4 آذر 1393

وزارت ارتباطات شبکه‌های اجتماعی را «بومی» می‌کند

4 آذر 1393

رادیو زمانه

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات از «بومی‌ کردن» شبکه‌های اجتماعی در ایران خبر داد و گفت سرور این شبکه‌ها در داخل کشور است.

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایسنا)، محمود واعظی روز سه‌شنبه ۴ آذرماه در مراسم گردهمایی بسیجیان وزارت ارتباطات، ضمن بیان این خبر گفت: «نباید شبکه‌های اجتماعی به‌گونه‌ای باشد که کشور‌های خارجی از اطلاعات کاربران آن استفاده کنند. بلکه لازم است شبکه‌های اجتماعی داخلی را نهادینه کنیم.»

به‌گفته او،در هفت یا هشت ماه گذشته چندین شبکه اجتماعی در بازار ارائه شده و از آن‌ها استقبال هم شده است.

محمود واعظی شبکه‌های اجتماعی را «مانند فضای واقعی موجود در کشور» دانست و گفت: «اگر افراد متدین در آن حضور نداشته باشند می‌تواند در این فضاها فساد به وجود بیاید. هرجایی که افراد متدین در آن حضور داشته باشند فضا در آن عوض می‌شود.»

وزیر ارتباطات به همین دلیل از بسیجیان خواست تا در شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشند تا به‌گفته او «فضای شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی را تحت تأثیر قرار دهند.»

واعظی آبان‌ماه سال جاری گفته بود دولت تصمیم ندارد که شبکه‌های اجتماعی را فیلتر کند.

او گفته بود: «به ‌دلیل استقبال مردم از این شبکه‌ها، فعالیت این شبکه‌ها آزاد است؛ فقط از مردم می‌خواهیم که در استفاده از این شبکه‌ها اخلاق را رعایت کنند.»

در نشست شورای عالی فضای مجازی که شامگاه شنبه ۱۰ آبان برگزار شد نیز فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی مطرح نشد.

این در حالی است که مقام‌های قضایی ایران چندین‌بار خواهان تشکیل جلسات شورای عالی فضای مجازی که ماه‌ها به تأخیر افتاده بود، شده بودند تا در آن فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی موبایلی مانند واتس‌آپ و وایبر به رأی گذاشته شود.

مقام‌های ایران چند سال است که پروژه «اینترنت ملی» را در برنامه خود قرار داده‌اند. اکنون به‌نظر می‌رسد این روند در مورد شبکه‌های اجتماعی نیز پی گرفته خواهد شد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)