8 دی 1393

توقف صدور مجوز به دستگاه های دولتی برای انتشار نشریه

8 دی 1393

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این وزارتخانه جلوی ارائه مجوز به دستگاه‌های دولتی برای انتشار نشریه را گرفته است.

به گزارش مهر، حسین انتظامی، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم انتشار پانصدمین شماره روزنامه «سپید» و سالگرد هفته‌نامه «سلامت» که با حضور بیش از دو هزار و ۵۰۰ نفر از چهره‌های جامعه پزشکی، مسئولان، اساتید دانشگاه و هنرمندان در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، با اشاره به برگزاری دومین جلسه کمیسیون دسترسی آزاد به اطلاعات گفت: این قانون در سال ۸۸ به تصویب رسید اما تاکنون اجرایی نشده است و هم‌اکنون دولت به دنبال اجرایی کردن این قانون در جامعه است.

وی قانون دسترسی آزاد به اطلاعات را انقلابی در رابطه میان شهروندان و حکومت برشمرد و بیان کرد: براساس این قانون، دستگاه‌های دولتی موظف‌اند هر چه را که برای شهروندان ایجاد حق و تکلیف می‌کند، منتشر کنند و هر چه که مورد درخواست شهروندان قرار گرفت، در اختیار آنها بگذارند.

انتظامی این قانون را گامی در جهت افزایش مشارکت، انسجام اجتماعی و اقتدار ملی ذکر کرد و افزود: توجه به بخش خصوصی و صنوف، یکی از سیاست‌های عملی دولت است و در این راستا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جلوی ارائه مجوز به دستگاه‌های دولتی برای انتشار نشریه را گرفته است. معتقدیم وقتی بخش خصوصی فعال وجود دارد، با اثربخشی بهتر می‌تواند کار کند. همچنین قطع یارانه نشریات دولتی و بخش عمومی برای از بین رفتن این رقابت نامساوی یکی دیگر از اقدامات دولت در راستای توجه به بخش خصوصی است.

وی با بیان اینکه دولت نباید رقیب بخش خصوصی باشد، تاکید کرد: این یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی است و ما نیز تمام دستگاه‌های دولتی را تشویق به واگذاری نشریات خود به بخش خصوصی می‌کنیم.

انتظامی با اشاره به پژوهشی در سال ۸۷ که نشان دهنده لغو مجوز ۹۰ درصد از نشریات بر اثر عدم انتشار در این سال بود، گفت: این موضوع نشان از بی‌توجهی به اقتصاد مطبوعات و آمایش سرزمین است. به طور مثال، هم‌اکنون تناظر یک به یک بین صاحبان امتیاز و مدیران مسئول است. در حالی که یکی از لوازم توسعه مطبوعاتی این است که بنگاه‌های مطبوعاتی مانند موسسه ابن سینا به وجود آید.

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد با بیان اینکه بسته‌های حمایتی برای رسانه‌هایی که به سواد علمی کمک می‌کنند در نظر گرفتیم، گفت: این بسته‌های حمایتی برای ۷ مورد اعلام شد که یکی از آنها نشریات علمی بودند. البته منظور از نشریات علمی، نشریات تخصصی نیست، بلکه نشریاتی مدنظرند که به ارتقای سواد علمی در جامعه و در بین آحاد شهروندان کمک می‌کنند. زیرا تولید و رشد علمی تنها معطوف به تعداد مقالات مندرج در مقالات علمی نیست بلکه یکی از مولفه‌های آن توجه به چرخه نظری علم و فناوری و تجاری شدن پژوهش‌هاست.

وی ثبت اختراعات، توجه به حوزه‌های نوپدید و سواد علمی را از دیگر مولفه‌های تولید علم و رشد علمی ذکر کرد و افزود: اوایل هزاره سوم پژوهشی در آمریکا انجام شد که نشان‌دهنده پایین بودن شاخص‌های سواد علمی در آن کشور بود، زیرا ۳۵ میلیون نفر از جمعیت این کشور دارای شاخص‌های سواد علمی شناخته شدند و از همین جا پروژه ۲۰۶۱ با هدف افزایش این شاخص‌ها در بین جمعیت آمریکا تعریف شد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)