10 آذر 1393

نه خانه مرمت شد، نه روزنامه‌نگاران به خانه برگشتند

10 آذر 1393

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ مریم جلیلوند:

نزدیک به ۳ سال از خانه به‌ دوشی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران در اصفهان می‌گذرد، انجمنی که پس از ۱۲ سال فعالیت به بهانه تعمیر و مرمت خانه توسط شهرداری اصفهان تعطیل شد و فعالیت اعضای آن به‌دلیل نداشتن مکانی مشخص به حالت تعیلق در آمد. حالا اما رییس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران اصفهان با انتقاد به وضعیت نابسامان تشکل صنفی روزنامه‌نگاران اصفهانی تفکر سیاسی حاکم در شهرداری اصفهان را مهم‌ترین عامل این اتفاق می‌داند و می‌گوید: «تفکر سیاسی که در شهرداری اصفهان حاکم است هیچ اعتقادی به فعالیت تشکل‌های صنفی ندارد چراکه اگر جز این بود به بهانه مرمت و بازسازی خانه امیرقلی امینی، روزنامه‌نگاران اصفهانی خانه‌ به دوش نمی‌شدند».

به‌گزارش CHN، یکی از ابنیه بازمانده از عصر پهلوی در شهر اصفهان خانه زیبایی است که به نام «امیرقلی امینی» شناخته می‌شود. این خانه تاریخی در غرب خیابان کاشانی و در نبش کوچه شهید دهقان قرار دارد. این بنا به همراه چاپخانه‌ای قدیمی که اکنون به کتابخانه تبدیل شده در گذشته به امیرقلی امینی روزنامه نگار فقید اصفهانی تعلق داشته است. امیرقلی امینی نویسنده، روزنامه نگار، مترجم و پژوهشگر توانایی بود که به فعالیت‌های فرهنگی علاقه ویژه‌ای داشت. چنانچه طبق وصیت‌اش قرار شد منزل شخصی‌اش مورد استفاده فعالیت‌های علمی و فرهنگی پژوهشگران و اصحاب رسانه قرار گیرد.

اما پس از درگذشت امیر قلی امینی در سال ۶ تیرماه ۱۳۵۷ خانه شخصی‌اش به شهرداری اصفهان واگذار شد تا طبق وصیت‌اش این بنا با مدیریت این ارگان کاربری فرهنگی پیدا کند. اما در آن سال‌ها، به‌دلیل فعال نبودن بخش فرهنگی شهرداری این وظیفه به عهده اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان گذاشته شد. به‌گونه‌ای که اداره ارشاد اسلامی در آذرماه سال ۸۷ با تاسیس انجمن صنفی روزنامه نگاران اصفهان بخشی از ساختمان امیر قلی امینی را در اختیار این تشکل صنفی گذاشت.

خانه امیر قلی امینی روزنامه نگار پیشکسوت اصفهانی

۱۲ سال از فعالیت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران در اصفهان گذشت، تا اینکه ۳ سال پیش شهرداری اصفهان تصمیم گرفت تولیت این خانه را از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بگیرد.‌‌ همان زمان زمزمه‌های نابسامانی و آسیب‌دیدگی خانه امیرقلی امینی هم آغاز شد و پای نیروهای خدماتی شهرداری با هدف مرمت و بازسازی به داخل خانه روزنامه‌نگاران باز شد.

«علی راعی»، رییس انجمن صنفی روزنامه نگاران در اصفهان می‌گوید: «اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی درحالی بخشی از خانه امیر قلی امینی را در اختیار انجمن صنفی قرار داد که این بنا در این چند سال اخیر دچار آسیب‌ اندکی شده بود و احتیاج به مرمت و بازسازی داشت اما شهرداری به دلیل آنکه تولیت‌اش را به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذار کرده بود حاضر نبود کوچک‌ترین هزینه‌ای را برای مرمت این خانه انجام دهد. تا اینکه بعد از باز پس گیری تولیت‌اش اولین کاری که برای مرمت خانه کرد این بود که عذر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران را بخواهد و روزنامه‌نگاران را از آنجا بیرون کند».

این درحالی است که به گفته رییس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران اصفهان، امیرقلی امینی یکی از پیشکسوتان روزنامه‌نگاری در اصفهان بود که فعالیت‌های بسیاری را علیرغم معلولیت جسمی‌اش در عرصه روزنامه‌نگاری انجام داده. به‌طوری‌که منزل مسکونی‌اش را قبل از فوت به شهرداری اصفهان برای امور فرهنگی و استفاده اصحاب رسانه واگذار کرد».

راعی اما دلیل این اقدام را تفکر سیاسی حاکم در شهرداری اصفهان و نداشتن اعتقاد به تشکل‌های صنفی می‌داند. او به خبرگزاری میراث‌فرهنگی می‌گوید: «شهرداری اصفهان هیچ اعتقادی به فعالیت NGO‌ها و انجمن‌ صنفی روزنامه‌نگاران ندارد. چراکه اگر غیر از این بود شهرداری پس از ۱۲ سال روزنامه‌نگاران را به بهانه بازسازی و تعمیرات از خانه‌شان بیرون نمی‌کرد و این بنا را در اختیار کانون نخبگان جوان که فعالیت آن‌ها صرفا به برگزاری کلاس‌های کنکور محدود می‌شود، نمی‌گذاشت.

