26 آذر 1393

نتیجه اعتراض کارشناسان؛ قانون سازمان نظام رسانه‌ای به بایگانی رفت

26 آذر 1393

رادیو زمانه

حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از توقف تدوین قانون سازمان نظام رسانه‌ای که پیش از این بحث‌برانگیز شده بود، خبر داد.

انتظامی در گفت‌وگویی با روزنامه شهروند که امروز چهارشنبه ۲۶ آذرماه منتشر شده، گفته که انتقادات زیاد اهالی رسانه باعث توقف تدوین این قانون شده است.

لایحه نظام رسانه‌ای با همکاری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران، معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، کمیسیون فرهنگی مجلس، مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه‌ها و در مشورت با چند روزنامه‌نگار مورد اعتماد حکومت ایران نوشته شده است. کار‌شناسان رسانه با این لایحه مخالفت نموده و آن را تلاش برای «قانونی کردن سانسور مطبوعات» ارزیابی کرده‌اند.

انتظامی گفته است: «برای بررسی این قانون چند جلسه برگزار کردیم و مجموعه دوستان رسانه‌ای ما معتقد بودند که آن را متوقف کنیم. استادان ارتباطات و چند انجمن حوزه رسانه بر این نظر بودند که این قانون متوقف شود. درباره این قانون ما با دو رویکرد مواجه بودیم؛ یکی این بود که این قانون با اصلاحاتی قابل اجرا است و عده‌ای هم می‌گفتند اساساً این قانون اصلاح‌پذیر نیست.»

به گفته وی، مدافعان اصلاح این قانون بر این باور هستند که «ترکیب افراد ذکرشده در این قانون دولتی است و باید غیردولتی‌تر شود.»

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد افزود: «عده‌ای هم اساساً با این قانون مخالف بودند و می‌گفتند اگرچه بد نیست که خبرنگاران بر صنف‌شان نظارت کنند ولی در عمل به بی‌راهه می‌رود. ما نظرات این دو گروه را بررسی کردیم و دیدیم که مجموعاً نظر گروه دوم که معتقد به متوقف شدن تدوین این قانون بودند، می‌چربد و به همین دلیل آن را متوقف کردیم.»

انتظامی گفت: «معتقدم اگر بخواهیم دوباره این قانون را پیگیری کنیم باید اجماع صنفی درباره آن وجود داشته باشد. من شخصاً تصویب این قانون جزو علایقم است اما از نظر یک مقام دولتی معتقدم که باید اجماع صنفی درباره آن وجود داشته باشد.»

سازمان نظام رسانه‌ای، بر اساس سازمان‌هایی نظیر سازمان نظام پزشکی و نظام مهندسی طراحی و تدوین شده بود.

ناظران می‌گویند هر چند ماهیت عملکرد رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران با مشاغلی نظیر پزشکی و مهندسی و… روشن است اما دولت حسن روحانی آگاهانه بر این تفاوت و تمایز چشم بسته بود تا با استفاده از فضای در مجموع مثبتی که نسبت به این دولت در رسانه‌های داخل کشور شکل داده شده، گام آخر نظام اسلامی در کنترل و مهار فراگیر و همه‌جانبه رسانه‌ها را بردارد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)