3 دی 1393

آغاز فیلترینگ برخی صفحه های اینستاگرامی

3 دی 1393

رادیو فردا

خبرگزاری فارس روز چهارشنبه، سوم دی‌ماه، در گزارشی خبر داد که با آغاز «فیلترینگ هوشمند» در ایران از اوایل هفته جاری، صفحات «غیراخلاقی» شبکه اجتماعی اینستاگرام در ایران مسدود شده است. طبق این گزارش، دسترسی به دیگر صفحات اینستاگرام هم‌چنان ممکن است.

در همین حال خبرگزاری دانشجو، وابسته به بسیج دانشجویی، خبر می‌دهد که این صفحات «غیراخلاقی» از شامگاه سه‌شنبه، دوم دی، فیلتر شده‌اند.

در فیلترینگ هوشمند دسترسی به هیچ وب‌سایتی به طور کامل محدود نمی‌شود، بلکه بخشی از محتوای مسئله‌دار سایت که توسط این نرم‌افزار مشخص شده از دسترسی کاربران ایرانی خارج خواهد شد.

خبرگزاری فارس با اشاره به فیلتر شدن صفحات، به گفته این خبرگزاری، «غیراخلاقی» اینستاگرام از اوایل هفته جاری، خبر داد که دسترسی به دیگر صفحات این شبکه اجتماعی «کماکان بدون تغییر امکان‌پذیر است».

اینستاگرام یک شبکه اجتماعی اینترنتی محبوب با صد‌ها میلیون کاربر در سراسر جهان است که از آن برای به اشتراک گذاشتن عکس استفاده می‌‌شود.

این سرویس در سال ۲۰۱۲ میلادی توسط فیس‌بوک به مبلغ یک میلیارد دلار خریداری شد.

رمضان‌علی سبحانی‌فرد، عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای فضای مجازی ایران، روز سه‌شنبه، ۲۰ آبان، ‌با اشاره به فیلتر نشدن «اینستاگرام» از دادن مهلت به وزارت ارتباطات برای« پالایش» این شبکه اجتماعی خبر داده بود.

پیشتر محمود واعظی، وزیر ارتباطات، روز ۱۸ آبان از اجرای مرحله اول «فیلترینگ هوشمند» ظرف یک ماه آینده خبر داده و گفته بود که مرحله دوم این طرح ظرف سه ماه و مرحله سوم آن تا شش ماه آینده کامل می‌شود.

در هفته های گذشته برخی از رسانه‌ها در ایران خبر داده بودند که فیلترینگ هوشمند جایگزین مسدودسازی کامل شبکه‌های اجتماعی شده است.

در همین زمینه خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، روز سه‌شنبه، ۱۱ آذر، در گزارشی نوشت که «به نظر می‌رسد» میان ارگان‌های مربوطه درباره طرح فیلترینگ هوشمند «اجماع » حاصل شده است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه ایران، در روزهای پایانی شهریورماه با ارسال نامه‌ای به وزیر ارتباطات از او خواسته بود که ظرف حداکثر یک ماه شبکه‌های اجتماعی از جمله «واتس‌اپ، وایبر و تانگو» را مسدود یا به «طور موثر» کنترل کند، در غیر این صورت قوه قضائیه نسبت به این امر اقدام خواهد کرد.

وی پس از اتمام فرصت یک ماهه گفت: «صحبتی با دستگاه‌های ذی‌ربط در خصوص فضای مجازی داشته‌ایم که اعلام کرده‌اند نهایت تلاش خود را می‌کنند تا هم شبکه‌های اجتماعی را داشته باشیم و هم از موارد مجرمانه و فسادبرانگیز جلوگیری شود.»

علی جنتی، ‌وزیر ارشاد ایران، روز چهارشنبه، ۱۹ آذر، گفته بود کهحسن روحانی دستور باز ماندن شبکه‌های اجتماعی «پرطرفدار» در ایران را صادر کرده و با فیلتر شدن این وب‌سایت‌ها موافق نیست.

«فریدم هاوس»‌، خانه آزادی، با انتشار گزارش سالانه خود درباره وضعیت آزادی اینترنت، شدیدترین تنزل آزادی اینترنت را در روسیه، اوکراین و ترکیه ارزیابی کرده و بدترین وضعیت آزادی کلی اینترنت را در ایران، سوریه و چین شناسایی کرده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)