5 آذر 1393

شهروند خبرنگاران در رقه، پایتخت داعش

5 آذر 1393

روزنامه لوموند

ترجمه از محسن رجبی ، شفقنا رسانه

رقه هنوز زنده است. در شهری که حکومت اسلامی‌داعش آن را به عنوان پایتخت خود انتخاب کرده است، یک دسته از مبارزین هنوز به اقدامات این گروه تروریستی، نه می‌گویند. هدف این روزهای چند جوان بی‌باک بیست‌ساله، مجهز به سلاح تلفن همراه و اینترنت، شکستن و عبور از سکوتی خبری است که توسط جامه‌سیاهان به رسانه‌های منطقه تحمیل شده است. ویدئوهایی از کشتار مردم توسط داعش، تصاویری از مناطق بمباران شده توسط هواپیماهای آمریکایی، عکس‌هایی از شهری بی‌روح که از سکنه خود خالی شده است، صفحاتی در شبکه‌های اجتماعی با عنوان «رقه در سکوت سلاخی می‌شود» که به صورت ناشناس اداره می‌شوند، حکایت شهری را بازگو می‌کنند که گروه شبه اسلامی ‌داعش ساخته است.

در اواخر اکتبر سال جاری اقدامات آنها حالت گسترده‌ای به خود گرفت. اعضای این دسته، با چهره‌هایی پوشیده شده، بر سرتاسر دیوارهای شهر عبارت «مرگ بر داعش» را نوشتند. این کاری بسیار خطرناک بود، چرا که در صورت لو رفتن عاملان این کار، مجازات‌هایی سخت در انتظارشان بود. بی‌احتیاطی در این گروه می‌تواند به قیمت مرگ اعضای آن تمام شود. برای مثال، اندکی پس از راه‌اندازی این گروه، در اواخر آوریل، یکی از افراد محلی نشانی یکی از این «مرتد»ها را به داعش می‌دهد و آنها اندکی بعد معتز ابراهیم، دانشجوی ۲۱ ساله را به جرم داشتن وسایل ویدئویی دستگیر، و چند روز پس از آن به قتل می‌رسانند. یکی از اعضای این گروه با اسم مستعار ابو ورد الرقاوی می‌گوید: «ما مبارزانی هستیم مخالف داعش و در این مدت که آنها کنترل شهر را در دست گرفته اند، هدف ما نمایش جنایات آنها بوده است.» این دانشجوی سابق زیست شناسی، به همراه چهار خبرنگار آماتور دیگر، هسته اصلی گروه را تشکیل می‌دهند. همین گروه بودند که فیلم‌ها و تصاویری را از جنایات داعش، خواه از طریق حضور مخفیانه در محل و خواه از طریق رابطینی در میان داعشی‌ها، جمع‌آوری کرده اند. از طرفی دیگر، چهار عضو دیگر این گروه در شهر غازی عین‌تاب در جنوب آناتولی هستند که وظیفه انتشار این اطلاعات را بر روی اینترنت به عهده دارند. ویرایش متن‌ها و تصاویر و اضافه‌کردن نماد گروه و بارگذاری این اطلاعات بر روی وبگاه اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی از جمله وظایف آنهاست. ابواحمد الرقاوی مسئول گروه غازی‌عین‌تاب می‌گوید: «یکی از روایت‌های دست اول ما برخورد چچنی‌ها و ازبک‌های داعشی با هم در خیابان‌های طبقه، نزدیک رقه بود. این یکی از مهم ترین خبرهایی بود که فقط گروه ما قادر به انتشار آن بود.»

وجود این گروه خبریِ در سایه، در اواخر ماه ژوئیه مشخص شد: نیروهای ویژه آمریکایی که برای نجات روزنامه نگار آمریکایی که در اسارت داعش بود، به حومه رقه رفته بودند با عده ای روبه رو شدند که به تهیه فیلم و خبر مشغول بودند. در آن هنگام این گروه جدی گرفته نشدند، اما پس از مرگ این خبرنگار و افشای بعضی از جزئیات عملیات نجات، به این گروه نیز اشاره شد و بدین ترتیب در اواخر آگوست بود که توجه رسانه‌های بزرگ جهان به این گروه کوچک و خبرهایی که توسط آنها منتشر می‌شد، جلب شد.

