17 آذر 1393

نخستین شهروند دیجیتالی جهان معرفی شد

17 آذر 1393

با اعطای هویت دیجیتالی به یک روزنامه نگار انگلیسی نخستین شهروند دیجیتالی جهان از سوی دولت استونی معرفی شد.

به گزارش مهر، ادوارد لوکاس روزنامه نگار انگلیسی است که حالا یک تفاوت مهم با تمام ساکنان روی زمین دارد. او نخستین شهروند دیجیتالی جهان است و از این پس می تواند از هر نقطه از جهان به خدمات دولت الکترونیک استونی دسترسی داشته باشد.

این ابتکار عمل از سوی دولت استونی و با هدف توسعه مقوله "شهروند دیجیتالی" صورت گرفته است. استونی به عنوان پیشگام این فناوری نوین در دنیا به شمار می آید.

لوکاس که در روزنامه اکونومیست مشغول به حرفه روزنامه نگاری است در جریان برگزاری مراسمی ویژه در تالین، پایتخت استونی عنوان شهروند دیجیتالی خود را از رییس جمهور این کشور دریافت کرد.

درحال حاضر استونی به عنوان کشوری پیشرو در زمینه توسعه و استفاده از فناوریهای مرتبط با حوزه دولت الکترونیک و کارتهای اعتباری الکترونیکی شناخته می شود. این کشور بیش از ۶۰۰ خدمات الکترونیکی به شهروندان عادی و ۲۴۰۰ خدمات از این دست نیز به تجار و بازرگانان این کشور ارایه می کند.

لوکاس پس از دریافت این عنوان اعلام کرد: از اینکه نخستین شهروند الکترونیکی جهان هستم خوشحالم و این نه به خاطر استونی بلکه به خاطر کل دنیاست.

عنوان و امکانی که وی به دست آورده جنبه سمبولیک ندارد. او از این پس می تواند تنها از طریق اینترنت به تمامی خدمات الکترونیکی دولت استونی دسترسی داشته باشد.

از جمله امتیازات این ابتکارعمل می توان به امکان راه اندازی شرکت از هر گوشه جهان تنها در عرض یک ساعت و انجام تبادلات بانکی در مدت چند ثانیه اشاره کرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)