7 مهر 1388

اولین اعتراضات دانشجویی در دو دانشگاه تهران آغاز شد

جشن سال جدید تحصیلی در فضایی امنیتی

7 مهر 1388

اسد وفا پیشه

asad.vafapishe gmail.com

با اینکه شش روز از آغاز سال تحصیلی جدید می‌گذرد دانشگاه تهران دیروز شاهد اعتراضات دانشجویان این دانشگاه بود. آغاز اعتراضات روزهای اول مهرماه مقارن شد با حضور حداد عادل در دانشگاه تهران. یکشنبه عصر غلامعلی حداد عادل نماینده فعلی و رئیس پیشین مجلس، که به منظور شرکت در جلسه گروه علمی فلسفه دانشکده ادبیات دانشگاه تهران راهی این دانشگاه شده بود بر خلاف انتظار خود با موج اعتراضی دانشجویان روبرو شد. اعتراض دانشجویان هم‌زمان با حضور حداد عادل در کلاس درس خود و تجمع در پشت در کلاس رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس آغاز شد و تیم حفاظت حدادعادل بیش از یک ساعت از خروج وی امتناع کرد و در نهایت پس از اضافه شدن بیش از ۱۵ نفر از ماموران حراست توانستند وی را از گروه فلسفه دانشگاه تهران خارج کنند. حداد عادل درباره ماجرای کهریزک گفته بود : "کشته شدن سه نفر در کهریزک مسئله مهمی نیست." پیش‌تر اعلام شده بود که مراسم افتتاح سال تحصیلی دانشگاه‌ها در روزهای ششم و هفتم مهر با حضور مقامات دولت برگزار می‌شود.

با اینکه چندی قبل از معرفی کامران دانشجو به عنوان وزیر علوم، گمانه‌زنی‌هایی در تاخیر شروع سال جدید تحصیلی به مدت یک ترم وجود داشت، به اصرار زاهدی و کامران دانشجو سال تحصیلی اول مهرماه آغاز شد و در حالی که فضای اجتماعی در تعطیلی دانشگاه‌ها ملتهب بود، به دلیل سکوت دانشجویان در برابر حوادث اخیر اولین اعتراضات دانشجویی شکل گرفت. حضور ماموران نیروی انتظامی در جلوی درب اصلی دانشگاه و نیروهای حفظ امنیت اجتماعی این فرضیه را به قطعیت می رساند که دولت دهم خود را برای مقابله با اعترضات این چنینی بعد از راه‌پیمایی روز قدس که دست‌کم ۳۵ نفر دستگیر شدند، آماده کرده است. از سوی دیگر روز یکشنبه مدیر کل انتظامات دانشگاه برکنار شد. این تصمیم در حالی گرفته شد که قرار بود دیروز بر اساس برنامه از پیش تعیین شده محمود احمدی‏نژاد در مراسم سال تحصیلی جدید دانشگاه‏ها در دانشگاه تهران شرکت کند.

ساعت ۱۰ صبح دیروز دانشجویان معترض در حالی که مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها با حضور كامران دانشجو، وزیر علوم و مرضیه وحیددستجردی در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار می‌شد، با در دست داشتن نشانه‌های سبز از مقابل کتابخانه مرکزی حرکت و در خیابان‌های اصلی پردیس مرکزی دانشگاه شعارهایی در اعتراض به اتفاقات اخیر سر دادند. دانشجویان دانشگاه تهران با سر دادن شعارهایی همچون "دانشجو می میرد ، ذلت نمی پذیرد"، "وکیل ضد ملت، خجالت خجالت"، "آروم باش، آروم باش، دانشجوییم نه اوباش" و سرود یار دبستانی من اعتراض خود را نسبت به حضور و واکنش های مختلف در قبال حوادث اخیر نشان دادند. نیروهای انتظامات دانشگاه تهران نیز در جلوی در ورودی اصلی و درهای خیابان ۱۶ آذر به شدت به کنترل کارت دانشجویی دانشجویان دانشگاه تهران پرداختند و حتی مانع از ورود بسیاری از دانشجویان ورودی جدید شدند که با در دست داشتن فرم های ثبت نام در پیاده روی خیابان ۱۶ آذر نشسته بودند. ماموران انتظامات و انتظامی که اطراف دانشگاه حضور داشتند تلاش می‌کردند تا دامنه این تجمع به بیرون دانشگاه منتقل نشود.

نکته تکراری دیگر در اعتراضات بعد از انتخابات حضور نیروهای لباس شخصی است که این بار هم با در دست داشتن دوربین‌های عکاسی به اطراف دانشگاه هجوم آورده بودند. همچنین دیروز هم‌زمان با این اعتراضات در دانشگاه تهران بسیاری از کلاس‌های روزهای ابتدایی دانشگاه لغو شد. البته اعتراضات فقط به حداد عادل و برخی اعضای دولت نهم و جدید ختم نشد و در آستانه تولد میرحسین موسوی عده‌ای از معترضان دانشگاه که گفته می شد از اعضای بسیج دانشجویی بودند علیه وی شعار دادند. دانشجویان پس از تجمع مقابل درب ۱۶ آذر دانشگاه، بار دیگر در مقابل کتابخانه مرکزی به سر دادن شعار پرداختند و پس از آن به تجمع دو ساعته خود پایان دادند.

چندی قبل از آغاز سال تحصیلی جدید، یكی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران اعلام كرده بود: "هفته آینده در جلسه با مسئولان دانشگاهى استان تهران به دنبال هماهنگى در خصوص چگونگى برخورد با حوادث احتمالى در دانشگاه‌ها هستیم."

این اظهارات در حالى بیان مى شود كه مرتضى تمدن، استاندار تهران از "عادی بودن فضا" و "عدم نیاز به نیروهای نظامی و انتظامی" سخن گفته بود.

علاء الدین بروجردی در خصوص اقدامات جدید حامیان موسوی برای ملتهب كردن فضای دانشگاه‌های كشور، گفت: "واقعا اقدامات موسوی كه خود زمانی به عنوان نخست‌وزیر، مسئول امنیت كشور بود نه قابل درك و نه قابل قبول است."

از سوی دیگر معاونت سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری معاونت دانشجویی این وزارتخانه و معاونت دانشجویی وزارت علوم راهنمای مراقبت و کنترل بیماری آنفلوانزای نوع A (خوکی) را به مراکز دانشجویی سراسر کشور ابلاغ کرد که یکی از راهکارهای ارائه شده برای مقابله با آن تعطیلی هفت روزه دانشگاه‌ها در اوج آنفلوآنزای خوکی از ۱۵ مهر تا اواسط آذر ماه است.

حواشی دانشگاه‌ها گویی سر پایان ندارد. برخی خبرگزاری‌ها مانند ایلنا به دلایلی نامشخص مجبور شدند خبر تجمع دانشگاه تهران و تاخیر در برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی را از خروجی خود حذف کنند. با این حال تورق تقویم در شش ماه پایانی سال و سالگرد روزهای ۱۳ آبان و ۱۶ آذر می‌تواند شرایطی را ایجاد کند تا فکر یک ترم تعطیلی دانشگاه در ذهن مسئولان تقویت شود. حواشی آغاز سال تحصیلی گویی دامنه‌دار خواهد بود. اعتصاب دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر طوسی نیز در هفته آغازین سال تحصیلی در اعتراض به محقق نشدن مطالبات دانشجویی نوید فصل ملتهبی را در دانشگاه‌ها می‌دهد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.