11 دی 1393

کسی که در بین نام‌ها فراموش شده بود

11 دی 1393

بهروز بهزادی، به عنوان یکی از روزنامه‌نگاران قدیمی کشور می‌گوید: جوانان دیگر پیشکسوتان را نمی‌شناسند؛ عنایت‌الله گلستانه روزنامه‌نگاری بود که به یک نسل قبل‌تر از من تعلق داشت، اما در بین نام‌ها فراموش شده بود.

سردبیر سابق روزنامه اعتماد و حال حاضر ایسکانیوز در گفت‌وگو با خبرنگار بخش رسانه ایسنا، در پاسخ به این پرسش که چرا خبر درگذشت حادثه‌نگار قدیمی کشورمان - عنایت‌الله گلستانه - دیر منتشر شد؟ گفت: گلستانه یک نسل قدیمی‌تر از من بود، اما در بین نام‌ها فراموش شده بود؛ به‌ویژه اینکه به رادیو رفته بود و این اواخر در رادیو کار می‌کرد.

بهزادی در ادامه درخصوص شخصیت و پیشینه کاری عنایت‌الله گلستانه، گفت: من با ایشان نبودم. زمانی که به اطلاعات آمدم و کار روزنامه‌نگاری را شروع کردم ایشان از روزنامه اطلاعات رفته بود و یا اینکه کم کار می‌کرد، اما یکی از ویژگی‌هایش پیگیری‌ خبرها بود.

این روزنامه‌نگار در ادامه گفت: در حال حاضر ما در روزنامه‌نگاری یک نوع گزارش با عنوان روزنامه‌نگاری کارآگاهی داریم. روزنامه‌نگاری که همچون کارآگاه پلیس دنبال یک پرونده می‌رود. این کارحرفه‌ی نویی در غرب و روزنامه‌های غربی است اما عملا آقای گلستانه خودسرانه این کار را انجام می‌داد، دنبال پرونده‌ها می‌رفت و گزارش تهیه می‌کرد. در حال حاضر این حرفه یک رشته کاری در روزنامه‌های دنیا شده است، اما ما یک نفر را دشتیم که در ایران این کار را می‌کرد بدون اینکه اسم و رسم علمی داشته باشد.

بهزادی با اعتقاد بر اینکه گلستانه فرد بسیار مهمی می‌توانست باشد، در عین حال مطرح کرد: در واقع گلستانه پایه‌گذار حوادث‌نویسی هم بود. به عقیده من گلستانه را باید در سال‌های گذشته به دانشگاه می‌آوردیم و درس می‌داد. کسانی که الان در دانشگاه درس می‌دهند تجربه کار ندارند و روزنامه‌نگاری را فقط از روی کتاب یاد گرفته‌اند و همه مطالب را از کتاب به شاگرد منتقل می‌کنند. آن‌ها خاک تحریریه نخورده‌اند.

وی همچنین در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود به ویژگی‌های ظاهری این روزنامه‌نگار حادثه‌نویس اشاره کرد و گفت: پیش از این گلستانه را یکی - دو بار در سن 86 سالگی دیدم که بسیار سرحال و سرپا بود. یکی از ویژگی‌هایش این بود که این فرد حتی پس از انقلاب هم همیشه شیک‌پوش بود.

بهزادی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه عنایت‌الله گلستانه چه کمکی به حادثه‌نویسی در مطبوعات کشورمان کرد، گفت: آقای گلستانه در کیهان کار می‌کرد و سپس به روزنامه اطلاعات آمد و بعد حادثه‌نویسی را به برنامه «راه شب» منتقل کرد و جالب بود زمانی که حوادث تلخ و شیرین را در برنامه «راه شب» رادیو پخش می‌کرد، شنوندگان زیادی هم داشت. گلستانه با وجود اینکه صرفا کار خبرنگاری و روزنامه‌نگاری در رادیو می‌کرد، علیرغم اینکه بسیاری از افراد پس از انقلاب ایران را ترک کردند،‌ او ماند و کار کرد.

این سردبیر همچنین درخصوص فعالیت گلستانه در رادیو و اینکه چه نوع فعالیتی داشته است، توضیح داد: گلستانه برای «راه شب» یک آرشیو بود که از گذشته خاطرات تلخ و شیرین و خبرهای ریز و درشت را روایت می‌کرد و آنچه در کنار و گوشه شهر اتفاق می‌افتاد را می‌گفت که خیلی جالب بود. زمانی که «راه شب» را گوش می‌دادم احساس می‌کردم برنامه جالبی است و می‌تواند برای شنونده جذاب باشد.

بهروز بهزادی در پایان گفت‌وگوی خود با خبرنگار ایسنا، با اعتقاد بر اینکه تا یک زمانی اختصاصی‌ترین خبرهای روزنامه‌ها خبرهای حوادث بود، در عین حال گفت: متأسفانه در حال حاضر خود نیروی انتظامی سایتی را راه‌اندازی کرده است که همه خبرها را از آن سایت کپی برمی‌دارند. بخش حادثه‌نویسی هم از روزنامه‌های ما از اختصاصی‌بودن بیرون آمدند.

وی همچنین گفت: واقعا خبرهای حوادث مورد توجه مردم بود. خبرهایی همچون محاکمات، دادگاه، قتل و جنایت که مردم می‌خواندند. روزنامه‌ها مقدار زیادی از مخاطبان‌شان را به خاطر خبرهای حوادث جذب می‌کردند؛ البته همه این خبرها هم تلخ نبود. خبرهای شیرین هم منتشر می‌شد.

به گزارش ایسنا، عنایت‌الله گلستانه - قدیمی‌ترین حادثه‌نگار رسانه‌های ایران - در سن ۸۷ سالگی در تهران درگذشت. وی که نهم دی‌ ماه ۱۳۰۶ در تهران متولد شده بود، چند روز پیش از زادروزش به علت بیماری از دنیا رفت.

مرحوم گلستانه تا سن ٨٧ سالگی به روزنامه‌نگاری پرداخت و برغم اینکه از او به عنوان قدیمی‌ترین حادثه‌نگار رسانه‌های ایران یاد می‌شود، اما خبر درگذشتش مانند برخی دیگر از اهالی رسانه‌، تا چند روز در رسانه‌ها منتشر نشد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)