به استقلال حرفه ای او لطمه می زند بنابراین بیمه کردن خبرنگاران وظیفه خود نشریات می باشد.

انتظامی، بیمه کردن خبرنگاران توسط رسانه ها را موجب حفظ استقلال مطبوعات و روزنامه های کشور دانست و اضافه کرد: البته در این زمینه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بودجه ای را برای بیمه خبرنگاران به رسانه ها می پردازد.

انتظامی، عملی نشدن بیمه خبرنگاران از سوی مدیران مسوول مجموعه های خبری را تخطی از قانون خواند و اظهار داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هزینه های پرداختی از سوی مدیران مسوول روزنامه ها، مطبوعات و خبرگزاری ها را پرداخت می کند بنابراین توجیهی در این خصوص وجود ندارد.

وی اعلام کرد: بزودی بخشی از یارانه هایی که در اختیار مجموعه های خبری قرار می گیرد به بیمه خبرنگاران اختصاص پیدا می کند، بنابراین صرف این هزینه در اموری غیر از این غیرقانونی می باشد.

خانه به دوشی روزنامه نگاران

وی با اشاره به مشکلات اصحاب رسانه،یکی از دلایل خانه به دوشی روزنامه نگاران و خبرنگاران را نداشتن تشکیلات لازم و امور استخدامی دانست و گفت: اطلاع داریم که اقتصاد مطبوعات در کشور از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه صلاحیت خبرنگاران باید زیر نظر جامعه رسانه ای تایید شود، افزود: بنابراین وظیفه دولت، تایید صلاحیت خبرنگاران نیست.

انتظامی گفت که رویکرد دولت تقویت فعالیت های صنفی است و در این راستا قوه مجریه از تصدی گری های رایج به نفع صنوف عقب نشینی می کند و امور مربوط به هر حوزه را تا حد امکان و با رعایت قانون به فعالان آن صنف می سپرد.

وی تاکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نمی تواند صلاحیت خبرنگاران را تایید و آن ها را رتبه بندی کند، بلکه رتبه بندی و رسیدگی به تخلفات باید زیر نظر جامعه رسانه ای باشد.

وی با بیان این که معتقدیم وقتی بخش خصوصی فعال وجود دارد، با اثربخشی بهتر می تواند کار کند ،اضافه کرد: قطع یارانه نشریات دولتی و بخش عمومی برای از بین رفتن این رقابت نامساوی یکی دیگر از اقدامات دولت در راستای توجه به بخش خصوصی است.

امنیت شغلی و حرفه ای

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بابیان این که دولت نباید رقیب بخش خصوصی باشد، خاطرنشان کرد:این موضوع یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی است و در همین راستا ما نیز تمام دستگاه های دولتی را تشویق به واگذاری نشریات خود به بخش خصوصی می کنیم.

این مسوول همچنین بر امنیت شغلی و امنیت حرفه ای خبرنگاران تاکید کرد و افزود: امنیت حرفه ای بالاتر از امنیت شغلی است و فرد با اقتضای توانایی های خودش در حرفه ای حضور دارد و به این ترتیب امنیتی مناسب برای حرفه خود ایجاد می کند.

رابط خبری

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مشکلات درآمدی رابطان خبر در خبرگزاری ها نیز اشاره کرد و با بیان اینکه این قشر به شکل شبانه روزی مشغول فعالیت و تلاش می باشند، اظهار کرد:برای رفع موانع پیش روی این دسته از خبرنگاران بنا داریم فرآیند جدیدی را تعریف کنیم تا احساس امنیت شغلی، تعلق خاطر و در نهایت تثبیت شغلی برای آنان به وجود بیاید.

وی اظهار کرد: براساس صحبت هایی که با مدیران خبرگزاری ها انجام داده ایم، علاوه بر سهمیه این مجموعه ها قول اعطای هزینه های ۱۰۰ رابط خبری را نیز داده ایم.

اتحادیه کانون های تبلیغاتی

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین به فعالیت کانون های تبلیغاتی که با مجوز این وزارتخانه به فعالیت می پردازند،اشاره کرد و گفت:بازاریابی و تبلیغات یک کار تخصصی است و این مهم صرفا باید از طریق کانون های آگهی و تبلیغاتی دارای مجوز انجام شود.

انتظامی، تشکیل اتحادیه کانون های تبلیغاتی را ضروری دانست و افزود: دستگاه های دولتی نباید به سمت دریافت مجوز کانون های آگهی و تبلیغات سوق داده شوند بلکه بخش خصوص باید در این زمینه فعال باشد.

وی با اشاره به این که این وزارت خانه در کنار تلاش برای حل مشکلات مطبوعات کشور، پیگیر مسایل مربوط به کانون های تبیلغاتی نیز هست، اظهار کرد: بندهایی در آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات و تبلیغات کشور وجود دارد که نیازمند بازنگری است و شناسایی نقاط ضعف و قوت، فصل مشترک دولت و تشکل ها برای همکاری می باشد.

این مسوول یادآور شد: قانون تبلیغات در کمیسیون لوایح دولت در حال طرح شدن است و تا چند ماه آینده به مجلس ارجاع خواهد شد.

انتظامی خطاب به مدیران کانون های آگهی و تبلیغات گفت: این کانون ها می توانند به جای طرح مسایل و مشکلات خود به صورت انفرادی، با تشکیل کارگروه و نشست های هم اندیشی، چند محور را مشخص و نمایندگانی را از بین خود انتخاب کرده تا مسایل و مشکلات از طریق آنها پیگیری شود.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور دیدار با اصحاب رسانه قزوین و بررسی مسایل و مشکلات آنها امروز (شنبه) به این استان سفر کرده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)