9 دی 1393

جستاری فلسفی در ماهیت اینترنت

اینترنت، دموکراسی و هرج‌ومرج

9 دی 1393

خبرنگاران ایران-سوگند صرافت

انقلاب صنعتی و آثار متعاقب آن برای نسل بشر یک فاجعه بوده است. اگرچه این انقلاب باعث افزایش طول عمر در کشورهای پیشرفته شده است، اما باعث تزلزل و بی‌ثباتی جوامع گردید، رنج‌های بی‌شمار روانی و جسمانی برای جهان سوم به بار آورد و بالاخره خسارات جبران‌ناپذیر زیست‌محیطی را موجب شد.» با طرح این موضوع نویسنده کتاب جستاری در ماهیت اینترنت، می‌پرسد آیا ما به‌عنوان نوع بشر با داشتن این همه ابزار و امکانات تکنولوژی در مقایسه با گذشتگان خود، خوشبخت هستیم؟

طرح این پرسش دریچه ورود « گوردن گرام» نویسنده کتاب برای پرداختن به نقش و اهمیت اینترنت در دنیای امروز و چیستی ماهیت فلسفی آن است. برخی از فناوری‌ها باعث دگرگونی دنیا شده‌اند. با توجه به این مسئله این پرسش مطرح می‌شود که آیا دگرگونی ناشی از اینترنت در جهت بهبود زندگی انسان‌ها است و یا در جهت تخریب آن عمل کرده است؟ عده‌ای جاذبه و قدرت خلق دنیای نوینی را در سیاست، اخلاق و جامعه را یکی از مهم‌ترین جنبه‌های استفاده و گسترش اینترنت می‌دانند و به آن باور دارند. در صورت شکل‌گیری چنین دنیای نوینی امکان بروز و وقوع هرج‌ومرج ناشی از اینترنت به‌عنوان یک تهدید اجتماعی مطرح است و باید به آن پرداخته شود. نویسنده کتاب در سه فصل ابتدایی این کتاب کم‌حجم به بررسی این موارد می‌پردازد و با کمک به این مفاهیم و تلاشی که برای پاسخ گفتن به برخی پرسش‌های مطرح‌شده می‌کند، وارد مهم‌ترین جنبه اثرگذاری اجتماعی – سیاسی اینترنت می‌شود. «اینترنت و دموکراسی» عنوانی است که نویسنده برای فصل چهارم کتاب خود برگزیده است. چه ویژگی‌هایی در اینترنت وجود دارد که سبب شده کارشناسان علوم سیاسی و اجتماعی آن را ابزار قدرتمندی در دموکراسی و نیل به آن بدانند؟

شکاف بین ایده آل دموکراسی همگانی و نظام نمایندگی شرایطی را به وجود آورده که برخی به این نتیجه برسند هر چه سیستم‌های ارتباطی و سکوهای آزادی بیان در یک جامعه، مؤثرتر و کارآمدتر باشند، ابزارهایی ایجاد می‌شود که با استفاده از آن‌ها می‌توان هم در میان توده مردم و هم در میان جوامع سیاسی، وارد مناظرات سیاسی شد و بر آن‌ها تأثیر گذاشت.

اینترنت و هرج‌ومرج، موضوعی است که نویسنده را بر آن داشته تا یک‌فصل کتاب خود را به آن اختصاص دهد. اینترنت دارای دو مشخصه چشم‌گیر است که زمینه لازم را برای ایجاد هرج‌ومرج فراهم می‌کند. توده‌گرایی و جهان‌وطنی این دو ویژگی هستند. اینترنت نسبت به مرزهای بین‌المللی بی‌تفاوت است و به همین خاطر به‌طور بالقوه و ازنظر سیاسی مخرب است. توده‌گرا بودن اینترنت هم موجب شده که دسترسی به آن بدون هیچ محدودیتی امکان‌پذیر باشد.

