3 دی 1393

آینه‌ای برای دنیا در مطبوعات

چهره بر‌تر سال چگونه انتخاب می شود

3 دی 1393

خبرنگاران ایران- مهرک رحیمیان

انتخاب چهره‌های سیاسی، اقتصادی، هنری توسط نشریات در پایان هر سال، سنتی است که کمتر از یک قرن در نشریات جهان عمر دارد.

«ابولا یک جنگ است، یک هشدار جهانی. هشداری برای آنکه بدانیم سیستم بهداشت جهانی، آنقدر‌ها قوی نیست که بتواند از ما در برابر بیماری‌های عفونی حفاظت کند، نه فقط از آنهایی که در نقاط دوردست آفریقا زندگی می‌کنند و ابولا هر روز از آن‌ها قربانی می‌گیرد، بلکه از همه «ما» یی که در سراسر جهان پراکنده‌ایم. اما هنوز می‌توانیم شب‌ها آسوده بخوابیم؛ چرا که گروهی از زنان و مردان ایستاده‌اند و با هیولای ابولا می‌جنگند. برای تلاش‌های خستگی ناپذیری که از شجاعت و مهربانیشان نشات می‌گیرد، برای ایستادگیشان تا دنیا برای تقویت استحکاماتش زمان داشته باشد، برای مقاومتشان، قربانی‌کردن خودشان و برای همه جان‌هایی که نجات داده‌اند، مبارزان ابولا شایسته آن هستند که چهره سال ۲۰۱۴ مجله تایم باشند.»

این بخشی از نوشته «نانسی گیبز» دبیر تحریریه هفته‌نامه خبری تایم است که شرح می‌دهد، چرا تایم «مبارزان ابولا» را به عنوان چهره امسال خود برگزیده است. مبارزانی که به گفته او مثل قهرمان در برابر هیولای ابولا ایستاده‌اند، هیولایی که تاکنون بیشتر از هفت هزارنفر را به کام مرگ فرستاده است.

مبارزان ابولا؛ به عنوان چهره بر‌تر امسال مجله تایم همچون سال‌های قبل توسط هیاتی از سردبیران این مجله انتخاب شده است. هرچند که از سال ۱۹۹۸ با راه‌اندازی سایت اینترنتی تایم، مخاطبان هم می‌توانند در فرایند انتخاب چهره بر‌تر سال مشارکت کنند. اما تصمیم‌گیری نهایی برای آنکه عکس چه فرد یا گروهی بر جلد مهم‌ترین شماره تایم بنشیند، با دبیران تایم است. امسال هم مثل بعضی از شماره‌های قبل، فرد یا گروهی که بالا‌ترین آرا را کسب کرده بود، روی جلد تایم ننشست. در نظرسنجی امسال، مبارزان ابولا پنجمین انتخاب از نظر رای دهندگان تایم بود.

«نارندرا مودی» نخست‌وزیر فعلی هند که برخی سیاست‌هایش افراطی و تفرقه‌انکنانه خوانده می‌شود با ۱۶.۲ درصد، «تظاهرکنندگان فرگوسن» با ۹.۲ درصد، «جاشوا وانگ» فعال و معترض ۱۸ ساله هنگ‌کنگی با ۷ درصد، «ملاله یوسف‌زی» با ۴.۹ درصد، پزشکان و پرستاران فعال در زمینه ابولا با ۴.۵ درصد، «ولادمیر پوتین» با ۴.۳درصد، «لاورن کاکس» هنرپیشه و تهیه‌کننده آمریکایی که به عنوان یکی از مدافعات دگرباشان جنسی شناخته می‌شود با ۳.۴ درصد، «جوکو ویدودو» رئیس‌جمهور اندونزی با ۲.۷ درصد، «پاپ فرانسیس» با ۲.۶ درصد، دختربچه‌های دزدیده شده توسط بوکوحرام با ۲.۵ درصد، «باراک اوباما» با۲.۲ درصد، «بیانسی» با ۲ درصد از کل آرا، ۱۲ نفر اول در فهرست چهره‌های تایم برای رای‌گیری امسال بودند.

