11 دی 1393

کشته شدن ۱۱۸ فعال رسانه در سال ۲۰۱۴

11 دی 1393

رادیو زمانه

۱۱۸ خبرنگار و فعال رسانه در طول سال ۲۰۱۴ در نقاط مختلف جهان، در هنگام کار کشته شده‌اند.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ)، در گزارشی که در آخرین روز سال ۲۰۱۴ بر روی سایت خود قرار داده است، با اعلام این آمار از سوریه و پاکستان به عنوان خطرناک‌ترین و مرگبارترین کشورها برای اهالی رسانه نام برده است.

تعداد کشته‌شدگان کارکنان رسانه‌های جمعی سال ۲۰۱۴ در مقایسه با سال پیش از آن، ۱۳ نفر بیشتر شده است. این در حالی است که ۱۷ خبرنگار و کارمند رسانه نیز در تصادفات جاده‌ای یا حوادث ناشی از بلایای طبیعی کشته شده‌اند.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، جنگ و خشونت در سوریه، عراق و اوکراین و خشونت‌ها در پاکستان و افغانستان را جدی‌ترین تهدیدها برای روزنامه‌نگاران دانسته است و با استناد به آمار خبرنگاران کشته شده، پاکستان را خطرناک‌ترین کشور برای فعالیت‌های خبری دانسته است.

در طول سال ۲۰۱۴، ۱۴ خبرنگار در پاکستان کشته شده‌اند. این در حالی است که تعداد خبرنگاران کشته شده در سوریه ۱۲ نفر بوده است. کشور‌های افغانستان و فلسطین نیز هر کدام ۹ مورد خبرنگار کشته شده داشته‌اند. این در حالی است که هم در عراق و هم در اوکراین، هشت خبرنگار قربانی جنگ و خشونت شده‌اند.

بر اساس این گزارش، منطقه آسیا-اقیانوسیه، با ۳۵ روزنامه‌نگار قربانی، برای دومین سال پیاپی خطرناک‌ترین منطقه برای فعالیت‌های خبری و روزنامه‌نگاری بوده است. منطقه خاورمیانه با ۳۱ روزنامه‌نگار قربانی در جایگاه دوم قرار گرفته است و در قاره‌های آمریکا و آفریقا به ترتیب ۲۶ و ۱۷ خبرنگار کشته شده‌اند. شمار خبرنگاران قربانی خشونت در اروپا ۹ نفر بوده است.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران با تکیه بر این آمار و ارقام، درباره بحران موجود در تامین امنیت جانی خبرنگاران هشدار داده است و از دولت‌ها خواسته است که تلاش برای حفاظت از خبرنگاران و گردش آزاد اطلاعات را در اولویت‌های کاری خود قرار دهند.

در این گزارش به نقل از جیم بوملا، رییس فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران آمده است: «وقت آن رسیده است که برای تغییر این شرایط کاری کرد. با توجه به افزایش بی‌سابقه تهدید‌ها علیه خبرنگاران، در صورت بهبود نیافتن وضعیت امنیت فعالان حوزه رسانه، این مساله بر پوشش خبر‌ها و گردش آزاد اطلاعات از مناطقی که دچار درگیری نظامی هستند، تاثیر منفی خواهد گذاشت.»

در گزارش فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، نام جیمز فولی و استیون ساتلوف که توسط گروه داعش سر بریده شدند نیز آمده است. هم‌چنین نام خانم «سرنا شیم» که برای شبکه انگلیسی زبان «پرس تی‌وی»، متعلق به صدا و سیمای ایران کار می‌کرد و مهرماه امسال در مرز ترکیه و سوریه کشته شد نیز به چشم می‌خورد. خانم شیم شهروند ترکیه بود.

بث کوستا، دبیر‌کل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران نیز در این گزارش گفته است: «سطح برخوردهای خشونت‌آمیز با روزنامه‌نگاران در برخی کشورها به شکل غیر قابل قبولی بالاست و این مساله کار روزانه خبرنگاران را با مخاطرات جانی همراه می‌کند.»

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران همچنین نسبت به «ترس رسانه‌ها برای اعزام خبرنگار به مناطق بحران‌زده و خطرناک از بیم جان آن‌ها» هشدار داده و تاکید کرده است که این جریان می‌تواند به روند گردش آزاد اطلاعات، لطمه جدی وارد کند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)