9 آذر 1393

وزیر ارتباطات: بخشی از این پارازیت‌ها تحت نظارت دولت نیست

9 آذر 1393

وزیر ارتباطات گفت: اگر منظور از پارازیت آن بخشی است که به موبایل و تجهیزات مخابراتی مربوط می‌شود، ما این مسائل را از سوی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات تحت کنترل داریم.

به گزارش ایسنا، وزیر ارتباطات صبح امروز در صبحانه کاری اتاق بازرگانی ایران حضور یافت و با پاسخگویی به سوالات حاضران درباره مواردی از جمله تامین قطعات مورد نیاز از طریق تجهیزات داخلی، کیفیت خدمات ارتباطی، بحث پارازیتها و تاثیر آنها بر روی سلامتی و دیگر سوالات مطرح شده پرداخت.

محمود واعظی پس از شنیدن نقطه نظرات و سوالات ۳۰ نفر از فعالان صنفی و اعضای اتاق که بیش از ۳۰ سوال مطرح کرده بودند به ارائه توضیحاتی پرداخت و اظهار کرد: درباره بحث تاثیر پارازیت‌ها باید این را اشاره کرد که اگر منظور از پارازیت آن بخشی است که مربوط به موبایل و تجهیزات مخابراتی می‌شود، ما این مسائل را از سوی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات تحت کنترل داریم.

وی افزود: تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم تا فعالیت‌هایی که دراین حوزه صورت می گیرد مضر نباشد. اما اگر منظور از پارازیت به بخشهای دیگر بازمی گردد باید گفت که به نمایندگی از رییس جمهوری در کنار دوستانی از وزارتخانه‌ها و بخش‌های مختلف، مسوول رسیدگی به این موضوع شده‌ام و در حال حاضر گزارشی در این بخش تهیه و برای ریاست جمهوری ارسال شده است که پس از این بررسی های نتایج آن اعلام خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات ادامه داد: به هر حال پارازیت‌ها اگر از حد مشخصی بیشتر شوند می توانند مضراتی به دنبال داشته باشند که البته برخی از بخش‌های این پارازیتها تحت نظارت ما نیست و برای آن که بتوان آنها را کنترل کرد لازم است که این بخش‌ها هم تحت نظارت ما در بیایند.

دولت ۹۰ میلیارد تومان را به حساب ما واریز نکرده است

وی در بخش دیگری از صحبتهای خود در پاسخ به برخی افراد که می‌گفتند وزارت ارتباطات ۹۰ میلیارد تومان بودجه دریافت کرده، توضیح داد:‌ دولت این ۹۰ میلیارد تومان را به ما تخصیص نداده بلکه اجازه داده است از بخش‌های مختلف تا ۹۰ میلیارد تومان برداشت داشته باشیم اما از سوی دیگر در شش ماه اول امسال در کشور اولویت دولت آن بود که پروژه‌هایی که بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد آنها اجرایی شده تکمیل شوند.

او ادامه داد: اولویت دوم نیز به استانها اختصاص پیدا می‌کرد و به همین دلیل وجوه تازه ماه قبل به حساب ما واریز شده و این گونه نیست که اکنون ۹۰ میلیارد تومان به حساب وزارت ارتباطات واریز شده باشد؛ در حال حاضر بخشی از بودجه ما واریز شده که لازم است بخشی از آن صرف امور اجرایی شود و مابقی آن از هفته آینده به پروژه‌های بررسی شده اختصاص یافته و این پروژه‌ها یکی پس از دیگری عملیاتی خواهند شد.

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات درباره ورود بخش خصوصی نیز بار دیگر خاطرنشان کرد: ما در دولت تنها نقش حاکمیتی داشته و تلاش داریم نقش تصدی‌گری نداشته باشیم، از سوی دیگر ارزیابی‌های ما به این شکل است که باید بخش خصوصی سه تا چهار برابر ما در این حوزه سرمایه‌گذاری داشته باشد.