برداشتن نقاب اسلام از چهره داعش

این شهروندان خبرنگار با به خطر انداختن جان خود، خبرهایی دقیق و منظم از پایتخت خلافت ابوبکر البغدادی، رهبر داعش، تهیه می‌کنند. خبرهای اصلی آنها مربوط به وحشی‌گری‌های داعشی‌ها مانند سربریدن یا اعدام‌های دسته‌جمعی نیست، چون دنیا پیش از این نیز از این اقدامات مطلع بود. محتوای اصلی خبرهای این گروه، نشان دادن وضعیت حقیقی رقه و داعشی‌هاست. عکس‌هایی بسیار از شکم چرانی‌ها و پرخوری‌های داعش در حالیکه مردم بومی ‌رقه به سختی چیزی برای خوردن پیدا می‌کنند، نشان می‌دهد که داعشی‌ها هیچ گونه پای‌بندی به ارزش‌های اسلامی ‌که خود را پشت آن مخفی می‌کنند، ندارند. در توییتی که روز ۱۲ نوامبر منتشر شد چنین آمده که «تنها اعضای داعش با ارائه برگه مخصوص اجازه استفاده از مغازه‌های خواربار فروشی را دارند.» البته کار به پرخوری ختم نمی‌شود. این شبه اسلامیون که خود را جهادگر نامیده‌اند بارها و بارها به زنانِ تنها در معابر عمومی ‌شهر تجاوز کرده اند. این خبر با مستندات فراوان توسط «الرقاوی‌«ها منتشر شد و جامعه جهانی را در بهت و حیرت فرو برد. ابواحمد می‌گوید: «می‌شنویم که می‌گویند داعش توانسته یک دولت و یک نظم عمومی ‌برقرار و به مردم خدمت‌های مختلف را ارائه کند، اما همه اینها تبلیغات دروغ داعشی‌هاست. در رقه، مردم تنها دو یا سه ساعت در روز به برق دسترسی دارند. آب آشامیدنی هم که اصلا حرفش را نزنید. اینها در حالی است که یکی از بزرگترین سدهای سوریه در نزدیکی این شهر قرار دارد و در اختیار داعش است. وضعیت آنقدر اسفبار است که عده زیادی از ساکنین شهر به ترکیه پناهنده شده اند.»

در حال حاضر، این مبارزین با جمع‌آوری خبرهای دست اول، خطر لو رفتن و دستگیری توسط تندروها را به جان می‌خرند. تندروهایی که از خبرنگاران آمریکایی گرفته تا مردم مسلمان شهرها، به هیچ کس رحم نمی‌کنند. روش‌های جمع آوری خبر نیز بسیار متفاوت است. در بعضی از مناطق مهم شهر، دوربین‌هایی نصب شده که بی وقفه در حال فیلم برداری هستند و هر روز توسط «الرقاوی‌«ها بررسی می‌شوند. از طرفی دیگر، یک عده از زنان که خود را «الخنسا» نامیده اند، با استفاده از حجابی که بر چهره دارند به راحتی به کسب خبر و جمع کردن اطلاعات می‌پردازند. ابو ورد می‌گوید: «به دلیل حساسیت بالایی که کار ما دارد، قوانین امنیتی دقیق و سخت‌گیرانه ای وضع کرده ایم تا بتوانیم از جان اعضای گروه محافظت کنیم.»

این گروه، فعلا به طور فعال در حال انتشار اخبار است. تصاویرزیادی از رقه که جمله «رقه در سکوت سلاخی می‌شود» نیز هم در اینترنت و هم در سرتاسر نقاط شهر پخش شده است. همه اینها داعش را به شدت ترسانده است به طوریکه خبر رسیده جستجوی وسیعی برای دستگیری اعضای آن آغاز شده است. اما ابو احمد نگران نیست و با خنده می‌گوید: «ما این کارها را نوعی تمجید می‌دانیم و ترسی از دستگیری نداریم.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)