5 دی 1393

«هجوم» ماموران دادستانی به دفتر رادیو اروپای آزاد در باکو

5 دی 1393

راديو اروپای آزاد/راديو آزادی روز جمعه، پنجم دی‌ماه، اعلام کرد که ماموران دادستانی جمهوری آذربايجان صبح جمعه به دفتر بخش آذربايجانی اين راديو در باکو «هجوم برده‌اند».

ماموران دادستانی به کارکنان بخش آذربايجانی راديو اروپای آزاد/راديو آزادی گفته‌اند که حکم پلمب دفتر اين رسانه از سوی دادگاه صادر شده است.

به گفته کنعان علیوف، مدیر بخش آذربایجانی رادیو اروپای آزاد، دست‌کم ده مامور دادستانی آذربایجان ساعت ده صبح به وقت محلی به همراه ماموران مسلح وارد دفتر شده و گفته‌اند که برای بستن دفتر «از دادگاه حکم دارند».

به گفته این ماموران، حکم دادگاه مربوط به «تحقیق از سرویس آذربایجانی رادیو اروپای آزاد به عنوان سازمانی است که بودجه‌اش را از خارج دریافت می‌کند».

حال خطوط تلفن و اينترنت دفتر راديو قطع شده و کارکنان راديو نيز از آن محل خارج شده‌اند، اما هنوز خبری در مورد بازداشت کارکنان و خبرنگاران دفتر راديو اروپای آزاد در باکو منتشر نشده است.

نناد پييچ، رئيس موقت راديو اروپای آزاد/راديو آزادی، در اطلاعيه‌ای در همین زمینه اعلام کرد که ماموران دادستانی باکو تلاش کردند تا به سرور دفتر و نيز دفتر دستيار مدير راديو دسترسی پيدا کنند.

دادستانی باکو کمتر از سه هفته پیش خديجه اسماعيلوا، خبرنگار بخش آذربايجانی راديو اروپای آزاد/راديو آزادی در باکو را نيز بازداشت کرده بود.

تام مالينووسکی، دستيار وزير امور خارجه آمريکا، پيش از اين به راديو اروپای آزاد گفته بود که واشينگتن نگران سرکوب‌های اخير فعالان مدنی و خبرنگاران در جمهوری آذربايجان است.

به گفته آقای مالينووسکی، مقام‌های آمريکايی درگير گفت‌وگوهايی «بسيار جدی» با مقام‌های آذربايجان درباره بازداشت‌های اخير در جمهوری آذربايجان هستند.

اين مقام وزارت امور خارجه آمريکا از جمله به بازداشت ليلا يونس و همسرش عارف از فعالان مدنی و همچنين خديجه اسماعيلوا، خبرنگار بخش آذری راديو اروپای آزاد / راديو آزادی اشاره کرده بود.

تام مالينووسکی توضيح داده بود که مقام‌های آمريکايی به همتايان خود در جمهوری آذربايجان گفته‌اند که رابطه واشينگتن با باکو، به دليل اين سرکوب‌ها به مخاطره افتاده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)