11 دی 1393

نسخه ایرانی فیس بوک هک شد؛ واکنش‌ها به هک فیس نما

11 دی 1393

خبرنگاران ایران- شبکه اجتماعی فیس نما که نسخه ایرانی فیس بوک است، دو روز پیش در حالی هک شد که از یک طرف مدیران این سایت هنوز پاسخ شفاف و دقیقی به کاربران آن نداده‌اند و از سوی دیگر در سایت‌های خبری واکنش‌های کاربران عضو این شبکه اجتماعی اعتراضی و همراه با نگرانی است.

خبر هک فیس نما به همراه تصویر صفحه هک شده برای نخستین بار توسط باشگاه خبرنگاران منتشر شد اما هم اکنون لینک این خبر در سایت این رسانه حذف شده است در حالیکه خبر در رسانه‌های دیگر به سرعت بازنشر شد.

در خبر باشگاه خبرنگاران اعلام شده بود که با هک شدن این شبکه اجتماعی اطلاعات دو میلیون نفر از کاربران آن نیز بر روی اینترنت منتشر شد. همچنین اعلام شد که «این سایت در حال انتقال سرور خود از کانادا به ایران بود که به دلیل نا‌امنی سرورهای ایران این سایت به راحتی هک شده است و در هنگام ورود به این سایت با پیغام ۴۰۳ رو به رو می‌شویم، که این پیغام نشانه این است که هکر همچنان در حال حمله به این سایت است.»

همچنین هکر‌ها در صفحه هک شده سایت اعلام کردند که در روزهای آتی پسورد همه کاربران این شبکه اجتماعی در اینترنت پخش خواهد شد و البته هشدار داده‌اند که کابران پسورد خود را در حساب‌های دیگر تغییر دهند و سایت‌هایی را که هکر‌ها از عنوان «درپیت» از آن یاد کرده‌اند، برای عضویت انتخاب نکنند.

منبع عکس و سانسور بخشی آز آن: باشگاه خبرنگاران

در واکنش به این موضوع، سایت دانا که نزدیک به اصولگرایان تندرو است در گفت‌و‌گویی که عنوان کرده با مدیران فیس نما داشته، می‌نویسد: «مدیران فیس نما درباره افشای اطلاعات کاربران این شبکه اجتماعی نیز به دانا گفتند که دقیقا اطلاعات ۱۱۶ هزار و ۴۷۸ نفر از کاربران بر اثر این اتفاق به صورت غیر مجاز در سطح فضای مجازی منتشر شده که این اطلاعات حاوی نام کاربری، آدرس ایمیل، نام نمایشی و رمز عبور به صورت کد شده است که البته درصد بالایی از رمز‌های عبور قابلیت «دیکد» کردن را ندارد؛ البته متاسفانه اطلاعات غیر درستی از سوی برخی سایت‌ها در این رابطه منتشر شده که ما انتظار چنین برخورد نامتعادلی را از سوی این فعالان فضای مجازی نداشتیم.»

مدیران این شبکه اجتماعی همچنین اعلام کردند که هک شدن این شبکه از ساعت ۲۱ و ۵۰ دقیقه روز سه شنبه مورخ ۱۰/۹ /۱۳۹۳ رخ داد و تا حدود ساعت ۲۲ و ۲۰ دقیقه ادامه داشت که در پی آن منجر به تغییر صفحه اول شبکه اجتماعی شد و به مدت ۲ دقیقه متن مورد نظر هکر بر روی صفحه اصلی نمایش داده شد.

در ادامه این سایت به نقل از مدیران این سایت که نامی از آنها هم نبرده ادعا کرد: «پس از گذشت این مدت دسترسی هکر به سرور توسط تیم فنی قطع و عیب یابی سیستم و رهگیری آی پی هکر آغاز شد؛ در نهایت بعد از حدود ۳۰ دقیقه آی پی هکر شناسایی و فایل بارگذاری شده توسط وی پیدا شد.»