همخوانی نداشتن انتخاب مردم و نظر دبیران تایم پیش از این هم اتفاق افتاده است. از سال ۱۹۹۸ نظرسنجی آن‌لاین برای انتخاب چهره بر‌تر سال توسط تایم آغاز شد. در این نظرسنجی «میکی فولی» کشتی گیر و بازیگر آمریکایی ۵۰ درصد آرا را به دست آورد، اما او از فهرست حذف شد و به جای او «بیل کلینتون» و «کن استار» وکیل و سیاستمدار امریکایی چهره سال شدند. در سال ۲۰۰۶ هم «هوگو چاوز» با ۳۵ درصد آرا نفر اول و پس از او «محمود احمدی‌نژاد» نفرات برگزیده کاربران شدند، اما باز هم دبیران تایم از نتایج نظرسنجی چشم پوشی کردند و گزینه‌ای با عنوان «شما» را چهره بر‌تر سال اعلام کردند.

ساز و کار انتخاب چهره بر‌تر سال تایم

هرچند که آرای کاربران می‌تواند به انتخاب بهتر دبیران تایم کند، اما احتمالا یکی از دلایل محفوظ نگه داشتن حق انتخاب نهایی، برای دبیران این مجله آن است که این نظرسنجی از قواعد یک نظرسنجی واقعی و علمی تبعیت نمی‌کند. گرچه امسال هم این نظرسنجی از طریق یک موسسه افکارسنجی معتبر و از سه مجرای سایت نشریه، فیس‌بوک و توییتر انجام شد. چرا که بعضی کاربران با بازنشر دادن صفحه رای‌گیری در شبکه‌های اجتماعی، از دیگر کاربران می‌خواهند که به دلایل وطن‌پرستانه، سیاسی و... به گزینه خاصی رای دهند. به این ترتیب درصد آرای آن گزینه خاص به صورت دستکاری‌شده بالا می‌رود و نمی‌تواند چندان قابل اعتماد باشد. به عنوان نمونه نام «حسن روحانی» در میان ۱۰ نفر اول فهرست چهره‌های بر‌تر سال ۲۰۱۳ قرار داشت و صفحه رای‌گیری تایم بار‌ها و بار‌ها در صفحات فیس بوک کاربران ایرانی بازنشر شد.

غیر از آرای کاربران و نظرات تخصصی دبیران سرویس‌ مجله، اطلاعات خامی که از طریق گوگل برای تایم مهیا می‌شود، به آن‌ها در انتخاب گزینه مناسب‌تر کمک می‌کند. «سم فریزل» در یکی از گزارش‌هایی که اخیرا تایم درباره نحوه انتخاب شخصیت بر‌تر سال منتشر کرده می‌نویسد: «بله. نخست‌وزیر هند در نظرسنجی ما مقام اول را به دست آورد، اما نام او در جستجوهای گوگل، به پای ولادمیر پوتین هم نمی‌رسید.» تعداد جستجو‌ها، درباره یک فرد یا موضوع خاص در سایت گوگل، یک ابزار مهم برای مجله تایم برای انتخاب‌ گزینه نهایی است.

فریزل ادامه می‌دهد: «گوگل اطلاعات ویژه‌ای را درباره پنج موضوع یا اسم خاصی که در سال ۲۰۱۴ بیشتر از همه توسط کابران جستجو شده‌اند را در اختیار تایم قرار داده است. ابولا، چالش سطل آب یخ، تظاهرات فرگوسن، ولادمیر پوتین و «دیلما روسف» (رئیس جمهور برزیل)، پنج موضوع بیشتر جست‌و‌جو شده امسال بودند. حجم جست‌و‌جو‌ها در سال ۲۰۱۴ با حجم جست‌و‌جو‌ها در سال قبل مقایسه می‌شوند. این مقایسه همراه با میزان جست‌و‌جوی واژگان مرتبط در یک موضوع خاص مثلا ابولا در ماه‌های مختلف سال، ما را به سمت موضوع مورد علاقه کاربران در گوگل هدایت می‌کند.»

به این ترتیب داده‌های خامی که گوگل در اختیار تایم قرار می‌دهد و متخصصان آماری تایم آن‌ها را تحلیل می‌کنند، به ابزاری قابل اعتماد برای انتخاب چهره سال این مجله تبدیل می‌شود.

چهره بر‌تر سال، سنتی ۹۰ ساله

انتخاب چهره بر‌تر سال در مجله تایم، سنتی است تقریبا ۹۰ ساله. سنتی که احتمالا برای اولین بار هم توسط همین مجله شروع شد، تا امروز ادامه پیدا کرد و کم‌کم توسط نشریات دیگری به کار گرفته شد. مجله تایم از سال ۱۹۲۷؛ یعنی زمانی که چهار سال از انتشار هفته‌نامه می‌گذشت، ایده انتخاب خبرساز‌ترین چهره هر سال را در شماره پایانی‌اش مطرح کرد.

