14 آذر 1393

بازداشت موقت جیسون رضاییان دو ماه دیگر تمدید شد

14 آذر 1393

دویچه وله

قوه قضاییه ایران حکم بازداشت موقت جیسون رضاییان، خبرنگار زندانی در ایران را برای دو ماه دیگر تمدید کرده است. جیسون رضاییان که از ایران برای روزنامه واشنگتن‌پست کار می‌کرد از چهارماه پیش در بازداشت موقت به‌سر می‌برد.

جیسون رضاییان به همراه همسرش یگانه صالحی روز ۳۱ تیرماه ۱۳۹۳ در تهران دستگیر شد. جیسون رضائیان متولد و بزرگ شده آمریکاست. پدر وی ایرانی است و او دارای دو تابعیت ایرانی و آمریکایی است.

چند روز پس از بازداشت جیسون رضاییان، غلامحسین اسماعیلی، رئیس دادگستری استان تهران، با تایید این خبر گفت که وی برای پاسخ به برخی سئوالات بازداشت شده، اما توضیح بیشتری ارائه نکرد. رئیس دادگستری استان تهران هم‌چنین گفت، قوۀ قضاییه پس از اتمام تحقیقات خویش اطلاعات بیشتری ارائه خواهد کرد اما چنین کاری تاکنون صورت نگرفته است.

یک هفته پس از بازداشت جیسون رضائیان وزارت خارجه آمریکا خواستار آزادی او شد. جن ساکی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت که ایالات متحده از سوئیس خواسته تا به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران، پیگیری پرونده جیسون رضائیان‌، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست و همسرش را بر عهده بگیرد.

خانم یگانه صالحی همسر جیسون به عنوان عکاس خبری برای روزنامه انگلیسی‌زبان "نشنال" در ابوظبی کار می‌کرد به قید کفالت آزاد شده است. همراه این دو خبرنگار، خبرنگار دیگری نیز بازداشت شده بود که او نیز آزاد شده است.

با وجود گذشت بیش از چهار ماه از بازداشت جیسون رضاییان او هنوز رسما تفهیم اتهام نشده است. گفته می‌شود او در بخشی از زندان اوین که زیر کنترل سپاه پاسداران ایران است نگهداری می‌شود.

یک منبع آشنا به پرونده جیسون رضاییان به "دیده‌‏بان حقوق بشر" گفته است که در تاریخ ۱۸ نوامبر ۲۰۱۴، مقام‌های ایرانی به جیسون رضاییان اعلام کردند که تحقیقات علیه وی همچنان ادامه دارد و بازداشت موقت وی به مدت دو ماه دیگر تمدید شده است.

به گفته این منبع، دادستانی تهران به وکیلی که توسط خانواده رضاییان برای دفاع از او تعیین شده اجازه نداده است تا از وی دفاع کند، با وی صحبت و یا پروندۀ قضایی وی را مطالعه کند. این منبع افزود که علیرغم اینکه جیسون رضاییان قادر به خواندن یا نوشتن فارسی نیست، مقام‌های امنیتی از دسترسی وی به یک مترجم رسمی در طول بازجویی از وی خودداری کرده‌اند.

درباره تمدید بازداشت موقت رضاییان خبری در رسانه‌های ایران منتشر نشده است. درج خبرهای مربوط به زندانیان سیاسی و امنیتی در رسانه‌های ایران که عموما زیر کنترل حکومت قرار دارند، ممنوع است.

سازمان دیده‌‏بان حقوق بشر در اطلاعیه‌ای که روز سوم دسامبر (۱۲ آذر) منتشر کرده گفته نگران است که خانواده‏های یگانه صالحی و جیسون رضاییان توسط مقام‌های ایران تحت فشار قرار گرفته‌اند تا با رسانه‌‏ها گفت‌وگو نکنند و درباره شرایط بازداشت ادامه‌دار جیسون رضاییان اطلاع‌رسانی نکنند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)