طبق آنچه در سایت دانا منتشر شده، مدیران فیس نما در مورد نگرانی‌های کاربران برای امنیت سایر حساب‌های کاربریشان نیز اعلام کردند که رایزنی‌هایی را با ارائه دهنده خدمات ایمیلی مانند یاهو و گوگل داشتند و البته این رایزنی‌ها هنوز ادامه دارد و قرار شده تا قبل از ورود کابران به ایمیل‌ها پرسش‌های امنیتی مربوطه از کاربران جهت بازیابی مجدد رمز عبور مطرح شود تا برای کاربران مشکل امنیتی ایجاد نشود.

همچنین این سایت اصولگرا در مطلب دیگری درباره فیس نما نوشت: «در خصوص عوامل هک شدن این سایت پر مخاطب حرف و سخن‌های فراوانی شنیده می‌شود که شامل علل بیرونی و برخی نیز شامل عوامل داخلی است. اما در این بین شنیده‌های خبرنگار دانا حاکی از این است که این اقدام نوعی تسویه حساب شخصی توسط یکی از افراد آشنا به سایت فیس نما بوده که البته اظهار نظر قطعی در این باره زود است و پس از پیگیری‌های پلیس فتا و مراجع ذی صلاح قطعا اطلاع رسانی دقیق در این رابطه صورت خواهد گرفت.»

بعد از انتشار این خبر در سایت‌های الف منتسب به احمد توکلی نماینده اصولگرای مجلس و سایت دانا واکنش‌های افراد مختلف در کامنتها هم قابل توجه بود.

فردی با نام شقایق در نظری در زیر مطلب سایت الف نوشت: «من یکی از کاربران این سایتم. این اواخر خسته کننده شده بود. خوب شد هک شد. حداقل به فکر یک سایت جدید میهنی می‌افتند که امنیت بیشتری داشته باشد. آن فردی که دزدیده به کاهدان زده چون اطلاعات تنها عکس، متن و چت است که آن هم مهم نیست.»

فردی با نام «یک برنامه نویس» هم نوشته است: «جالب اینجاست که این سایت پسورد کاربران رو در بانک ذخیره می‌کرده است. هیچ سایتی حق ندارد پسورد کاربر رو نگهداری کند. باید مقدار Hash پسورد رو ذخیره کند تا در صورت لو رفتن بانک، رمز عبور مردم دست هکر نیوفتد.»

فردی با نام علیرضا که به نظر می‌رسد نزدیک به این شبکه اجتماعی است هم تعداد کاربران این شبکه اجتماعی را یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر عنوان کرده است که طبق نظر فرد دیگری که به سایت الکسا ارجاع داده است، این سایت رتبه دهم پر بازدید کننده‌ترین سایت‌ها در ایران و رتبه ۸۰۸ دنیا را دارد.

از سوی دیگر در سایت دانا، بیشتر کامنتهای اعضای این شبکه اجتماعی منتشر شد. کامنتهای بی‌شماری که هم حاوی اعتراض بود و هم حاوی حمایت از این شبکه اجتماعی. فردی به نام سارا با اعتراض به نوشته سایت دانا گفت: «الان این متن یعنی چی؟ حداقل یک معذرت خواهی می‌توانستید بکنید. به جای آن همه پولی که از ملت ساده برای دریافت کاور و... گرفتید. جناب اقای قاسم‌پور کاش آنقدر که مراقب پیام‌ها در سایت بودید که کسی عکسی، متنی و... مخالف عقاید شما نگذارد به فکر امنیت آن همه آدم هم بودید.»