البته این تصمیم‌گیری توسط مدیران ارشد تایم علت دیگری هم داشت؛ جبران یک اشتباه توسط تحریریه مجله تایم. در تابستان‌‌ همان سال «چارلز لیندبرگ» خلبان آمریکایی، با یک هواپیمای تک موتوره، نخستین پرواز انفرادی و بدون توقف را بین دو قاره آمریکا و اروپا و بر فراز اقیانوس اطلس انجام داده بود، اما عکس او در هیچ یک از شماره‌ها روی جلد آورده نشد. بنابراین دبیران تایم تصمیم گرفتند، لیندنبرگ را به عنوان چهره بر‌تر سال انتخاب کنند و درواقع با یک تیر دو نشان بزنند.

از آن زمان تا امروز، افراد، گروه‌ها یا حتی ماشین‌ها مثل «کامپیو‌تر شخصی» (به عنوان ماشین سال ۱۹۸۲) یا «زمین درخطر» (به عنوان سیاره سال ۱۹۸۸) روی آخرین جلد هر سال تایم نشسته‌اند. شعار مدیران تایم طی این مدت همواره آن بوده که انتخاب یک فرد، گروه یا عقیده فارغ از خوب یا بد بودن آن و صرفا به آن دلیل انجام می‌شود که بیشترین تاثیر را در وقایع آن سال داشته باشد. با این وجود چهره سال تایم شدن، معمولا نوعی افتخار دانسته می‌شود و حتی بسیاری از آن با عنوان جایزه نام می‌برند. صرفا به این دلیل که بیشتر چهره‌هایی که در طول تاریخ این مجله انتخاب شده‌اند، گزینه‌هایی قابل احترام بوده‌اند.

با این حال تاکنون چهره‌هایی بحث‌انگیزی مثل «آدولف هیتلر» (۱۹۳۸)، «جوزف استالین» (۱۹۳۹ و ۱۹۴۲)، «نیکیتا خروشچوف» (۱۹۵۷) و «آیت‌الله خمینی» (۱۹۷۹) به عنوان این چهره انتخاب شدند. اما پس از انتخاب آیت‌الله خمینی در سال ۹۷ میلادی (۱۳۵۷ خورشیدی) به عنوان مرد سال، دبیران این نشریه در زمینه انتخاب چهره‌های بحث‌انگیز، کمی محتاط‌تر عمل می‌کنند. چرا که مخاطبان آمریکایی (تحت تاثیر ماجرای گروگان‌گیری در سفارت آمریکا) واکنش تندی به این انتخاب نشان دادند و در ‌‌نهایت این انتخاب نتایج مالی خوبی برای تایم به دنبال نداشت.

«رادیکا جونز» معاون دبیر تحریریه تایم در این زمینه می‌گوید: «ملاک ما برای انتخاب شخصیت بر‌تر سال این عبارت است: انتخاب فرد یا افرادی که، فارغ از خوبی یا بدیشان، بیشترین تاثیر را در اخبار یا زندگی ما داشته‌اند. این انتخاب به ما نشان می‌دهد که در آن سال چه واقعه یا وقایعی مهم بوده‌اند. درست است که بسیاری از خبر‌ها، خبرهای بدی هستند و افرادی که این خبر‌ها را می‌سازند، افرادی قدرتمند. اما این‌ها واقعیاتی بوده که رخ داده و دبیران تایم تاثیر یا دخالتی در این ماجرا‌ها ندارند.»

یک انتخاب بحث‌انگیز دیگر تایم، غیر از شخصیت‌های غیرمحبوب، انتخابی بود که با عنوان «شما» که در ۲۰۰۶ به عنوان چهره بر‌تر سال انتخاب شد؛ این انتخاب به آن دلیل صورت گرفت که به گفته تایم در این سال تقریبا بیشتر مردم دنیا با کمک اینترنت وارد عصر ارتباطات شده بودند.

