3 دی 1393

کمیته حمایت از خبرنگاران: دست کم ۶۰ روزنامه‌نگار در سال ۲۰۱۴ کشته شده‌اند

3 دی 1393

رادیو فردا

کمیته حمایت از خبرنگاران با انتشار گزارشی گفته است که در سال ۲۰۱۴ دستکم ۶۰ خبرنگار هنگام کار و یا رویدادهای مرتبط با کار در سراسر جهان کشته شده‌اند.

بر اساس این گزارش، ۴۴ درصد از این افراد، به قتل رسیده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش تازه کمیته حمایت از خبرنگاران گفته می‌شود که درصد بالایی از این خبرنگاران، حدود یک چهارم از آنها، خبرنگاران بین‌المللی بودند. با این حال، همچون گذشته خبرنگاران محلی درصد قابل ملاحظه‌ای از خبرنگارانِ در «معرض خطر» را تشکیل می‌دهند.

کمیته حمایت از خبرنگاران که مقر آن در نیویورک است، افزوده که یکی از خبرنگاران جان باخته به نام «آنیا نیدرینگهاوس» خبرنگار آلمانی آسوشیتدپرس بود که هنگام پوشش خبری انتخابات افغانستان مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

در گزارش این کمیته که روز سه شنبه دوم دی ماه منتشر شد آمده است که تعداد خبرنگاران جان باخته در سال ۲۰۱۴ به نسبت سال پیش که ۷۰ تن بود، کاهش یافته اما از سال ۱۹۹۲ که این سازمان گردآوری آمار را شروع کرده، سه سال گذشته مرگبار‌ترین سال‌ها برای خبرنگاران بوده است.

درگیری‌های فاجعه‌بار در سوریه که به زودی وارد چهارمین سال خود می‌شود، یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در افزایش تلفات خبرنگاران بوده است.

بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۱۴ دستکم ۱۷ خبرنگار در سوریه کشته شده‌اند و از شروع درگیری‌های آن کشور در سال ۲۰۱۱ در مجموع ۷۹ خبرنگار در سوریه جان باخته‌اند.

دو مورد از قتل‌های وحشتناک خبرنگاران نیز در سوریه روی داد. گروه حکومت اسلامی، جیمز فولی و استیون ساتلوف دو خبرنگار مستقل آمریکایی را هنگام پوشش درگیری‌های نظامی سوریه ربوده و پس از مدتی سر آنها را برید.

به گزارش آسوشیتدپرس، پنج خبرنگار و دو نفر از کارکنان رسانه‌ها در درگیری‌های اوکراین بین دولت جدید و جدایی طلبان مورد حمایت روسیه کشته شدند.

در حالی که مناسبات روسیه و کشورهای غربی به پایین‌ترین سطح آن از زمان پایان جنگ سرد رسیده است، کشته شدن این خبرنگاران اولین موردی است که این کمیته از سال ۲۰۰۱ در اوکراین ثبت کرده است.

پوشش خبری جنگ غزه و ۵۰ روز درگیری نظامی بین اسراییل و فلسطینی‌ها در تابستان سال ۲۰۱۴ باعث مرگ دستکم چهار خبرنگار و سه نفر از کارکنان رسانه‌ها شد.

یکی از خبرنگاران آسوشیتدپرس به نام سایمون کمیلی و مترجم او به نام علی شهادی ابوعفش در انفجار بقایای مهمات کشته شدند.

در عراق دستکم پنج خبرنگار جان باختند، سه نفر از آن‌ها هنگام پوشش خبری جنگ علیه نیروهای گروه حکومت اسلامی در شمال غربی این کشور کشته شدند.

این گزارش به کشته شدن خبرنگاران در بعضی کشورهای جهان اشاره می‌کند که پس از سالها تازگی دارد. از جمله کشته شدن سه خبرنگار در پاراگوئه که از سال ۲۰۰۷ تا کنون اولین مورد بوده‌اند و همچنین اولین مورد کشته شدن یک خبرنگار در جمهوری آفریقای مرکزی که به دنبال وقوع درگیری‌های شدید بین مسیحیان و مسلمانان آن کشور روی داده است.

پوشش خبری ویروس مهلک ابولا هم برای خبرنگاران مرگبار بود. جسد یک خبرنگار و دو نفر از کارکنان رسانه‌ها که برای اطلاع رسانی به روستاییان، به روستایی دورافتاده در گینه رفته بودند در آنجا کشف شد.

کمیته حمایت از خبرنگاران (سی پی جی) می‌گوید هنوز در مورد مرگ ۱۸ خبرنگار دیگر در سال ۲۰۱۴ سرگرم تحقیقات است.

این سازمان در آمار خود مرگ ناشی از بیماری، تصادف با اتومبیل یا سانحه هوایی را منظور نکرده است مگر اینکه در نتیجه «اقدامات خصومت‌آمیز» روی داده باشند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)