چگونه می‌توان آنچه را که بر روی اینترنت است به نظم و نسق درآورد؟ نویسنده کتاب با طرح این پرسش بحث نظارت بر اینترنت را به میان می‌کشد و در فصل شش به آن پرداخته است. جوامع جدید و نقش اینترنت در شکل‌گیری این جوامع نیز یکی دیگر از فصول این کتاب است. تفاوت واقعیت و دنیای مجازی و این‌که این دنیای مجازی تا چه میزان می‌تواند به واقعیت نزدیک باشد و با آن همسانی داشته باشد، فصل هشتم کتاب را در برگرفته است.

انتشارات کویر کتاب جستاری در ماهیت اینترنت» را در سال 1393 و در هزار نسخه روانه بازار کرده است. دکتر محمدرضا امین ناصری این کتاب را ترجمه کرده و در مقدمه خود به سابقه اینترنت، چگونگی پیدایش آن و این‌که نویسنده خود استاد فلسفه اخلاق در دانشگاه آبردین بریتانیا است، اشاره‌کرده است. این کتاب در 232 صفحه و به قیمت 12 هزار تومان در بازار نشر موجود است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • برگ‌های مطایبه‌آمیز از تاریخچه ممیزی در روزنامه‌نگاری فارسی

  9 آذر 1394

  خبرنگاران ایران - سعید رازی دوست:اگرچه ممیزی یا سانسور امری است که اعمال آن با طنز، شوخی و مطایبه فاصلهء بسیاری دارد، بررسی خاطره‌های مطبوعاتی نشان می‌دهد در تاریخچه‌ی ممیزی در ایران، برگ‌هایی که خواندن‌شان امروز لبخند بر صورت می‌نشاند یا موجب خنده می‌شود، کم نیست؛ هرچند می‌توان در پس خنده‌های امروزین، بر رنجی که متحملان ممیزی کشیده‌اند گریست.سیدفرید قاسمی از نادر پژوهشگران تاریخ روزنامه‌نگاری ایرانی، در یکی از جلدهای مجموعهء «صدخاطره از صد رویداد» به نقل خاطره‌هایی می‌پردازد که گهگاه برای مخاطب امروزی خنده‌دار به‌نظر می‌رسد. قصهء تلخ سانسور و ترس، از دیرباز تا فرداها، هرگز از لبخند و تلخند خالی نبوده است و نخواهد بود.

 • خبرنگاران زن و تحصیلکرده ها به شبکه‌های اجتماعی علاقه بیشتری دارند

  20 مهر 1394

  این روزها استفاده از شبکه‌های اجتماعی هر روز در بین خبرنگاران رواج بیشتری پیدا می‌کند اما همه خبرنگاران نسبت به استفاده از این شبکه‌ها نظر مشابهی ندارند، برخی معتقدند استفاده از این شبکه‌ها فایده ای ندارد و اساساً نسبت به آن‌ها نظر مثبتی ندارند. برخی از آن‌ها معتقدند استفاده از این شبکه‌ها برای شهرت شان خوب است و این طور مردم بیشتر با مطالب و تولیدات آن‌ها آشنا می‌شوند.

 • نیوشا،عکاسِ خودآموخته‌ای که جهانی شد

  16 شهریور 1394

  خبرنگاران ایران-نیوشا توکلیان خود را خیلی احساساتی و عاطفی می‌داند: «اگر چیزی قلبم را به درد بیاورد به دنبالش می‌روم تا روایت و قصه آن را بیرون بکشم، حتی اگر الزاماً در اطراف خودم و در حیطه تجربیات زندگی‌ام نباشد.» سال گذشته هم خبرساز شد به خاطر جایزه‌ای که پس داد و از قبولش سرباز زد، جایزه پنجاه‌هزار یورویی بنیاد «فتوژورنالیسم کارمینیک». به خاطر اینکه فکر می‌کرد با پذیرفتن این جایزه اجازه خواهد داد در اثرش دخل و تصرف شود. او به خاطر استقلال حرفه‌ای‌اش از این جایزه گذشت.