سوالی که برای بسیاری خوانندگان درباره این انتخاب یا حتی انتخاب رایانه شخصی (۱۹۸۲) برای جلد مجله پیش آمد، این بود که چرا به جای چنین انتخاب‌هایی، چهره افرادی که پیشرو یا مبدع چنین اتفاقاتی بودند مثل «استیو جابز» روی جلد قرار نگرفت؟

خانم جونز در این زمینه هم می‌گوید: «بله این سوالی است که خیلی‌ها از ما می‌پرسند. مخصوصا در سالی که استیو جابز درگذشت، خیلی‌ها انتظار داشتند او چهره بر‌تر سال ما شود. در سال ۲۰۱۱ که سال درگذشت جابز هم بود، ما پس از جلسات طولانی تحت‌تاثیر بهار عربی عنوان «معترض» را به عنوان شخصیت سال انتخاب کردیم. ما با این انتخاب‌ها می‌خواهیم حرفی را به خوانندگانمان بزنیم و فکر می‌کنیم آن‌ها هم متوجه منظور ما می‌شوند. در مورد استیو جابز هم، نظر شخصی من آن است که بهترین زمان برای انتخاب او، سال ۱۹۸۴ بود، یعنی زمانی که اولین مدل کامپیو‌تر مک بیرون آمد. اما آن سال «پی‌تر یوبرس» که بازی‌های المپیک لس‌آنجلس را مدیریت کرده بود، روی جلد ما نشست. الان که به گذشته نگاه می‌کنیم، قضاوت کردن آسان است و می‌توان دبیران تایم را نقد کرد که چرا آنقدر‌ها آینده‌نگر نبودند. اما باید هر اتفاقی را در چارچوب زمانی خودش سنجید.»

یک تغییر جالب توجه در نحوه معرفی چهره بر‌تر سال تایم آن بود که تایم در سال ۱۹۹۹ تحت تاثیر تغییر گفتمان‌های موجود عنوان «مرد سال» به «شخصیت سال» تغییر کرد. هرچند که پیش از آن به طور مشخص پنج زن در زیر عنوان زن یا زنان سال چهره سال تایم انتخاب شده بودند.

بعضی از چهره‌های معروف از سال ۱۹۲۷ تا امروز، چند بار به عنوان چهره سال این مجله انتخاب شده‌اند. از معروف‌ترین افرادی که تصویرشان روی جلد مجله نشسته است می‌توان به: ماهاتما گاندی (۱۹۳۰)، فرانکلین روزولت (۱۹۳۲، ۱۹۳۴، ۱۹۴۱)، آدولف هیتلر (۱۹۳۸)، ژوزف استالین (۱۹۳۹، ۱۹۴۲)، وینستون چرچیل (۱۹۴۰)، محمد مصدق (۱۹۵۱)، ملکه الیزابت دوم (۱۹۵۲)، انقلابیون مجارستان (۱۹۵۶)، نیکیتا خروشچوف (۱۹۵۷)، شارل دوگل (۱۹۵۸)، جان اف کندی (۱۹۶۱)، مارتین لو‌تر کینگ جونیور (۱۹۶۳)، ریچارد نیکسون (۱۹۷۱، ۱۹۷۲)، هنری کیسینجر (۱۹۷۲)، زنان آمریکایی (۱۹۷۵)، جیمی کار‌تر (۱۹۷۶)، انور سادات (۱۹۷۷)، دنگ ژیائوپینگ (۱۹۷۸، ۱۹۸۵)، آیت‌الله خمینی (۱۹۷۹)، رونالد ریگان (۱۹۸۰، ۱۹۸۲)، میخائیل گورباچوف (۱۹۸۷، ۱۹۸۹)، جورج بوش پدر (۱۹۹۰)، بیل کلینتون (۱۹۹۲، ۱۹۹۸)، یاسر عرفات، اسحق رابین و نلسون ماندلا (۱۹۹۳)، پاپ ژان پل دوم (۱۹۹۴)، جرج بوش پسر (۲۰۰۱، ۲۰۰۴)، بیل و ملیندا گیتز (۲۰۰۵)، ولادمیر پوتین (۲۰۰۷)، باراک اوباما (۲۰۱۲، ۲۰۰۸)، مارک زاکبرگ (۲۰۱۰)، معترضان (۲۰۱۱)، پاپ فرانسیس (۲۰۱۳) اشاره کرد.

