18 آذر 1393

تأثیر عمر کوتاه رسانه‌ها بر اخلاقِ روزنامه‌نگاری

18 آذر 1393

محمد قوچانی معتقد است عمر کوتاه رسانه‌ها و به‌خصوص رسانه‌های بخش خصوصی، مانع به وجود آمدن یک فضای حرفه‌ای می‌شود که آن فضای حرفه‌ای بتواند اخلاق حرفه‌ای را هم تعریف کند.

محمد قوچانی - روزنامه‌نگار - در گفت‌وگو با خبرنگار بخش رسانه ایسنا، درباره انتخاب شعار «آزادی مسئولانه» برای نمایشگاه مطبوعات اخیر و تأکید بر این شعار به عنوان یک رویکرد، گفت: من این شعار را شعار هوشمندانه‌ای می‌دانم. احساس می‌کنم شعار خوبی است و معتقدم در یک جامعه قانون‌مند که در روال طبیعی باشد، آزادی خود به خود مسئولیت می‌آورد.

او افزود: اگر آزادی مبتنی بر قانون باشد، شما می‌پذیرید که در چارچوبی کار کنید و در آن چارچوب ضمن اینکه اجازه دارید حرف‌ها و نظراتتان را بیان کنید، محدودیت‌هایی را می‌پذیرید. این ویژگی زندگی اجتماعی است و فقط درباره آزادی نیست. همان‌طور که با یک جبر مثبت، آداب اجتماعی را رعایت می‌کنیم، مسئولیت‌پذیری نیز از عوارض آزادی است.

قوچانی سپس درباره «آزادی مسئولانه» اظهار کرد: من فکر می‌کنم که این رویکرد، این شعار و این عبارت بسیار گویاست و کمک می‌کند که در این شرایط کسانی که احساس می‌کنند آزادی به هرج و مرج منجر می‌شود، درک کنند که اتفاقا آزادی به ثبات و عقلانیت منتهی خواهد شد.

او درادامه در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه در رویکرد «آزادی مسئولانه»، اهمیت اخلاق حرفه‌ای روزنامه‌نگاری بیشتر می‌شود، چرا روزنامه‌نگاران هنوز نتوانسته‌اند یک میثاق اخلاق حرفه‌ای داشته‌ باشند، گفت: تنظیم میثاق کار دولت و نهادهای حاکمیتی نیست. خود صنف روزنامه‌نگاری باید به این نتیجه برسد که چنین میثاق‌نامه‌ای را تنظیم کند. به نظرم ضرورت دارد که این اتفاق بیفتد. من امیدوارم نهادهای صنفی مطبوعاتی اجازه فعالیت پیدا کنند و بتوانند این میثاق را تنظیم کنند.

قوچانی در پاسخ به این پرسش که مهم‌ترین چالش اخلاق حرفه‌ای روزنامه‌نگاری در رسانه‌های ما چیست، گفت: مهم‌ترین مشکل به نظر من فقدان ثبات رسانه‌ای است. اگر اجازه بدهند که نهادهای رسانه‌ای مؤثر به صورت مداوم شکل بگیرند، طبیعتا مسئولیت‌پذیری اصحاب مطبوعات هم بیشتر می‌شود. عمر کوتاه رسانه‌های ما به‌خصوص در بخش خصوصی و تراکم رسانه‌های دولتی، مانع به وجود آمدن یک فضای حرفه‌ای می‌شود که آن فضای حرفه‌ای بتواند اخلاق حرفه‌ای را هم تعریف کند. به نظر من این مهم‌ترین چالش است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)