15 آذر 1393

خبرنگار گروگان آمریکایی در یمن به دست گروه القاعده کشته شد

15 آذر 1393

رادیو فردا

چاک هيگل، وزير دفاع آمريکا، روز شنبه، ۱۵ آذر، از مرگ لوک سامرز، عکاس‌‌ـ‌خبرنگار آمريکايی، به همراه يک امدادگر اهل آفريقای جنوبی که توسط القاعده يمن گروگان گرفته شده بودند، در جريان عمليات نجات خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، آقای هيگل که در افغانستان به سر می‌برد، تاييد کرد که اين دو گروگان در جريان عملياتی که برای آزادی‌شان به طور مشترک توسط نيروهای آمريکايی و يمنی انجام شد، به دست نيروهای القاعده کشته شدند.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا نیز در همین روز، «قتل وحشیانه» این خبرنگار را که متولد بریتانیا بود محکوم کرد.

وزير دفاع آمريکا افزود که اين عمليات روز جمعه، ۱۴ آذر، به دستور رئيس جمهور ايالات متحده و توسط نيروهای ويژه آمريکايی با هدف نجات آقای سامرز و تمام افراد ديگری که با او گروگان گرفته شده بودند، انجام شد.

روزنامه بریتانیایی گاردین در خبر خود در این باره می‌گوید که گروگان‌گیران عضو القاعده روز چهارشنبه ویدئویی از آقای سامرز منتشر کرده‌اند که او را در حال التماس برای دریافت کمک نشان می‌دهد.

لوسی سامرز، خواهر عکاس آمريکايی نيز به آسوشيتدپرس گفت که او و برادرش، توسط اف‌بی‌آی از مرگ برادرشان در یمن مطلع شده‌اند.

لوک سامرز، ۳۳ ساله، در سال ۲۰۱۳ و در صنعا، پايتخت يمن، توسط القاعده گروگان گرفته شده بود. نيروهای ويژه آمريکا پيش از اين نيز عمليات نجات ناموفقی برای آزادی او انجام داده بودند.

گروه القاعده یمن مرتبط است با گروه دولت اسلامی که در ماه‌های گذشته دست‌کم سه آمریکایی و دو بریتانیایی را در سوریه سر بریده است.

يمن سال‌هاست که به محل درگيری‌های مسلحانه القاعده، حوثی‌های شيعه‌مذهب و دولت مرکزی این کشور تبديل شده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)