از محققان برجسته تا توئیت‌کننده اهل غزه

اگرچه احتمالا مجله تایم شروع‌کننده سنت انتخاب چهره و شخصیت‌های بر‌تر هر سال بوده است، اما کم‌کم این شیوه توسط بسیاری از مجلات مختلف دنیا به کار گرفته شد و نشریات بسیاری آخرین شماره سال خود را با معرفی چهره یا چهره‌های بر‌تر سال در حوزه مختلف منتشر می‌کنند.

دوماهنامه «فارین پالسی»، مجله‌ خبری که از سال ۱۹۷۰ منتشر می‌شود و بر رویدادهای جهانی و سیاست‌های بین‌المللی تمرکز دارد، یکی از این مجلات است. فارین پالسی شماره پایانی هر سالش را به معرفی فهرستی ۱۰۰ نفره از تاثیرگذارین(متفکران) افراد جهان در حوزه‌های مختلف اختصاص می‌دهد. این مجله در ششمین سری از این ویژه‌نامه‌ها که در آخرین شماره سال ۲۰۱۴ منتشر شده، نوشته است: «وقتی تاریخ سال ۲۰۱۴ نوشته شود، ما این سال را با افراد خاصی به یاد خواهیم آورد. افرادی که چه خوب و چه بد، این سال را به شکل و شمایلی که ما به یاد داریم تبدیل کرده‌اند.»

این مجله فهرست خود را در ۱۰ بخش: آشوبگران، تصمیم‌گیران، چالشگران، طبیعتگرایان، نوآوران، مدافعان، تاریخ‌سازان، درمانگران، هنرمندان و شخصیت‌های بانفوذ منتشر کرده است. در واقع در جایگاه ۱۰۰ نفره امسال این مجله، ۱۳۱ فرد معرفی شده‌اند، به این معنا که بعضی جایگاه‌ها توسط بیش از یک نفر اشغال شده‌اند. البته این مجله فقط به معرفی افراد نمی‌پردازد، بلکه هر سال این افراد را از نظر آماری تحلیل هم می‌کند.

به عنوان مثال در فهرست امسال این مجله، از ۱۳۱ متفکر برجسته امسال ۸۰ نفر مرد و ۵۱ نفر زن بودند. اگرچه بیشتر این افراد هم‌اکنون ساکن کشورهای غربی هستند، اما ۳۲ درصدشان در قاره آسیا، ۲۷ درصد در اروپا، ۲۴ درصد در امریکای شمالی، ۱۱ درصد در آفریقا و ۶ درصد هم در آمریکای جنوبی به دنیا آمده‌اند. این مجله همین‌طور آن‌ها را از نظر حوزه تخصصیشان هم تقسیم کرده است؛ ۱۹ درصد آن‌ها هنرمند، ۱۸ درصد دانشمند و پژوهشگر، ۱۸ درصد دارای مشاغل بالای دولتی، ۱۶ درصد از فعالین مدنی، ۱۲ درصد متخصص در حوزه تجارت و کسب و کار، ۸ درصد دانشگاهی، ۴ درصد از اهالی رسانه، ۴ درصد تروریست و یک درصد هم در حوزه مذهب بوده‌اند.

«ابوبکر البغدادی» از رهبران گروه تروریستی داعش، «ولادمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه، «ابوبکر شیکا» رهبر گروه تروریستی بوکوحرام، «الکساندر بورودی» رهبر شورشیان و نخستین رئیس جمهور خودخوانده دونسک در بخش آشوبگران، «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، «نارندرا مودی» نخست وزیر هند، «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران، (برای بازنگه‌داشتن در گفتگو) و «کا‌ترین سامبا پانزا» رئیس جمهور موقت جمهوری آفریقای مرکزی در بخش تصمیم‌گیران، «جاشوا یانگ» رهبر جوان دانشجویان مخالف هنگ کنگ، «مارین لوپن» سیاستمدار فرانسوی، زنان مبارز کرد در عراق، «تاتیانا کرونول» روزنامه‌نگار و فعال مدنی اوکراینی در بخش چالشگران، «رحمی عبدالرحمان» رئیس هیات ناطران حقوق بشر در سوریه، «زینب بنگورا» نماینده ویژه سازمان ملل در خشونت‌های جنسی در جنگ در بخش مدافعان، «مریم میرزاخانی» ریاضیدان و «فرح باکر» توئیت کننده اهل غزه در بخش تاریخ‌سازان، بعضی از پزشکان و پرستارانی علیه ابولا در بخش درمانگران، «شمسیا حسنی» هنرمند گرافیت‌کار افغان در بخش هنرمندان و «ریما بنت‌البندر الصعود» شاهزاده عربستانی و کارآفرین مربوط به زنان در بخش شخصیت‌های بانفوذ، از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های امسال فارین پالسی بودند.

