7 آذر 1393

هنوز بیش از ۴ میلیارد نفر در جهان به اینترنت دسترسی ندارند

7 آذر 1393

انتشار گزارشی جامع درباره شماره کاربران اینترنت در سراسر جهان نشان می دهد تا پایان سال جاری میلادی یعنی حدود یک ماه دیگر نزدیک به سه میلیارد نفر کاربر اینترنت خواهند بود.

به گزارش مهر، تازه ترین گزارش ارزیابی جامعه اطلاعاتی اتحادیه بین المللی ارتباطات از راه دور نشان می دهد در مقایسه با سال گذشته شمار کاربران اینترنت در جهان ۶.۶ درصد افزایش یافته است.

آمار و ارقام ارایه شده در این گزارش نشان می دهد شمار کاربران اینترنت در سراسر جهان طی یک دهه گذشته همواره روند افزایشی داشته است.

با این حال جزئیات این گزارش حاکی از واقعیتهای تأمل برانگیزی است به طوریکه افزایش شمار کاربران اینترنت در سراسر جهان به یک میزان نبوده است.

این گزارش نشان می دهد در کشورهای در حال توسعه جهان این روند با رشد ۸.۷ درصدی همراه بوده است. همچنین دو سوم از کاربران اینترنت در این دسته از کشورها زندگی می کنند.

بخش دیگری از این آمار نشان می دهد درحالی که ۷۸.۳ درصد از جمعیت کشورهای توسعه یافته از اینترنت استفاده می کنند و در حقیقت کاربرد این شبکه جهانی محسوب می شوند، تنها ۳۲.۴ درصد از جمعیت کشورهای درحال توسعه و فقط هشت درصد از کشورهای کمتر توسعه یافته کاربر اینترنت به شمار می آیند.

بر اساس این گزارش نفوذ اینترنت در خانه های اروپایی ۷۸ درصد است حال آنکه این رقم برای آفریقا تنها ۱۱.۱ درصد عنوان شده است.

این گزارش هشدار می دهد که مناطق روستایی جهان کمترین شمار کاربران اینترنت را دارند.

بر اساس پیسنهادی که در این گزارش آمده است توسعه زیرساختارهای بخش عمومی از جمله ادارات پست و کتابخانه ها برای استفاده رایگان از اینترنت راهکاری مؤثر جهت افزایش کاربران این شبکه جهانی در گوشه و کنار دنیا محسوب می شود. در حال حاظر تنها در ۱۰ درصد از ادارات پست (روستایی) سراسر جهان امکان استفاده عمومی از اینترنت وجود دارد و اگر این رقم به ۴۵ درصد برسد آنگاه می توان گفت تقریبا یک سوم از مناطق روستایی جهان کاربر اینترنت خواهند بود.

با این حال بخشهایی از این گزارش نیز امیدوارکننده بوده است. بر این اساس توسعه پهنای باند سیار در کشورهایی نظیر مناطق گسترده ای از آفریقا موجب شده تا شمار زیادی از افراد تبدیل به کاربر اینترنت شوند.

مقایسه ای آماری نشان می دهد در سال ۲۰۱۰ نفوذ پهنای باند سیار در آفریقا تنها 2 درصد بود حال آنکه این رقم در سال ۲۰۱۴ به ۲۰ درصد افزایش یافته است.

بخش دیگری از گزارش ارزیابی جامعه اطلاعاتی اتحادیه بین المللی ارتباطات از راه دور نشان می دهد، نباید از یاد برد که هنوز ۴.۳ میلیارد نفر در سراسر جهان به اینترنت دسترسی ندارند که 90 درصد این جمعیت قابل توجه در کشورهای درحال توسعه زندگی می کنند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)