فرد دیگری با نام مدیر شبکه ایکس هم در اعتراضی تند نوشت: «من خودم مدیر یکی از شبکه‌ها هستم که بنا به دلایلی از انتشار اسمم معذورم. صحبت‌هایی شد و حرفایی گفته شد اما خدمت شما عرض کنم چرا باید از یک شبکه که فقط به دنبال سو استفاده است حمایت شود؟ اگه اینطور است که می‌فرمایید چرا این شبکه سرویس‌هایش را به صورت مجانی در اختیار کاربران قرار نمی‌دهد و مبالغ هنگفتی بابت هر سرویس و افزونه از کاربران می‌گیرد؟ در حالی که فیسبوک کاملا مجانی است. آن وقت ادعای رقابت با فیسبوک را می‌کنید. ببخشید اگه رک و بی‌پرده می‌گم اما بنده از نزدیک شاهد بودم که جناب قاسمپور مدیر فیسنما فقط و فقط پول می‌شناسد... چرا هزینه‌های سایتش را از تبلیغات تامین نمی‌کنه اگر این طور که شما می‌فرمایید آنقدر سایتشان خوب است؟ تا مجبور نباشند این مبالغ را از کاربران بگیرند. واقعا کور هم از شما بینا‌تر است.»

فرد دیگر هم نوشت: «اطلاعات شخصی فدای سرمان. تکلیف افزونه‌هایی که خریدیم چه می‌شود؟ پولمون پـــــــــَر؟»

فرد دیگری با نام هیراد به دفاع از فیس نما پرداخته است: «امیدوارم آقای قاسم‌پور این مشکل را سریع‌تر رفع کنند. شما دوستان عزیز به جای تخریب و حرف زدن پشت سر این جوانان، از آن‌ها حمایت کنید خیلی بهتر است. من دو سال است که عضو فیس نما هستم و شبکه بسیار خوبی است. حداقل می‌دانی قانونی است! امیدوارم مشکلتون زود‌تر حل شود.»

کاربرد دیگری با نام غزل هم نوشت: «مرسی از تیم مدیریتی فیس نما و سایت خبری دانا بابت اینکه تا حدودی خیال ما را راحت کردند! اما می‌شود یکی بگوید که الان اطلاعات ما در دنیای مجازی پخش شده است یا نه؟ و اینکه کی دقیق می‌توانیم رمز‌ها را عوض کنیم؟ والا مردیم از نگرانی. از اینور باید مرتب سر بزنیم که درست شده یا نه از آنور هم امتحان هاست.»

فرد دیگری هم با حمایت از فیس نما نوشت است: «اگر فیلمی که مربوط به یکی از عوامل فیسبوک است را دیده باشید به راحتی می‌فهمید که فیسبوک تنها و تنها مال اسرائیل است و چیز گول زنکی است. من نه می‌گویم فیسنما خوب و نه بد بوده است. به هرحال هرچی بوده یک چیز ایرانی بوده است. پس اگر ما ایرانی هستیم چون حالا با سرمایه یا بی‌سرمایه توسط مردم خودمان درست شده ازش حمایت کنید.»

با وجود این واکنش‌ها، هنوز بعد از دو روز مشکل فیس نما پابرجاست. شبکه فیس نما و به همراه سایت کلوب و چند سایت دیگر جزو شبکه اجتماعی ایرانی هستند که از شبکه‌های اجتماعی معروف دنیا مانند فیس بوک الگوبرداری کرده‌اند. چند وقت پیش محمود واعظی وزیر ارتباطات برای حمایت از شبکه‌های اجتماعی داخلی به عضویت کلوب، زیگور، تبیان و آپارات درآمد. کاربران اینترنتی که اغلب دسترسی به فیلتر شکن ندارند و یا تحت تاثیرات رسانه‌هایی مانند صدا و سیما نسبت به شبکه‌های اجتماعی جهانی مانند فیس بوک بدبینند و یا به خاطر فارسی بودن این شبکه ها، راحت‌تر با تکنولوژی‌های جدید ارتباط برقرار می‌کنند، اغلب کاربران این شبکه‌های اجتماعی داخلی را تشکیل می دهند.

توضیح عکس:

منبع عکس داخل متن، باشگاه خبرنگاران است که بخشی از آن توسط این رسانه سانسور شده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)