5 آذر 1393

سخنرانی سیامک قادری در زمان دریافت جایزه جهانی مطبوعات

5 آذر 1393

سیامک قادری، وبلاگ نویس و روزنامه نگار ایرانی که در جریان حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری بازداشت و سالها در زندان به سر برد، در جریان دریافت جایزه جهانی مطبوعات تاکید کرد: "حکومت ایران به دلیل درگیر بودن در بحرانهای مشروعیت ، کارامدی و اقناع شهروندان ، فعالیت آزاد رسانه ها را دشمنی با خود تلقی کرده ، آن را سیاه نمایی و تبلیغ علیه نظام تلقی می کند و اختصاص این جایزه ، نشانه عزم جامعه جهانی برای حمایت از فعالیت آزاد روزنامه نگاران و اعتراضات مردم تلقی خواهد شد."

به گزارش جرس، متن سخنرانی سیامک قادری در مراسم اهدای جایزه «آزادی مطبوعات» که توسط کمیته حمایت از روزنامه نگاران برگزار شد به شرح زیر است:

خانم ها ، آقایان ، درود بر شما

سپاسگزارم که به نمایندگی از روزنامه نگاران شجاع و پر تلاش ایرانی ، مفتخر به دریافت جایزه معتبر آزادی مطبوعات کمیته حمایت از روزنامه نگاران شدم . مایلم به اطلاع برسانم ؛ اختصاص این جایزه به یک روزنامه نگار ایرانی ، اقدامی هوشمندانه و حمایت گرایانه از روزنامه نگارانی است که در تاریخ پر فراز و نشیب ایران ، سخت ترین و سیاه ترین دوران فعالیت خود را تجربه می کنند.

در حوادث مرتبط با انتخابات بهار ۸۸ ایران ، دهها روزنامه و روزنامه نگار در برخی شعب وابسته به نهادهای امنیتی دستگاه قضایی ایران ، محکومیت یافته و برخی از آنها باید سالهای آینده را نیز در زندان سپری کنند.

نزدیک به یک دهه است که با مزاحمت نهادهای امنیتی ، انجمن صنفی روزنامه نگاران در تعلیق قرار گرفته و منتخبان آن به زندان افتاده و یا تن به تبعید داده اند. تاریخ پر مرارت روزنامه نگاری ایران در دوره هایی که حکومتهای استبدادی دچار بی ثباتی شده و مشروعیت خود را از دست داده اند ، رنگ خون نیز گرفته است و این نشان می دهد روزنامه نگاری حرفه یی در همه کشورهایی که حکومتهای ان درگیر در فساد ، ناکارامدی و عدم مشروعیت هستند ، تا چه میزان شکننده و نیازمند توجه است.

بدترین فشارها به روزنامه نگاران ایرانی در تابستان و پاییز ۸۸ و پس از پخش دادگاههای نمایشی وارد امد ، همان زمانی که دفاتر نمایندگی رسانه های خارجی در تهران نیز ، مجاز به انتشار اخبار برخوردهای خونین دولت کودتا با معترضان نبودند و این زمان مصادف است با ورود هزاران شهروند- خبرنگار به عرصه اطلاع رسانی .

و اینگونه شد که سال ۸۸ و سالهای پس از آن ، زندانهای سراسر ایران مملو شد از فعالان حرفه ای و غیر حرفه ای عرصه خبر و و فعالان حقوق بشر که در غیاب رسانه های مستقل ، در نقش صدای معترضان حاضر شدند.

تجربه حبس روزنامه نگاران اگرچه برای خود انان و خانواده های آنان توام با رنج و شکنجه و محدودیت بود ، اما حضور این تعداد روزنامه نگار و وب نگار در زندان موجب شد تا پشت دیوارهای پر رمز و راز زندان جمهوری اسلامی در این دوران ، بر خلاف دهه ۶۰ ، نوری از روشنی افکنده شود و فراموش نکنیم که اگر نبودند روزنامه نگاران و وب نگاران زندانی ، مرگ غم انگیز ستار بهشتی و حمله به بند زندانیان سیاسی بازتاب نمی یافت.

آری ، روزنامه نگاران ایرانی ، در زندان امنیتی جمهوری اسلامی راههایی به روشنی و اطلاع رسانی باز کردند و ناقوس رسوایی عده ای کودتاچی را که روزنامه نگاری مستقل را مقابل ثروت اندوزی و فساد اقتصادی و سیاسی خود می دیدند ، به صدا در آوردند.

خانم ها ، آقایان

لازم است یاد آوری کنم که حکومت ایران ، بندهای مربوط به حقوق ملت در قانون اساسی کشور را که میثاق مشترک دولت و ملت محسوب شده، نقض کرده است و اعتراض آرام اما مداوم و مسالمت آمیز ایرانیان در چارچوب جنبش سبز را سرکوب کرده و این خیانت ادامه دارد و به همین دلیل است که حکومت از آزادی رهبران جنبش سبز ، فعالان سیاسی و حقوق بشر و فعالان قومی ، دانشجویی و عقیدتی مي هراسد.

حکومت ایران به دلیل درگیر بودن در بحرانهای مشروعیت ، کارامدی و اقناع شهروندان ، فعالیت آزاد رسانه ها را دشمنی با خود تلقی کرده ، آن را سیاه نمایی و تبلیغ علیه نظام تلقی می کند و اختصاص این جایزه ، نشانه عزم جامعه جهانی برای حمایت از فعالیت آزاد روزنامه نگاران و اعتراضات مردم تلقی خواهد شد.

سپاسگزارم

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)