در سال ۲۰۰۹ و در سال ۲۰۱۰، عکس های زهرا رهنورد و مهدی کروبی هم بر روی جلد این مجله قرار گرفت.

ستاره‌ها و میلیارد‌ها

علاوه بر فارین پالسی دو مجله اقتصادی «فوربس» و «فورچون» هم در پایان سال چهره‌های بر‌تر خود را معرفی می‌کنند؛ البته در حوزه اقتصادی و کسب و کار.

دوهفته‌نامه فوربس یکی از مجلات کسب و کار مهم آمریکایی است که رتبه‌بندی‌های پایان سال آن معروف است. فوریس از سال ۲۰۰۹ فهرستی از قدرتمند‌ترین افراد جهان منتشر می‌کند. این مجله شیوه متفاوتی برای انتخاب‌هایش دارد. به ازای هر ۱۰۰ میلیون جمعیت دنیا یک نفر به اعظای این فهرست اضافه می‌شود، امسال هم این نشریه فهرستی ۷۲ نفری از قدرتمند‌ترین شخصیت‌های جهان را منتشر کرده است. یک هیات از دبیران فوربس، قدرت این افراد را بر اساس منابع مالی و انسانی، سهم و نحوه استفاده‌شان از قدرت و همین‌طور تعداد افرادی که آن‌ها بر زندگیشان تاثیر دارند، محاسبه می‌کنند. به‌همین دلیل، بسیاری افراد برای چندین سال پیاپی در این فهرست حضور دارند و فقط رتبه آن‌ها تغییر می‌کند. بنابر اعلام فوریس: «این افراد صرفا تعدادی فرد تاثیرگذار یا مدیر موفق موسسات تازه‌تاسیس نیستند، بلکه افرادی هستند که قدرتشان به جهان سر و شکل می‌دهد و افراد، بازار‌ها، ارتش‌ها یا ایده‌ها و افکار را به حرکت وا می‌دارند.»

به اعتقاد دبیران فوریس در سال ۲۰۱۴، ولادمیر پوتین همچون سال گذشته قدرتمند‌ترین فرد جهان بود. پس از او اوباما و پس از اوباما «هو جینتاو»، رهبر سیاسی و نظامی چین سه فرد قدرتمند جهان ارزیابی شدند. پنج فرد قدرتمند امسال همچون سال گذشته باقی ماند؛ «پاپ فرانسیس» رتبه چهارم و «آنگلا مرکل»، قوی‌ترین زن جهان رتبه پنجم را به دست آورد. «جانت یلن» رئیس شورای عالی خزانه داری آمریکا رتبه ششم، «بیل گیتز» رتبه هفتم و «ماریو دراگی» رئیس بانک مرکزی اروپا رتبه هشتم را به دست آوردند. رتبه نهم به دو بنیانگذار گوگل یعنی «لری پیج» و «سرگئی برین» رسید و «دیوید کمرون» نخست وزیر بریتانیا هم نفر دهم شد.

فهرست قدرتمندین شخصیت‌های سال تنها رتبه‌بندی فریس نیست. این مجله فهرستی از پولدار‌ترین افراد سال را هم منتشر می‌کند، همان‌طور که در سال ۲۰۱۴ بیل گیتس با ۸۱.۲ میلیبارد دلار ثروتمند‌ترین فرد دنیا از نظر این مجله شناخته شد. فوربس همین‌طور به تفکیک زیرمجموعه‌هایی را هم با عناوینی مثل ثروتمندترین‌ها در حوزه تکنولوژی یا ثروتمند‌ترین زنان جهان و... اعلام می‌کند.

