14 دی 1393

فرقانی: لزومی ندارد هر سال جشنواره مطبوعات برگزار شود

14 دی 1393

محمد مهدی فرقانی ضمن ابراز موافقت با این اظهار نظر که لزومی ندارد هر سال جشنواره مطبوعات برگزار شود، می‌گوید: الآن اخلاق حرفه‌ای، تعهد و مسئولیت اجتماعی و استقلال حرفه‌ای از انتخاب یک خبر کپی پیست به عنوان خبر برتر مهم‌تر است.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ما باید به هر پدیده‌ای براساس کارآمدی و تأثیرش نگاه کنیم و در مورد آن قضاوت کنیم. اتفاقا یکی از موافقان برگزار نشدن هر سال جشنواره، خود بنده بودم. برای اینکه حدود ۲۰ سال است این جشنواره برگزار می‌شود و عملا به یک امر روتین، عادی و غیرمؤثر تبدیل شده است.

او در ادامه گفت: جشنواره مطبوعات در دوره‌ای شروع شد که در فضای بعد از انقلاب، روزنامه‌نگاری ما مرحله تکوین خود را می‌گذراند، فقر آموزش و فقر تجربه در محیط‌های مطبوعاتی و رسانه‌ای وجود داشت و ما فکر می‌کردیم برگزاری این جشنواره می‌تواند به ارتقای شاخص‌ها کمک کند و بهبودی در اوضاع ایجاد کند که تا حدی هم مؤثر بود، اما اگر این پدیده آرام آرام به یک پدیده تکراری و غیرمؤثر تبدیل شود، عملا حتی می‌تواند اصل هدف را لوث کند. به این معنا که ما شاهد هستیم که عملا خیلی‌ وقت‌ها کارهای درجه دو و درجه سه به جشنواره می‌آیند، انتخاب می‌شوند و بدتر از آن تولید معیار می‌کند؛ یعنی دیگران وقتی به آثار منتخب جشنواره نگاه می‌کنند، فکر می‌کنند معیار برتر یعنی همین آثار، در حالی که واقعیت این نیست و معیار حرفه‌ای باید خیلی بالاتر از این‌ها باشد.

فرقانی افزود: نکته دیگر این است که من تصور می‌کنم بالاخره جشنواره مطبوعات ۲۰ سال در چارچوبی جلو رفته و هر سال گزارش برتر، خبر برتر، مقاله برتر و... انتخاب شده است؛ ضمن اینکه من نفی نمی‌کنم که ممکن است باز هم توجه به ژانرها لازم شود، اما نباید ارزش‌های حرفه‌ای را نادیده گرفت و فقط کمّی نگاه کرد. به نظر من الان اخلاق حرفه‌ای، تعهد و مسئولیت اجتماعی، استقلال حرفه‌ای و مسائلی از این قبیل در عرصه مطبوعات و روزنامه‌نگاری از اینکه یک خبر کپی‌پیست را به عنوان خبر برتر انتخاب کنیم، مهم‌تر است.

این استاد دانشگاه در ادامه در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توان این ارزش‌های حرفه‌ای را در جشنواره مطبوعات مورد سنجش قرار داد، گفت: اگر این کار آسان بود تا به حال و برای همین امسال محقق می‌شد. باید شاخص‌هایی را تدوین کرد که ارزش‌های حرفه‌ای را قابل ارزیابی و داوری کند. به همین دلیل من فکر می‌کنم بهتر است روزنامه‌نگاران پیشنهادهایی را که در این زمینه دارند، به معاونت مطبوعاتی ارائه کنند. این کار می‌تواند به تدوین شاخص‌ها کمک کند تا معاونت مطبوعاتی بتواند جشنواره بعدی را با یک طراحی جدید اجرا کند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)