واعظی در بخش دیگری از صحبتهایش نیز در پاسخ به برخی انتقادها مبنی بر این که به نظر می‌رسد برنامه‌هایی که از سوی این وزارتخانه اعلام می‌شود کمتر جنبه اجرایی شدن دارد، تصریح کرد: برخی دوستان با بدبینی گفتند که ما حتی به یک سوم آنچه می گوییم هم نخواهیم رسید اما من می گویم قطعا امسال آنچه برای آن برنامه‌ریزی کرده‌ام را انجام خواهم داد.

وی درباره خرید تجهیزات خارجی و لطمه‌ای که از این بابت به بخش دولتی وارد می شود اظهار کرد: طی سالهای گذشته کالای چینی باعث شد کلیه بخشهای فعال در حوزه، یکی پس از دیگری از دور خارج شوند؛ در دوره قبلی که در مخابرات فعال بودم حمایتهای متعددی داشتیم تا تولیدات داخل شکل بگیرند، پیش از من نیز مهندس غرضی این موضوع را دنبال می کرد اما اکنون می بینیم که شرکتهایی که در آن زمان حدود هزار نفر پرسنل داشتند گاهی حتی با ۳۰ نفر پرسنل کار می کنند که این موضوع بسیار ناراحت کننده است.

جلوی قاچاق ترافیک را خواهم گرفت

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات در پاسخ به برخی انتقادات که درباره فعالیت شرکتهای خصوصی مطرح شده بود اظهار کرد: به شخصه آدرس تمام ۷۰۰ شرکت فعال در حوزه VOIP را دارم اما لازم است این را بدانید که اجازه نمی‌دهم این شرکت‌ها به جای کار مجاز به قاچاق ترافیک بپردازند. مطمئن باشید من جلوی قاچاق ترافیک را خواهم گرفت اما ترجیح فعلی آن است که این کار در درون صنف انجام شود.

واعظی ادامه داد: شما می‌دانید و من هم می‌دانم که در این حوزه چه اتفاقاتی رخ می‌دهد و در طول ۲۴ ساعت چند میلیون دقیقه مکالمه قاچاق می شود این وظیفه ما است که جلوی این موضوع را بگیریم.

دعوت از حضور بخش خصوصی در زمینه‌های خاص

وی در ادامه شبکه فیبر نوری، کافو نوری و سرمایه‌گذاری درباره اپراتور چهارم را نیز از بخش‌هایی دانست که می تواند با حضور بخش خصوصی رونق بیشتری بگیرد.

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات در عین حال عنوان کرد: لازم است که حتما در آینده تلفن ثابت رقیب داشته باشد چرا که در شرایط انحصار اوضاع از این بهتر نخواهد شد.

واعظی همچنین عنوان کرد: ما حتی آمادگی این را داریم که برای ورود بخش خصوصی و تسریع امور ایرانیان نت (اپراتور چهارم) را باز کنیم و قسمتهای مختلف آن به بخش خصوصی واگذار کنیم تا کار با سرعت بیشتری پیش رود.

وی درباره توسعه پهنای باند هم متذکر شد: در حوزه پهنای باند امسال به آنچه قول داده‌ایم خواهیم رسید و سال آینده نیز این رقم افزایش خواهد یافت. در حوزه پهنای باند بین الملل نیز به اندازه ۲۰ درصد پهنای باند داخل رشد خواهیم داشت و امیدواریم در صورتی که برنامه های ما پیش رود و مشکلی پیش نیاید تا پایان امسال بتوانیم پهنای باند داخلی را افزایش دهیم.

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات درباره مشکل آنتن دهی تلفن‌های همراه در شهرها و جاده‌ها نیز اظهار کرد: ما به دنبال آن هستیم که مشکل آنتن‌دهی تلفن‌های همراه را برطرف کنیم البته اکنون بخشی از مشکلات به گذر از نسل دوم ارتباطی مربوط می‌شود و در هنگام ورود به نسل‌های سوم و چهارم ارتباطی شرایط بهتری را دراین حوزه شاهد خواهیم بود.
- 

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)