13 آذر 1393

یک بخش خبری صدا و سیما به «ایجاد بحران امنیتی» متهم شد

13 آذر 1393

رادیو زمانه

شورای نظارت بر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، بخش خبری ۲۰:۳۰ شبکه دوم تلویزیون این کشور را به «زمینه‌سازی شکل‌گیری بحران امنیتی و اجتماعی» در اردبیل متهم کرد.

روزنامه ایران، امروز سه‌شنبه ۱۱ آذر گزارش داد که شورای نظارت بر صدا و سیما به این بخش خبری به دلیل پخش خبر درگیری دسته‌جمعی در بیمارستان اردبیل تذکر داده است.

شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نهادی برای نظارت بر صدا و سیما است که بر اساس اصل ۱۷۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی تشکیل شده است. این شورا از شش عضو (دو نفر به انتخاب رئیس‌جمهور، دو نفر به انتخاب رئیس قوه قضائیه و دو نفر به انتخاب مجلس) تشکیل می‌شود.

اعضای کنونی این شورا ابراهیم رئیسی و محمدجواد لاریجانی از طرف قوه قضائیه، عبدالرضا رحمانی فضلی و حسام آلیدن آشنا از طرف قوه مجریه و رمضان شجاعی و بیژن نوباوه به انتخاب قوه مقننه هستند و ریاست آن بر عهده ابراهیم رئیسی است.

شورای نظارت بر صدا و سیما گفته است که پخش خبر درگیری دسته‌جمعی باعث اعتراض نمایندگان استان اردبیل شده است و آن‌ها خواهان «پاسخگویی رسانه ملی نسبت به پخش این گزارش شده‌اند».

هفته پایانی آبان‌ماه امسال فیلم درگیری دسته‌جمعی که رسانه‌ها از آن به‌عنوان «درگیری طایفه‌ای» در اردبیل نام برده‌اند، از شبکه خبری ۲۰:۳۰ پخش شد. در این درگیری شماری از دو طرف زخمی شدند. پلیس می‌گوید طرفین درگیری را بازداشت کرده است.

به‌گفته شورای نظارت بر صدا و سیما، پوشش خبری گسترده این رویداد از سوی «شبکه ملی و استانی» می‌تواند باعث شود که «شبکه‌هایی چون بی‌بی‌سی و سایر شبکه‌های ماهواره‌ای، خط رسانه‌ای ناامنی و نبود امنیت اجتماعی شهروندان را که از موضوع اسیدپاشی به صورت پررنگ شروع شده، ادامه دهند».

اشاره این بخش از گفته‌های شورا به ماجرای اسیدپاشی‌ها به زنان در اصفهان است که ناظران می‌گویند با هدف «امر به معروف و نهی از منکر» علیه زنانی که «بدپوشش و بدحجاب» خوانده می‌شوند، انجام شده است. با این حال مسئولان حکومت ایران ارتباط اسیدپاشی با نهی از منکر را رد می‌کنند.

پلیس می‌گوید هنوز نتوانسته عامل اسیدپاشی‌های اصفهان را بازداشت کند.

شورای نظارت بر صدا و سیما همچنین گفته که پخش خبر درگیری‌هایی نظیر درگیری دسته‌جمعی در اردبیل «می‌تواند هویت‌های اصیل و بومی کشور را دچار آسیب و خدشه کند».

به‌گفته این شورا، بخش خبری ۲۰:۳۰ با پخش این گزارش «چهره‌ای خشن از مردم اردبیل» نمایش داده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)