نامه‌ای که نماینده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در تاریخ ۱۸/۲/۷۹ به رئیس هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان اصفهان نوشته است

رییس انجمن روزنامه‌نگاران اصفهان به وضعیت بلاتکلیف روزنامه‌نگاران اشاره می‌کند و می‌گوید: «درحال‌حاضر به‌دلیل گرفتن خانه امیرقلی امینی فعالیت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران به‌دلیل نداشتن مکان مشخص به حالت تعلیق درآمده و جلسات آن‌‌ها تعطیل شده است».

او تاکید دارد: «شهرداری اصفهان درحالی ۳ سال پیش به‌بهانه مرمت و بهسازی روزنامه‌نگاران را از خانه‌شان بیرون کرد که در این ۳ سال در این خانه هیچ مرمتی صورت نگرفته است».

«شاهین سپنتا»، روزنامه‌نگار و فعال میراث‌فرهنگی اصفهان نیز در این رابطه می‌افزاید: «پیش از مرگ مرحوم امینی، به دلیل علاقه‌ای که وی به غنای علم و فرهنگ این مرز و بوم داشت، همواره خواستار حضور اصحاب رسانه و شعرای وقت در خانه شخصی خود بود چنان که در این مکان هر هفته جلسات شعرخوانی برگزار می‌شد. در واقع به همین علت بود که وصیت کرد این خانه در اختیار شهرداری باشد تا با مدیریت این ارگان شهری این خانه کاربری فرهنگی‌اش را حفظ کند. اما در سالهای اخیر نه‌تن‌ها این اتفاق نیفتاد که با مدیریت شهرداری اصفهان انجمن روزنامه‌نگاران اصفهان به تعطیلی کشیده شد».

امیرقلی امینی نویسنده، روزنامه نگار، مترجم و پژوهشگر توانایی بود که در سال ۱۲۷۶ (ه. ش) در اصفهان چشم به جهان گشود. پدرش «ابراهیم‌خان امین‏‌الدوله صدری» یکی از بازماندگان صدر اعظم اصفهانی و بانی مدرسه صدر خواجو و مادرش زنی از خاندان نمازی شیراز بود. امیرقلی پس از سپری نمودن ایام کودکی در سن دوازده سالگی به درد مفاصل مبتلا شد که این درد پس از شنیدن خبر شهادت برادرش به دست سربازان انگلیسی که در جنگ جهانی اول اتفاق افتاد، به فلج هردوپا منجر شد. با این وجود معلولیت جسمی وی مانع از علم‌آموزی و تحصیلات او نشد.

مرحوم امینی پس از این واقعه از کار در دفتر روزنامه بازماند و چند سال بعد نیز در پی کسالتی درگذشت. بنا بر وصیت‌اش او را در حیاط خانه شخصی‌اش دفن کردند.

مرحوم امیرقلی امینی در اثر جدیت و پشتکار خویش، موفق به ارائه خدمات فراوانی شد که از آن میان می‌توان به تألیف دو مجموعه از مثل‌های فارسی به نام «هزار و یک سخن» در سال ۱۲۹۹ (ه. ش)، مجموعه «داستان‌های امثال» به ۱۳۲۴ (ه. ش) که شامل خاطرات مردمانی نظیر پیشه‌وران، نوکر‌ها، درشکه‌چی‌ها، شوفر‌ها، و کشاورزان روستایی است و گردآوری و تنظیم آن هجده سال به طول انجامید.

تألیف اثر «اصطلاحات عامیانه» در سال ۱۳۳۳ (ه. ش) «ابطال الباطل» در ردّ قرارداد ۱۳۳۱ (ه. ق)، طبع مجلد چگونه «بچه خود را پرورش ‌دهم»، تألیف گزیده آثار و مجموعه مقالات و گردآوری و آماده سازی «فرهنگ عوام» (شرح امثال و اصطلاحات زبان فارسی)، از آثار ماندگار او به شمار می‌آیند.

افزون بر تألیفات مذکور مرحوم امیر قلی امینی در ترجمه کتب و داستان‌های مختلف تاریخی نیز دست توانایی داشت که از میان آن‌ها می‌توان به ترجمه کتاب «عبدالرحمن ناصر» نوشته جرجی زیدان، ترجمه کتاب «کودک» نوشته ویکتورپوشه، ترجمه مجموعه «داستان‌های کوچک» از اسپرانتو، ترجمه کتاب «داستان‌های تاریخی» اثر ابراهیم مصری و بازگردان به فارسی مجلد «عروس فرغانه» اثر جرجی زیدان چاپ دارلترجمه مختاری و ترجمه «غلبه بر ترس و خستگی» اثر اسپنسر برنده جایزه کتاب سال اشاره کرد.

از دیگر فعالیت‌های فرهنگی ـ علمی مرحوم امینی نیز می‌توان از فعالیت در روزنامه اخگر به صاحب امتیازی میرزا فتح‌الله وزیرزاده بین سال‌های (۱۳۰۷ تا ۱۳۲۲ه. ش) تأسیس و نشر روزنامه اصفهان از سال ۱۳۲۲ تا ۱۳۵۷ (ه. ش) مدیریت و نویسندگی «مجله باختر اصفهان» به صاحب امتیازی سیّدنصرالله سیف پورفاطمی یاد کرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)