25 آذر 1393

سازمان گزارشگران بدون مرز:«۶۶ خبرنگار» در سال ۲۰۱۴ کشته شدند

25 آذر 1393

سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارشی که در دو هفته پایانی سال جاری میلادی منتشر شده، می‌گوید حملات علیه خبرنگاران «وحشیانه‌تر» شده، ربودن آن «افزایش یافته» و ۶۶ نفر از آنها در این سال جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش رادیوفردا، در عین حال در این گزارش ایران سومین «زندان روزنامه‌نگاران» در جهان معرفی شده است.

این سازمان در گزارش خود در ۱۶ دسامبر/۲۵ آذر، می‌گوید سر بریدن جیمز فولی و استیون ساتلاف، خبرنگاران آمریکایی به دست داعش نمایانگر خطر بسیار زیادی‌ست که خبرنگاران را تهدید می‌کند.

به گفته این سازمان غیردولتی «بسیار کم پیش آمده بود که خبرنگاری در چنین صحنه تبلیغاتی وحشیانه‌ای کشته شود؛ آنچه تمام جهان را در حیرت فرو برد».

با این همه تعداد خبرنگارانی که در سال جاری میلادی کشته شده‌اند در مقایسه با سال گذشته کمی کاهش داشته است.

در سال ۲۰۱۳ میلادی، ۷۱ خبرنگار جان خود را از دست دادند.

به گفته «گزارشگران بدون مرز» این کاهش در شمار قربانیان به کاهش قربانیان در «کشورهایی که در صلح به سر می‌برند»، باز می‌گردد.

از سال ۲۰۰۵ میلادی تا کنون، مجموعا ۷۲۰ خبرنگار کشته شده‌اند.

با این همه شمار ربودن خبرنگاران در مقایسه با سال گذشته میلادی با تقریبا ۴۰ درصد رشد روبه‌رو بوده است.

در این میان از مجموع ۱۱۹ نفر، ۳۳ نفر در اوکراین، ۲۹ نفر در لیبی و ۲۷ نفر در سوریه ربوده شده‌اند.

۴۰ نفر از این خبرنگاران هنوز گروگان هستند.

گزارش این سازمان غیردولتی در عین حال نشان‌دهنده «بهای سنگینی» است که خبرنگاران محلی پرداخت کرده‌اند. در مجموع ۹۰ درصد ربوده‌شدگان از میان آنهاست.

گزارشگران بدون مرز به نام خدیجه اسماعیلوا، خبرنگار بخش آذربایجانی رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، نیز اشاره کرده است. در عین حال جمهوری آذربایجان را «بزرگ‌ترین زندان کارکنان رسانه‌ها در اروپا، در حال حاضر» نام نهاده است.

به گفته «گزارشگران بدون مرز» تا هشتم ماه دسامبر، در جهان، ۱۷۸ روزنامه‌نگار حرفه‌ای در زندان بوده‌اند.

در این میان چین با ۳۳ روزنامه‌نگار و اریتره و ایران با ۲۸ و ۱۹ روزنامه‌نگار زندانی در رتبه‌های اول تا سوم قرار دارند.

سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارشی در مرداد ماه گذشته گفته بود ایران با داشتن ده زن در زندان که برای رسانه‌ها کار می‌کنند یا روزنامه‌نگار هستند، «پیشگامی جهانی» در محبوس کردن «زنان روزنامه‌نگار و فعال اینترنتی» است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)