6 دی 1393

روزنامه «مردم امروز» و دو اشتباه در حضور آنلاین

6 دی 1393

وبنا- نیما افشارنادری:‌

روزنامه مردم امروز از صبح امروز شنبه در دکه‌هاست و بعد از مدت‌ها روی پیشخوان دکه‌ها نشسته است. اما دو ایراد در کار مردم امروز در اینترنت به چشم می‌خورد که امیدواریم مسئولان این روزنامه با اصلاح این روش‌ها، رسانه‌ای بهتر را عرضه کنند.

در این یادداشت فارغ از محتوای روزنامه به دو نکته اشاره می‌کنیم که تنها و تنها به حضور در فضای مجازی بستگی دارد.

۱- انتشار روزنامه بدون تاسیس سایت یعنی تعلق به نسل‌های پیشین روزنامه‌نگاری. روزنامه مردم امروز اگر می‌خواهد نقشی بهتر در فضای رسانه‌ای ایرانی بازی کند لازم است از روز اول سایت خود را راه اندازی کند و قبل از هر چیزی سایتی درخور این روزنامه راه‌اندازی کند. توجه به شبکه‌های اجتماعی کافی نیست به ویژه اگر راه و رسم حضور مناسب و مفید در شبکه‌های اجتماعی را هم به درستی نداند (نکته دوم درباره همین موضوع است.) راه‌اندازی وب‌سایت خشک و خالی هم کافی نیست. تاسیس نکردن سایت، یا ناقص به روز کردن آن اشتباهی است که روزنامه شرق طی یک ماه گذشته انجام داد. از قدیم گفته‌اند راهِ رفته دوباره رفتن ندارد. تیم فعلی روزنامه مردم امروز که به نظر می‌رسد تا حدود زیادی از کار در روزنامه شرق هم خاطراتی دارند بهتر است از همین حالا به فکر سایتی باشند که بر اساس اصول امروز و نه حتی ۲ یا ۳ سال گذشته وب بنا شود. این سایت می‌تواند الگویی برای رسانه‌های دیگر باشد و نه تکرار تجربه‌های شکست‌ خورده.

۲- مردم‌امروز تلاش کرده از شبکه‌های اجتماعی استفاده کند. در فیس‌بوک و اینستاگرام حساب باز کرده تا دو صفحه‌اش را هم به آن اختصاص داده تا بحث‌های شبکه‌های اجتماعی را از این طریق جذب و در روزنامه منتشر کند. اما در همین جا هم اشتباه‌هایی به چشم می‌خورد. مورد اول به این مربوط می‌شود که مردم‌امروز ۲ صفحه با یک نام در فیس‌بوک ساخته و از یکی از آن‌ها تصمیم گرفت از این پس به عنوان صفحه بخش «راهبرد» آن سود جوید. این به معنای خلف وعده‌ای به لایک کنندگان است. آن‌هایی که این صفحات را لایک کرده‌اند می‌خواسته‌اند مورد دیگری را پیگیری کنند که اطلاع‌رسانی درباره کلیه روزنامه است نه یک صفحه خاص. بسیار موردهایی پیش آمده که تا به حال صفحات تجاری در اینستاگرام یا جاهای دیگری در وب دست به دست شده و نام تغییر داده‌اند. حتی برخی از صفحات فرهنگی اینستاگرام هم با این روش‌ها مخاطبشان را زیاد کرده‌اند اما اگر یک روزنامه می‌خواهد به جایگاه معتبری برسد، چنین کاری زیبنده آن نیست.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)