2 دی 1393

تغییرات گسترده در صدا و سیما ادامه دارد

2 دی 1393

دویچه وله

با انتصاب رئیس جدید سازمان صدا و سیما تغییرات گسترده‌ای در سطح مدیران و برنامه‌های این سازمان کلید خورد که همچنان ادامه دارد. هدف از این تحولات حذف شبکه‌های کم‌مخاطب و ارتقای کیفیت برنامه‌ها عنوان می‌شود.

ماه‌های پایانی دوران ده ساله ریاست پیشین سازمان صدا و سیما با انتقادهای شدید جناح‌های مختلف از عزت‌الله ضرغامی همراه بود و عده‌ای خواستار کناره‌گیری او شدند.

با انتصاب محمد سرافراز به عنوان جانشین ضرغامی در پانزدهم آبان‌ماه امسال، زمزمه تغییرات مدیریتی، حذف برخی و ادغام برخی دیگر از شبکه‌ها به گوش می‌رسید که در دو ماه گذشته خبر شماری از این تحولات رسانه‌ای شده است.

خبرگزاری مهر دوشنبه، اول دی‌ماه به مرور رویدادهای اخیر در سازمان صدا و سیما پرداخته و تغییر همزمان ۱۱ مدیر ارشد در ۲۵ آذر را یک انقلاب خوانده است.

گلایه صدا و سیما از کمبود بودجه

علی‌اصغر پورمحمدی که با آمدن سرافراز معاون سیما شده نهم آذر ماه از ادغام دو شبکه نمایش و تماشا خبر داد و در عین حال گفت که ادغام شبکه‌های دیگری فعلا در دستور کار نیست.

پورمحمدی همچنین در جمع مدیران شبکه سه بر ضرورت کاهش هزینه‌ها تاکید کرد و از مدیران همه شبکه‌ها خواست تا داوطلبانه برنامه‌های پرهزینه، کم‌اثر و کم‌بیننده را از جدول برنامه‌ها حذف و کوچک‌سازی تشکیلات خود را در دستور کار قرار دهند.

ظاهرا این صرفه‌جویی بسیار ضرورت دارد زیرا بودجه ۹۳۲ میلیارد تومانی سال ۹۴ به نظر مدیران صدا و سیما کمتر از یک سوم نیازهای این تشکیلات عظیم است.

تقی سهرابی، مدیر کل روابط عمومی صدا و سیما پس از تقدیم لایحه پیشنهادی بودجه ۹۴ به مجلس گفت: «با وجود نیاز سازمان صدا و سیما به بودجه‌‌ای معادل دست کم ۳ هزار میلیارد تومان در سال مالی پیش‌رو، بودجه این سازمان در مقایسه با پارسال تغییر محسوسی نداشته و دولت، رسانه ملی را موظف کرده است، با پخش آگهی بازرگانی، ۱۲۰۰ میلیارد تومان درآمد‌زایی داشته باشد.»

به گزارش واحد مرکزی خبر، سهرابی افزود: «این درحالی است که مردم از پخش آگهی بر اساس درآمد ۸۹۰ میلیارد تومانی هم ناراضی هستند و رسانه ملی نیز مجبور به آنتن‌فروشی خواهد شد.»

تغییر برنامه برخی شبکه‌ها

در ادامه جا‌به جایی مدیران ارشد صدا و سیما، تقریبا تمام مدیران شبکه تغییر کردند و تنها مدیر شبکه چهار ابقا شد. گفته ‌می‌شود در شبکه یک تغییری در برنامه‌ها ایجاد نخواهد شد و رفتن پورمحمدی از شبکه سه به علت حضور او به عنوان معاون سیما بوده است. رئیس جدید این شبکه غلامرضا میرحسینی، از مدیران پیشین همین تشکیلات است.ی‌جلوه واگذار شده که از نخستین روزهای شکل‌گیری سازمان صدا و سیما با آن همکاری داشته و مدتی مدیر شبکه‌های یک و چهار و معاون سازمان سینمایی فارابی بوده است.

ویژگی قابل توجه در حکم انتصاب جعفری‌جلوه نام بردن از شبکه دو به عنوان شبکه تخصصی در مسائل اجتماعی است. محور اصلی فعالیت این شبکه تاکنون کودک و خانواده بوده است.

قرار است بخش اصلی برنامه‌های شبکه سه نیز به ورزش و سرگرمی اختصاص داشته باشد که این موضوع احتمالا تغییراتی در شبکه ورزش را به دنبال خواهد داشت.

افق و نسیم به جای تماشا و العالم

یکی دیگر از تغییرات تبدیل شبکه پنج است که پیشتر به عنوان شبکه استانی تهران فعالیت می‌کرد و در آینده به عنوان یک شبکه اقتصادی سراسری برنامه پخش می‌کند.

چند روز پیش نیز اعلام شد که از سوم دی‌ماه دو شبکه افق و نسیم که تنها در تهران در دسترس بود‌ه‌اند سراسری می‌شوند. این دو شبکه از طریق فرستنده‌های دیجیتال جایگزین شبکه‌های تماشا و العالم (شبکه برون مرزی عربی‌زبان) می‌شوند.

با این جابه‌جایی گمانه‌زنی‌هایی درباره آینده شبکه العالم و احتمال حذف آن نیز مطرح شده که سازمان صدا و سیما تا کنون درباره آن خبری منتشر نکرده است.

فعالیت رسانه‌ای که ادعای ملی بودن دارد در سال‌های گذشته، به ویژه در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد با انتقادها فراوانی روبرو بوده است. محمود میرلوحی، مشاور حقوقی - پارلمانی وزیر کشور در دولت هشتم، بهمن ماه گذشته ابراز تاسف کرد که صدا و سیما در دوره احمدی‌نژاد "بلندگوی یک‌طرفه و مونولوگ دولت" شده بود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)