23 آذر 1393

یورش امنیتی به رسانه‌های مخالف اردوغان در ترکیه

23 آذر 1393

رادیو زمانه

پلیس ترکیه در یک عملیات سراسری علیه روزنامه‌نگاران و هواداران گولن، ۳۲ نفر از منتقدان اردوغان را دستگیر کرد. سردبیر روزنامه پرتیراژ «زمان» و رئیس سابق واحد ضد ترور استانبول در میان بازداشت‌شدگان بودند.

پیش از ظهر روز یکشنبه ۱۴ دسامبر / ۲۳ آذرماه، مأموران امنیتی و پلیس ترکیه عملیات سراسری و گسترده‌ای را علیه روزنامه‌نگاران و مخالفان و منتقدان اردوغان آغاز کردند. خبرگزاری «دوغان» گزارش داد که رئیس واحدهای ضد ترور استانبول نیز در میان دستگیرشدگان قرار دارد.

مأموران به دفتر فرستنده تلویزیونی «سامانیولو» و روزنامه «زمان» ریختند که از رسانه‌های نزدیک به فتح‌الله گولن به شمار می‌روند.

حمله گازانبری به روزنامه «زمان» و اقدام برای بازداشت اکرم دومانلی، سردبیر آن، با اعتراض کارکنان و خوانندگان آن روبرو شد. گروهی در برابر دفتر این روزنامه تجمع کرده و علیه دولت شعار دادند. صحنه‌های منجر به دستگیری و خروج دومانلی از دفتر روزنامه به طور مستقیم از تلویزیون پخش می‌شد. دومانلی کمی بعد آزاد شد.

خبرگزاری آلمان می‌نویسد دادستانی ترکیه در مجموع ۳۲ حکم دستگیری در ۱۳ استان ترکیه صادر کرده است.

دو روز پیش از این یورش، گولن به نشریه آلمانی «زود دویچه» گفته بود که اردوغان پس از رهایی ترکیه از یوغ نظامیان، یک یوغ حزبی به رهبری حزب عدالت و توسعه ایجاد کرده است.

فتح‌الله گولن از سال ۱۹۷۰ جریانی راه‌اندازی کرده که بیشتر در امور آموزشی و معنوی فعالیت دارد. این جنبش با نام «خدمت عمومی و آموزشی به مردم» با نام اختصاری «خدمت» شناخته می‌شود و مراکز و مؤسساتی در ۱۶۳ کشور دنیا دارد.

رجب طیب اردوغان جنبش «خدمت » را به توطئه‌گری علیه دولت و تلاش برای سقوط آن متهم می‌سازد. این جنبش هواداران بسیاری در میان پلیس، کارکنان دستگاه قضایی و ادارات ترکیه دارد.

اردوغان، افشاگری‌های مربوط به فساد دولتی در ترکیه را نیز زیر سر گولن دانست. او در تابستان و بهار سال جاری، به منظور «پاکسازی دستگاه‌های دولتی از هواداران گولن»، بسیاری رؤسای پلیس و مأموران ارشد دادگستری ترکیه را برکنار یا معلق کرد و محل کار برخی را نیز تغییر داد.

اردوغان پس از رسیدن به ریاست جمهوری ترکیه، مدارس وابسته به جنبش خدمت را نیز در سراسر ترکیه تعطیل کرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)