10 دی 1393

عذرخواهی رسمی فیس‌بوک بابت ویدیوهای Year In Review

10 دی 1393

خودنویس- شاهد علوی:

تشخیص نادرست یک الگوریتم فیس‌بوک در انتخاب تصاویری از سال رو به پایان میلادی، که قرار بوده است یادآوری آن‌ها برای کاربران شادی بخش باشد، موجب عذرخواهی رسمی فیس‌بوک از کسی شد که این تصاویر او را رنجانده است.

فیس‌بوک اخیرا الگوریتمی طراحی کرده که به صورت خودکار تعدادی از عکس‌های فیس‌بوکی کاربر را انتخاب کرده و با ردیف کردن آن‌ها، آلبومی از آن با عنوان مرور سال می‌سازد و در توضیحاتش نیز از آن به عنوان لحظات خوب و شاد سال ٢٠١٤ نام می‌برد.

اما مشکل اینجاست که الگوریتم فیس‌بوک قادر به درک درست عکس‌ها و توضیحات آن‌ها نیست و گاهی عکسی را در آلبوم افراد می‌گنجاند که در واقع یادآور لحظات تلخی برای کاربر است. مثلا عکسی از یک عزیز از دست رفته که در زمان گرفتن عکس در بستر بیماری بوده است.

این موقعیت تلخ و دشوار از جمله برای یک برنامه نویس و طراح نرم‌افزار، اریک میر، پیش آمد. در آلبومی که فیس‌بوک برای او درست کرد، عکسی از جشن تولد دخترک کوچک او به عنوان یکی از لحظات شاد زندگی اریک میر گنجنانده شده بود. اما این عکس برای آقای میر یادآور یکی از تلخ‌ترین لحظات زندگی او بود. دختر آقای میر در بستر بیماری بوده و جان خود را در سال جاری از دست داده است.

او در واکنش به این موضوع پستی در وبلاگ شخصی خودش نوشت و به بررسی نارسایی‌های اتکا به هوش مصنوعی در برنامه‌ریزی چنین مواردی پرداخت. او در این باره نوشت که این آلبوم به طور مکرر در صفحه نخست و بالای نیوز فید نمایش داده می‌شود و برای او یادآور تلخ‌ترین لحظات زندگیش هستند. او تاکید کرد می‌داند چگونه نمایش این آلبوم را متوقف کند، اما در اساس نمایش عکس‌های آن به صورت خودکار و پیش فرض اشتباه است و برای کسی که طرز غیرفعال کردن آن را نمی‌داند بسیار آزارنده و مشکل‌ساز است.

میر اضافه می‌کند که اگرچه این الگوریتم به صورت خودکار و بدون دخالت انسان کار گزینش عکس‌ها را انجام می‌دهد، اما خود الگوریتم را چند برنامه نویس و طراح نوشته‌اند و این‌ها هستند که باید نسبت به آن‌چه نوشته‌اند احساس مسوولیت کنند و رد طراحی الگوریتم خود حالاتی این چنین را هم مدنظر قرار دهند.

فیس‌بوک در واکنش به این مطلب تاثر برانگیز و در عین حال دقیق اریک میر به طور رسمی عذرخواهی کرد. روز جمعه، واشنگتن پست، متن عذرخواهی جاناتان گیلر، مدیر بخش محصولات فیس‌بوک را منتشر کرد که در آن تاکید شده بود که این برنامه برای بسیار از کاربران بسیار جذاب بوده است، اما در این مورد مشخص ما به جای شادی، اندوه را به کاربر خود دادیم و بابت آن متاسف‌ایم و پوزش می‌خواهیم.

مایر شخصا تائید کرده که از طریق حساب کاربری فیس‌بوک خود نیز یک پیام عذرخواهی دریافت کرده است. او در واکنش به این پوزش خواهی در وبلاگ خود پست تازه‌ای نوشت و تاکید کرد که او از مساله آلبوم عکس‌ به عنوان یک مثال استفاده کرده تا به گفتگوی نقادانه پیرامون ضعف‌های بزرگ‌تر و مهم‌تر در این شبکه دامن بزند.

او از تیم مسوول در فیس‌بوک به خاطر این‌که تعطیلات کریسمس آن‌ها را با این شکایت خراب کرده است، عذرخواهی کرد و گفت رسانه‌های جریان اصلی با نحوه بازتاب نگرانی و نوشته او، عملا موضوع را شخصی کرده و سویه کلی و فراشخصی نوشته انتقادی او را بی اعتبار کردند.

منبع: ارس‌تکنیکا

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)