5 دی 1393

تغییرات در شرق؛ محمدی استعفا داد غلامی برگشت

5 دی 1393

روزنامه نگار- آرش بهمنی

داوود محمدی، سردبیر روزنامه شرق، به دلیل برخی اختلاف‌ها با مدیرمسوول این روزنامه، از سمت خود کنار رفت و احمد غلامی جانشین وی شد.

محمدی از بهمن ماه سال ۸۹ و در پی جدا شدن برخی از اعضای تحریریه روزنامه شرق، به عنوان سردبیر این روزنامه فعالیت می‌کرد. آن زمان، علی خدابخش، یکی از سرمایه‌گذاران شرق، به همراه جمعی از اعضای تحریریه به روزنامه «روزگار» رفتند.

احمد غلامی پیش از این نیز در دوره‌ای، سردبیر روزنامه شرق بود. او پس از آزادی از زندان در دی ماه سال ۸۹ از سمت خود استعفا داده بود.

یکی از روزنامه‌نگاران شاغل در روزنامه شرق، به «روزنامه‌نگار» گفت که دلیل استعفای محمدی «انتشار مطلبی در یکی از صفحات غیرسیاسی و بدون هماهنگی با سردبیری بود». به گفته وی، محمدی درخواست کرد که این مطلب حذف شود و پس از عدم حذف مطلب، استعفا داد؛ چرا که «آقای محمدی اعتقاد داشت این برخلاف روح روزنامه‌نگاری است، وحتی برخلاف مطالبی که در خود شرق منتشر می‌شود. در حالی که شرق از برخی کارها انتقاد می‌کند، همان کار در خود شرق انجام می‌شد».

یکی دیگر از اعضای تحریریه شرق اما درباره استعفای محمدی چنین توضیح داد: «اختلاف نظر آقای محمدی با مدیرمسوول روزنامه از مدتی پیش شروع شده بود. سردبیر بر حفظ استقلال تحریریه از بخش آگهی و خبرهای ویژه‌ای که از گوشه وکنار می‌رسید، اصرار داشت و اختلاف‌های ایشان با آقای رحمانیان سر همین موضوع یک ماه پیش منجر به استعفای آقای محمدی شد».

استعفایی که به گفته وی با تلاش برخی اعضای تحریریه منتفی شد اما پس از بازگشت محمدی «دوباره همان ناهماهنگی ها آغاز شد و این بار سردبیر تاب نیاورد و دوباره استعفا داد».

او اضافه کرد: «البته خستگی بیش از حد که ملازم کار مشکل روزنامه نگاری است را نیز نباید از نظر دور داشت. آقای محمدی از بهمن ۸۹ که تحریریه شرق دچار انشقاق شد، سمت سردبیری را به عهده داشت. داوود محمدی با گروه کوچکی از تحریریه و با تلاش مستمر موفق شد شرق را با شیب ملایمی رشد دهد».

با این حال به نظر می‌رسد که از سوی مهدی رحمانیان، مدیرمسوول این روزنامه، فشاری برای استعفای محمدی وجود نداشته. به گفته یک عضو تحریریه شرق «هیچ فشاری برای استعفا وجود نداشته و این تصمیم شخصی آقای محمدی بوده است. شخصا در جریان تلاش‌های آقای رحمانیان برای بازگشت داوود محمدی بوده‌ام، اما اختلاف نظرها آ‌ن‌قدر بالا گرفت که دیگر کار کردن غیر ممکن به نظر می‌رسید».

گفته می‌شد که پس از استعفای محمدی، رحمانیان دوران سردبیری محمدی را «یکی از بهترین دوره‌های شرق» توصیف کرده و از محمدی به عنوان یکی از «بهترین سردبیران روزنامه شرق» نام برده است. مدیرمسوول شرق در جمع اعضای تحریریه این روزنامه نیز از «پاک‌د‌‌ستی، سلامت نفس، عرق به کار و مسوولیت پذیری» محمدی سخن گفته.

کناره‌گیری محمدی، باعث ناراحتی اعضای تحریریه روزنامه شرق هم شده و آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی به آن پرداخته‌اند. سبحان حسن‌وند، دلیل استفعای محمدی را برخی اختلاف‌نظرها با رحمانیان عنوان کرده.

شبنم رحمتی نیز در اکانت توییتر خود با اشاره به استعفای محمدی نوشت که از رفتن او «غم‌زده و مردد» است. فاطمه جمال‌پور نوشت که آخرین درس داوود محمدی «داشتن شرافت حرفه‌ای و توجه به مسایل صنفی و استقلال تحریریه بود».

انتخاب احمد غلامی به عنوان سردبیر، از سوی مدیریت این مجموعه صورت گرفته و به نظر می‌رسد که مشورتی با اعضای تحریریه در این‌باره انجام نشده. هنوز مهدی رحمانیان، داوود محمدی و احمد غلامی درباره اتفاق‌های رخ داده اظهارنظری نکرده‌اند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)