11 دی 1393

سه روزنامه‌نگار زندانی شبکه الجزیره در مصر دوباره محاکمه می‌شوند

11 دی 1393

رادیو زمانه

دادگاه مصر دستور داده سه روزنامه‌نگار شبکه الجزیره که از دسامبر سال ۲۰۱۳ در این کشور زندانی هستند، دوباره محاکمه شوند. این تصمیم امروز و پس اعتراض این سه روزنامه‌نگار به حکم صادر شده برای آن‌ها در قاهره گرفته شد.

این سه خبرنگار شبکه الجزیره که یک سال از بازداشت آن‌ها در مصر به اتهام حمایت از گروه اخوان‌المسلمین می‌گذرد، قرار بود امروز پنج‌شنبه، اول ژانویه ۲۰۱۵ در دادگاه حاضر شوند تا به درخواست تجدیدنظر در محکومیت آن‌ها رسیدگی شود.

دادگاه امروز ۳۰ دقیقه طول کشید و روزنامه‌نگاران اجازه ورود به این دادگاه را نداشتند. همچنین هیچ‌یک از متهمان نیز در جلسه حاضر نبودند.

با این حال، وکیل مدافع این سه روزنامه‌نگار اعلام کرده است که دادستان اذعان کرده در حکم صادر شده مشکلات عمده وجود دارد و قرار است محاکمه جدید ظرف یک ماه صورت گیرد. این روزنامه‌نگاران باید تا زمان محاکمه مجدد در مصر بمانند.

در روزهای گذشته نیز یک روزنامه‌نگار بریتانیایی شبکه الجزیره، از دولت مصر خواسته بود تا سه روزنامه‌نگاری را که به اتهام ترور بازداشت شده‌اند، آزاد کند.

روز دوشنبه سو تورتون، روزنامه‌نگار بریتانیایی، در تظاهراتی مقابل سفارت مصر در لندن به دوستان و همکلاسی‌های پیتر گرست، باهر محمد و محمد فهمی پیوست. حدود ۵۰ معترض با پلاکاردهایی که در دست داشتند خواهان آزادی این روزنامه‌نگاران شده بودند. بسیاری از معترضان دهان یا مچ دست خود را با نواری بسته بودند.

در ماه ژوئن گذشته، گرست و فهمی هر کدام به هفت سال و محمد به ۱۰ سال حبس محکوم شدند. سه روزنامه‌نگار خارجی دیگر از جمله تورتون که خبرنگار سابق اخبار کانال ۴ و گزارشگر اسکای نیوز بوده است، به صورت غیابی به ۱۰ سال زندان محکوم شدند.

فهمی و گرست در تاریخ ۲۹ دسامبر ۲۰۱۳ در محل کار خود در هتل ماریوت قاهره دستگیر شدند. محمد نیز در‌‌ همان روز در منزلش دستگیر شد. گرست استرالیایی و دو روزنامه‌نگار دیگر مصری هستند.

این سه روزنامه‌نگار از سوی دولت متهم به همکاری با گروه اخوان‌المسلمین هستند. دولت مصر مدعی شده که این کمک‌ها شامل اختصاص پلت‌فرم‌های رسانه‌ای و تجهیزات بوده است. همچنین مصر دو نفر از آن‌ها را عضو رسمی این گروه دانسته است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)