6 دی 1393

روایت سردبیر سابق شرق از دلایل استعفایش

6 دی 1393

خبرنگاران ایران- داوود محمدی سردبیر سابق شرق که روز گذشته این مسئولیت را به احمد غلامی واگذار کرد، در نوشته ای دلایل استعفایش را بیان کرد.

این روزنامه نگار قدیمی در صفحه فیس بوک خود در بخشی از مطلب خود نوشت: «طی چهارسال و ۱۳ روز سردبیری «شرق»، در بیشتر ایام، هماهنگی و همسویی کاملی میان من و آقای مهدی رحمانیان – مدیر مسوول- برقرار بود اما طی چند ماه اخیر، رخدادهایی در جریان کار مشاهده کردم که به عقیده من، در صورت استمرار و تبدیل شدن به «روند»، چالشی جدی برای آینده تحریریه و روزنامه «شرق» خلق می‌کرد.»

او در بخش دیگر بعد از اینکه به تلاش برای رفع این مشکلات با کمک مدیرمسئول اشاره داشت، اعلام کرد: «بخشی از گره‌ها - در عمل- همچنان ناگشوده ماند و از آنجا که نواقص باقیمانده، در زمره مسائل کلیدی مرتبط با تحریریه بود، ضمن پذیرش حق مدیر مسوول در حوزه سیاستگذاری‌ها، احساس کردم به احترام اصول حرفه‌ای؛ زمان برخاستن فرا رسیده؛ باید رخت منصب از تن به در کرده و سبکبار از «شرق» بروم.»

محمدی در این نوشته فیس بوکی به طور شفاف، اشاره ای به گره های مورد نظر خود نداشت.

متن کامل این مطلب به شرح زیر است:

خزان سیاست ورزی ایران بود؛ روزنامه نگاران، این مرغان همیشگی عزا و عروسی‌ها، تحت شدید‌ترین فشار‌ها بودند تا مبادا ترک بردارد، چینی نازک تک صدایی دلخواه دولت مهرورزی. شامگاه دلگیر ۱۶ آذر ۸۹، سه همکار «شرق»، از جمله آقای احمد غلامی در محل تحریریه روزنامه، بازداشت و روانه زندان شدند.

دعوت مسوولان «شرق» برای پذیرش مسوولیت سردبیری روزنامه تا زمان بازگشت آقای غلامی را پذیرفتم. ۸ دی ماه سردبیر بازداشتی آزاد شد اما از اراده خود برای وداع با سردبیری «شرق» خبر داد؛ اصرارهای مسوولان و همکاران روزنامه بر پافشاری آقای غلامی فائق نیامد؛ او رفت و من ماندنی شدم تا ۳ دی ۹۳.

طی این چهارسال و ۱۳ روز، وقایعی مانند تجزیه و دوپارگی تحریریه «شرق» به دلیل اختلافات غیر تحریریه‌ای گردانندگان و مدیران ارشد روزنامه (بهمن ۸۹) و توقیف «شرق» (آبان ۹۱) به اتهامی ناروا؛ رخ داد که هر بار، تجدید ساختاری گسترده را بر مجموعه تحمیل کرد. کنار این ضربات؛ «شرق» نیز همانند سایر نشریات منتقد کشور در تیررس فشارهای آشکار و پنهان سیاسی بود.

توشه «شرق» برای گذر از این پرتگاه‌ها، همت همکاران تحریریه و کوشش‌های بی‌شائبه آنان بود که توانستند در روندی تدریجی، ضمن انتشار روزنامه‌ای مستقل و به دور از زد و بندهای سیاسی و مالی، اعتماد مخاطبان را جلب و «شرق» را به یکی از روزنامه‌های تاثیرگذار کشور با «ضریب نفوذ» بالا مبدل کنند.

این همه؛ میسر نمی‌شد مگر با حمایت مدیر مسوول روزنامه که آزادی عمل تحریریه را در چارچوب قواعد حرفه‌ای به رسمیت شناخت و ضمن ایفای نقش مدیر مسوولی کارآمد، به الزامات واگذاری مسوولیت تولید محتوا به تحریریه، پایبند ماند.

طی چهارسال و ۱۳ روز سردبیری «شرق»، در بیشتر ایام، هماهنگی و همسویی کاملی میان من و آقای مهدی رحمانیان – مدیر مسوول- برقرار بود اما طی چند ماه اخیر، رخدادهایی در جریان کار مشاهده کردم که به عقیده من، در صورت استمرار و تبدیل شدن به «روند»، چالشی جدی برای آینده تحریریه و روزنامه «شرق» خلق می‌کرد.

نگرانی‌ام را با مدیر مسوول در میان گذاشتم و پس از جلساتی توام با حسن نیت مدیر مسوول، بنا شد برای رخدادهای نگرانی زا، تدبیریابی و چاره اندیشی شود. خروجی تلاش‌ها، محو برخی از این موارد و مهار شماری دیگر بود اما متاسفانه، با وجود تلاش مشترک؛ بخشی از گره‌ها - در عمل- همچنان ناگشوده ماند و از آنجا که نواقص باقیمانده، در زمره مسائل کلیدی مرتبط با تحریریه بود، ضمن پذیرش حق مدیر مسوول در حوزه سیاستگذاری‌ها، احساس کردم به احترام اصول حرفه‌ای؛ زمان برخاستن فرا رسیده؛ باید رخت منصب از تن به در کرده و سبکبار از «شرق» بروم. تصمیم خود را به اطلاع مدیر مسوول رساندم و با وجود ابراز تمایل وی برای ادامه همکاری در وضعیت موجود؛ رفتن را بر ماندن ترجیح دادم.

این توصیف؛ یکسویه وناقص خواهد ماند اگر با وجود اختلاف نظرهای جدی با مدیر مسوول «شرق» که فرجام کار را به استعفای من کشاند؛ به این واقعیت اشاره نشود که از نظر من، با معیار معدل گیری، مهدی رحمانیان از بهترین مدیران مسوول فعال در ایران است. گواهی می‌دهم در پی زد و بندهای سیاسی و مالی با جناح‌ها و نهاد‌ها نبوده و بر همین اساس؛ در تمامی فهرست‌های مستند و نامستندی که پیرامون فساد مالی نشریات منتشر شده؛ هیچ جا، نام و نشانی از «شرق» نیست و هرگز ورودی به تحریریه برای تضعیف یا تقویت فرد و جریانی خاص نداشته است. به علت نوع مسوولیتم؛ پل ارتباط تحریریه و مدیر مسوول بوده‌ام و دور از انصاف است اگر شهادت ندهم که رحمانیان، درکمک به گشایش مشکلات روحی و مالی کارکنان تحریریه؛ همگامی جدی است.

همین جا، فرصت را مغتنم شمرده و از همکاران سخت کوش خود در تحریریه و سایر بخش‌های «شرق» سپاسگزاری می‌کنم؛ هرچند، نیک می‌دانم، در قالب الفاظ و جملات، قادر به جبران لطف بیکران آنان نیستم. همچنین ضمن تبریک به آقای غلامی، امیدوارم روزنامه «شرق» با ترمیم کاستی‌ها همواره از طلایه داران مطبوعات «مستقل» ایران زمین باشد.

از یکایک پیشکسوتان و مطبوعاتی‌های ارجمندی که در سالیان گذشته مرا از نقدهای سازنده خود بی‌نصیب نگذاردند و پس از استعفا نیز محبت نابشان را از من دریغ نکردند، بی‌‌‌نهایت متشکرم و فردایی روشن‌تر برای خانواده گرانقدر مطبوعات کشور آرزومندم.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)