26 آذر 1393

انتظامی: قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، ابزاری در اختیار روزنامه نگاران خواهد بود

26 آذر 1393

دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اجرای این قانون را نیازمند تبدیل شدن آن به یک مطالبه عمومی و همچنین همکاری قوای قضاییه و مقننه با دولت دانست.

به گزارش مهر، نشست خبری حسین انتظامی دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات با موضوع آخرین وضعیت اجرایی شدن قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات پیش از ظهر امروز سه شنبه 25 آذر در محل معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

انتظامی در ابتدای سخنانش با اشاره به سرعت عمل هیات تطبیق دولت در تصویب آیین نامه اجرایی قانون مربوطه گفت: مطابق قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، دولت یا دستگاه های حکومتی، موظفند هر آن چیزی را که برای شهروندان، حق یا تکلیف ایجاد می کند، در اختیار آنها بگذارند و از این جهت، قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، در رابطه و تعامل حاکمیت با مردم، در واقع یک انقلاب است.

وی با اشاره به بخش های مختلف قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از جمله بحث دسترسی و یا انتشار این اطلاعات افزود: این قانون به جهت اهمیت اش، سه آیین نامه اجرایی دارد؛ یک آیین نامه کلی اجرایی که به تصویب هیات دولت رسیده است، دوم آیین نامه مربوط به ماده 18 که بیشتر یک آیین نامه داخلی و مربوط به خود کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات است. این آیین نامه در کمیسیون تدوین شده و البته باید به تصویب هیات دولت هم برسد و ما امیدواریم به زودی به هیات دولت ارائه شود. همچنین ماده 8 این قانون، یک آیین نامه مختص خود دارد که مربوط به نحوه دسترسی به اطلاعات است این آیین نامه هم در حال تدوین است و بحث آن در اولین جلسه کمیسیون مطرح خواهد شد.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد با بیان اینکه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، ابزاری در اختیار خبرنگاران و روزنامه نگاران خواهد بود، در عین حال گفت: احتمالا در اوایل اجرای این قانون که البته شروع هم شده است، با مشکلاتی درخصوص وجود و یا نبود اطلاعات در بسیاری از حوزه ها مواجه خواهیم بود لذا باید در این خصوص آهسته و پیوسته گام برداشت.

انتظامی همچنین بر لزوم تسلط کامل اصحاب رسانه و روزنامه نگاران بر مواد مختلف و 23 گانه این قانون و همچنین آیین نامه های اجرایی آن به مقایسه ایران با برخی کشورهای دیگر از این حیث پرداخت و گفت: کشور سوئد اولین کشوری است که چنین قانونی در آن به تصویب رسیده است که زمان آن به قرن هجدهم و سال 1776 میلادی برمی گردد با این حال هستند کشورهایی مانند انگلیس که خیلی دیرتر این قانون را مصوب کردند. مثلا انگلیس در سال 2000 چنین قانونی را از تصویب گذراند در واقع در حال حاضر همه کشورهای دنیا برای چنین قانونی نیستند.

وی در عین حال تصویب و اجرایی شدن قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را گامی مهم برای تحقق دولت الکترونیک که از الزامات قانون پنجم توسعه است، خواند و گفت: به هر میزان که بیشتر این قانون در جامعه و به ویژه از سوی رسانه ها مطرح و به آن پرداخته شود، مردم بیشتر به حقوق خودشان وارد خواهند شد.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد تصریح کرد: دولت یازدهم مصرّ به اجرای این قانون است چراکه راه اصلی در مبارزه با فساد، شفافیت است و این قانون به ایجاد شفافیت کمک می کند.

انتظامی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درخصوص جایگاه ایران در مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت در جهان گفت: مطابق تعاریف سازمان های بین المللی که در این خصوص فعالیت می کنند، ما از نظر فساد اداری در جایگاه خوبی قرار نداریم و من بسیار خوشبین هستم که جایگاه ایران از این حیث بهبود یابد چراکه اساسا وجود چنین قوانینی در کشورها جزو شاخص هایی است که در اندازه گیری میزان شفافیت در آن کشورها به کار می رود.

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد، با بیان اینکه ما به عنوان وزارت ارشاد باید در اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات پیشگام باشیم، ابراز امیدواری کرد: این وزارتخانه و سایر دستگاه های دولتی بتوانند در ارائه اطلاعات دقیق و شفاف به شهروندان گام های جدی بردارند.

انتظامی همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر اینکه فکر می کنید تا چه میزان زیرساخت ها و شرایط اجرای کامل قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در کشور ما فراهم است؟ گفت: واقعیت این است که زیرساخت ها فراهم نیست و به همین خاطر ما باید به عنوان اهالی رسانه، باید در این خصوص مطالبه ایجاد کنیم. به عنوان مثال ما در حال حاضر در دستگاه های اداری و دیوانی خودمان با یک مشکل فرهنگی روبرو هستیم و آن این است که مدیران و کارکنان این دستگاه ها چندان با این مسئله (انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات) آشنا نیستند.

وی در همین خصوص ادامه داد: ما حتی نیازمند آموزش مدیران و کارکنانمان در این زمینه هستیم. البته این جزو برنامه ریزی های ما است که این روحیه و تفکر در آموزش و پرورش به وجود بیاید و دانش آموزان بدانند که چنین حق و حقوقی دارند و لذا باید آنها را مطالبه کنند. آموزش عمومی هم به مردم لازم است. در مجموع وقتی که فرهنگ سازمانی وجود نداشته باشد، اجرای یک قانون هم دشوار خواهد بود.

دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در عین حال ابراز امیدواری کرد که با اجرایی شدن این قانون که به گفته او ابزار مهمی در اختیار خبرنگاران خواهد بود، آنها بیش از پیش به مسئولیت های حرفه ای خود پایبند باشند.

وی در همین راستا مثال هایی زد و از جمله گفت: همانطور که مذاکرات مجلس شورای اسلامی، مطابق قانون علنی است و مثلا از رادیو پخش می شود، حقوق‌دانان معتقدند که مذاکرات نهادی مانند شورای نگهبان هم باید علنی باشد حالا نه لزوما به معنای اینکه از یک رسانه سراسری مانند رادیو پخش شود اما می توان این تمهید را اندیشید که فردای جلسه شورای نگهبان، مذاکرات آن در رسانه ها منعکس شود.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در عین حال با بیان اینکه اجرای کامل قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، تنها منوط به میل و اراده دولت نیست تاکید کرد: باید تمامی دستگاه ها و سایر قوا برای اجرای این قانون به کمک دولت بیایند و اگر آنها همکاری نکنند، قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، اجراشدنی نیست.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)