23 آذر 1393

اجرای فیلترینگ هوشمند در ایران بر پایه سن و شغل کاربران اینترنت

23 آذر 1393

رادیو زمانه

محمود خسروی، معاون وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات ایران می‌گوید فیلترینگ هوشمند اینترنت بر پایه «سن، شغل و نیاز کاربران» انجام خواهد شد.

خسروی روز یکشنبه ۲۳ آذرماه به خبرگزاری مهر گفت: «پیش از این فیلترینگ در دروازه بین‌المللی (گیت وی) صورت می‌گرفت اما هم‌اکنون براساس سطوح دسترسی و شرایط کاربران اعمال می‌شود و بنابراین شغل، سن و نیاز کاربر در این پروژه دیده خواهد شد.»

به‌گفته وی «هدفمند کردن فیلترینگ، احراز هویت کاربران در زمان دسترسی، استفاده از نرم‌افزارهای بومی شرکت‌های دانش‌بنیان و نیز تعیین دسترسی به اینترنت متناسب با شرایط کاربر از جمله برنامه‌های مدنظر برای مدیریت یکپارچه سامانه فیلترینگ کشور است.»

دانشگاه شهید بهشتی، مؤسسه تبیان و چندین مرکز علمی و پژوهشی دیگر از جمله نهادها و مؤسساتی هستند که به‌طور جداگانه طرح‌هایی را در مورد‌ فیلترینگ هوشمند به وزارت ارتباطات ارائه کرده‌اند.

معاون وزیر ارتباطات می‌گوید که «تمامی این طرح‌ها آزمایش شده و در نهایت با یک مدیریت یکپارچه بر روی شبکه اینترنت اجرایی می‌شود.»

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات آبان‌ماه امسال از اجرای کامل طرح «فیلترینگ هوشمند» شبکه‌های اینترنتی ظرف شش‌ماه آینده خبر داده بود.

فیلترینگ هوشمند چیست؟

بنابر اظهارات مسئولان ایرانی، فیلترینگ هوشمند، سیستمی‌ است که به‌جای فیلتر کردن تمام یک وب‌سایت بر روی اینترنت، به فیلتر بخش‌ها و صفحات به‌زعم مراجع قضایی «نامطلوب» می‌پردازد.

با نرم‌افزار فیلترینگ هوشمند تصویر، فیلم و متن، تشخیص محتوای وب‌سایت‌های مختلف و اعمال سانسور بر آن دسته از صفحاتی که از سوی مرکز ملی فضای مجازی دارای «محتوای نامناسب» خوانده شده‌اند، بدون نیاز به بستن کل دامنه ممکن می‌شود.

پیشتر قوه قضائیه با ایراد به وزارت ارتباطات، مدعی شده بود که از زمان طرح این موضوع، تعریف مشخصی درباره «فیلترینگ هوشمند» صورت نگرفته است.

محمود واعظی ادامه داد که «بحث فیلترینگ هوشمند سایت‌های مستهجن و ضد اخلاقی موضوعی است که مورد درخواست مردم و خانواده‌های آن‌ها می‌باشد.»

همچنین او دلیل توافق شرکت ارتباطات زیرساخت و پژوهشگاه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات را که در ماه گذشته صورت پذیرفت، رصد سایت‌های ضداخلاقی و فیلترشکن‌ها دانست.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)