12 آذر 1393

طبق قانون «انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» چه اطلاعاتی در دسترس خواهد بود

12 آذر 1393

قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، یکی از مصوبات مجلس هشتم بود. این قانون که در سال 88 به تصویب نمایندگان مجلس رسیده بود، در دولت قبل مورد توجه قرار نگرفت و به کل از دستور کار دولت احمدی نژاد خارج شد؛ اما سرانجام و به تازگی این آیین نامه ‌در دولت ‌تدوین و از سوی شورای نگهبان ‌تأیید ‌شد.

به گزارش «تابناک»، متأسفانه در دولت قبل، آیین‌نامه اجرایی قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات نوشته نشده بود. همچنین به ‌رغم اینکه در ماده 23 قانون مذکور برای تصویب آیین‌نامه اجرایی فرصت داده شده بود، تا آخر دوران فعالیت دولت دهم آیین‌نامه آن تصویب نشد.

بنا بر این گزارش، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، چندی پیش و در اواسط ‌آبان‌ماه در مراسم افتتاحیه نمایشگاه مطبوعات، نوید دسترسی به اطلاعات آزاد را در آینده نزدیک به خبرنگاران داد و گفت: این قانون حدود ۴ سال است ‌باید تصویب شود و خوشبختانه هم‌اکنون آیین‌نامه آن به کمیسیون فرهنگی تقدیم شده و به تصویب رسیده است و فکر می‌کنم ظرف یک هفته آینده به تصویب دولت برسد. در این صورت، دولت بیشتر در برابر رسانه‌ها و مطبوعات پاسخگو می‌شود.

‌در آن زمان کسی تصور نمی‌کرد ‌این قانون به این سرعت ‌در دولت بررسی شود و به نتیجه برسد؛ اما خوشبختانه دولت یازدهم در ابتدای آذرماه سال جاری آیین‌نامه این قانون را تصویب کرد.

بر اساس این قانون که شش سال پیش تصویب شده ‌ولی اجرایی نشده بود، شهروندان ایرانی این حق را خواهند داشت که به اطلاعات عمومی مربوط به سازمان‌ها و نهادهای دولتی دسترسی داشته باشند، به شرطی که انتشار این اطلاعات مخل امنیت و آسایش جامعه نباشد.

قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات می‌تواند آزادی اطلاعات را به عنوان حق برای هر شهروند ایرانی شناسایی کرده و ایرانی‌ها بدون ارائه دلایل، می‌توانند درخواست دسترسی به اطلاعات عمومی را داشته باشند؛ البته اطلاعات خصوصی افراد از قلمرو این قانون خارج است.

بنا بر این قانون، تمامی مؤسسات دولتی و عمومی موظف هستند، بدون بررسی دلیل درخواست این اطلاعات، آن‌ها را طبق ضوابطی در اختیار شهروندان بگذارند، خبرنگاران نیز از این قاعده مستثنی نخواهند بود و چنانچه مورد یا سؤالی در‌باره مسأله خاصی پیش بیاید، مسئولان به سادگی ‌خواهند پرسید و مسئولان موظف هستند ‌به سوالات پاسخ دهند؛ مگر اینکه اطلاعات جز اسناد طبقه‌بندی شده یا محرمانه باشد، در این صورت، مسئولان حق اظهار نظر ‌ندارند.حتی این قانون به گونه‌ای تدوین شده ‌که مسئولان را ملزم به پاسخگویی می‌کند و خبرنگاران برای دریافت اطلاعات، نیازی به خواهش و تمنا ندارند و در صورتی که کسی نخواهد اطلاعات را در اختیار عموم قرار دهد، دچار تخلف می شود و از طریق مراجع قانونی قابل پیگیری خواهد بود.

در فصل ششم قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مسئولیت‌های مدنی و کیفری برای نقض حق دسترسی به اطلاعات پیش بینی شده، یعنی ممکن است حتی تأخیر در ارائه خبر و اطلاع رسانی که باعث احتمال بروز خسارت به شهروندان و رسانه‌ها بشود، حکم به لزوم جبران خسارت داده شود. بر اساس این قانون، اگر مسئولی بخواهد موردی را از مردم مخفی کند و به دنبال این اقدام خسارات متوجه مردم شود، در صورت رسیدگی و مجرم شناخته شدن شخص، باید فرد خاطی خسارت وارده را جبران کند.

البته این قانون نیز همانند هر قانون دیگری در کشور، دچار کاستی‌های زیادی است، و حتی دست مسئولان و کسانی که به اطلاعات دسترسی دارند ‌تا حدود زیادی باز گذاشته است، به طوری که افراد می توانند به بهانه اینکه شاید افشای اطلاعات‌ در نظم عمومی اخلال وارد کند، از ‌ارائه آن خود‌‌داری کنند.

حال باید دید بعد از اجرایی شدن این آیین‌نامه، آیا دسترسی به اطلاعات آزاد واقعی اجرا خواهد شد و مسئولان پاسخگوی پرسش‌های مردم خواهند بود، یا این قانون نیز همانند صد‌ها قانون دیگر بعد از مدتی به فراموشی سپرده خواهد شد؟!

برای دیدن متن کامل قانوناینجاکلیک کنید.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)