«فورچون» یکی از رقبای جدی مجله فوربس که توسط شرکت تایم منتشر می‌شود، هم به فهرست‌های پایان سالش معروف است. رتبه‌بندی‌هایی مثل ۵۰۰ شرکت درآمدزای آمریکا و ۵۰۰ شرکت درآمدزای جهان، مجموعه گزارش‌هایی است که این مجله از سال ۱۹۵۵ در پایان سال منتشر می‌کند. فورچون این رتبه‌بندی را بر اساس سود سهام و میزان درآمد سالیانه‌ شرکت‌ها محاسبه می‌کند. یکی دیگر از رتبه‌بندی‌های فورچون، انتشار رتبه‌بندی از موفق‌ترین افراد جوان در زمینه تجارت است. در فهرست امسال فورچون «مارک زوکربرگ» در رتبه دوم و «متئو رنزی» نخست وزیر جوان ایتالا به‌دلیل سیاست‌های اقتصادی‌اش در رتبه سوم موفق‌ترین کارآفرینان سال قرار گرفتند.

اما سیاست یا تجارت، تنها جذابیت‌های رتبه‌بندی‌های سالیانه در نشریات دنیا نیست. هفته‌نامه «پیپل» یا مردم که توسط شرکت تایم منتشر می‌شود، یکی از پرتیراژ‌ترین نشریات عامه‌پسند دنیاست و بیشتر بر اخبار مربوط به ستاره‌ها تمرکز دارد. شماره سالنامه این مجله هم معمولا با عناوینی مثل: «زیبا‌ترین افراد جهان»، «سکسی‌ترین مرد زنده سال» و «بهترین و بد‌ترین لباس سال» به فروش می‌رود.

آغاز انتخاب این عناوین در شماره پایانی سال مجله پیپل ماجرای جالبی دارد که همه آن‌ها با موضوع «سکسی‌ترین مرد زنده سال» آغاز شد. ایده انتخاب مرد سکسی سال از یکی از جلسات دبیران مجله بیرون آمد. در میانه یکی از جلسات پربحث دبیران، یکی از دبیران زن حاضر درباره «مل گیبسون» می‌گوید: «وای خدایا، اون سکسی‌ترین مرد زنده دنیاست!» و یکی دیگر از دبیران حاضر در جلسه به او می‌گوید: «تو باید این ایده‌ رو روی جلد بیاری» همین می‌شود و عکس مل گیبسون در آخرین شماره سال ۱۹۸۵ با عنوان سکسی‌ترین مرد سال روی جلد پیپل می‌نشیند.

غیر از گیبسون بازیگران دیگری مثل: جورج کلونی، شون کانری، تام کروز، برت پیت، ریچارد گر، جانی دپ، بردلی کوپر، مت دیمون و رایان رینولدز این عنوان را به دست آورده‌اند و در سال ۲۰۱۴ هم «کریس همسورث» این عنوان را به دست آورد. تمام شخصیت‌های آخرین جلد مجله پیپل از میان بازیگران انتخاب شده‌اند و «جان اف کندی جونیور» پسر رئیس جمهور ترور شده آمریکا، تنها غیر بازیگری است که توانسته با این عنوان بر جلد پیپل بنشیند. «سکسی‌ترین زن سال» یا «جذاب‌ترین چهره سال دنیا»، «۱۰۰ چهره زیبای سال» از دیگر عناوینی هستند که این مجله آخرین شماره سال خود را با یکی از آن‌ها دست مخاطبانش می‌دهد.

تایم، فارین پالسی، فوربس، فورچون و پیپل تنها بخشی از معروف‌ترین نشریات دنیا و البته بیشتر آمریکایی هستند که آخرین شماره سال خود را با انتخاب چهره‌های بر‌تر سال روانه بازار می‌کنند. در تمام دنیا نشریات مختلفی از ماهنامه عامه‌پسند امریکایی «جی‌کیو» گرفته تا دیگر مجلات جدی یا عامه‌پسند اروپایی و آسیایی با انتخاب چهره‌های مختلف یک بسته جالب و خواندنی به مخاطبانشان در تعطیلات سال نو می‌دهند. اما این مجلات با این انتخاب کار مهم‌تری هم انجام می‌دهند؛ جایگاه خود را به عنوان آینه‌ای که وقایع جامعه و جهان در آن انعکاس می‌یابد تقویت می‌کنند و در عین حال به شیوه نگاه مخاطبانشان به جهان هم سمت و سو می‌دهند.

برخی منابع مورد استفاده در این گزارش:

-مجله تایم، چه کسی باید شخصیت برتر سال ۲۰۱۴ باشد

-مجله تایم، هر آنچه که شما درباره شخصیت برتر سال خواسته اید تا بدانید

-مجله فارین پالسی

-مجله فوربس، لیست میلیاردرهای ۲۰۱۴ فوربس: واقعیت ها و شخصیت ها

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.