3 آذر 1393

کشف یکی از پیچیده‌ترین بدافزارهای جاسوسی

3 آذر 1393

دویچه وله

سیمنتک، یکی از بزرگترین‌شرکت‌های امنیت کامپیوتری در جهان، موفق به کشف یک بدافزار پیچیده جدید جاسوسی شده است. به گفته این شرکت با توجه به پیچیدگی این بدافزار گمان می‌رود یک دستگاه دولتی در پشت پرده این پروژه جاسوسی باشد.

به گفته شرکت سیمنتک این بدافزار به نام "رجین" (Regin) از سال ۲۰۰۸ فعالیت خود را برای دزدیدن اطلاعات کشورها، شرکت‌ها، مؤسسات تحقیقاتی و اشخاص حقیقی آغاز کرده است.

شرکت سیمنتک می‌گوید پیچیده بودن این بدافزار حاکی از آن است که یک دستگاه دولتی در پشت پرده این پروژه جاسوسی قرار دارد. این بدافزار به سختی قابل شناسایی بوده و هیچ ردی از خود به جای نمی‌گذارد.

به گفته سیمنتک بدافزار رجین می‌تواند از صفحه کامپیوترهای آلوده اسکرین شات گرفته، کنترل ماوس کامپیوتر را در اختیار بگیرد، رمز‌های عبور را دزدیده و داده‌های حذف شده را بازسازی کند.

تقریبا نیمی از کل کامپیوترهایی که این بدافزار موفق به نفوذ درون آنان شده، به شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی تعلق داشته‌اند. به گفته کارشناسان امنیتی این شرکت‌ها احتمالا هدف اصلی این حمله جاسوسی نبوده‌اند و نفوذگران به دنبال کسب اطلاعات در مورد مشتریان این شرکت‌ها بوده‌اند. کارشناسان همچنین رد این بدافزار را در کامپیوترهای شرکت‌های عرضه‌کننده خدمات تلفنی یافته‌اند.

روسیه هدف اصلی، ایران جزو قربانیان

بیشترین شمار کامپیوترهای آلوده به این بدافزار (۲۸ درصد) در کشور روسیه پیدا شده‌اند. پس از آن شبکه‌های کامپیوتری در عربستان سعودی، مکزیک، ایرلند، هندوستان، افغانستان، ایران، بلژیک، اتریش و پاکستان هدف این بدافزار قرار گرفته‌اند.

کارشناسان می‌گویند از آنجایی که این بدافزار به طرز ماهرانه‌ای طراحی شده، می‌تواند بدون آنکه شناسایی شود همچنان سال‌ها به فعالیت‌های جاسوسی خود ادامه دهد. این بدافزار حتی زمانی هم که شناسایی شود، کارشناسان نمی‌توانند به طور دقیق در مورد خساراتی که به سیستم‌های کامپیوتری وارد آورده یا در حال انجام آن است، نظر دهند.

به گفته کارشناسان احتمالا این بدافزار اجزایی دارد که تا کنون ناشناخته مانده یا نسخه‌های جدیدتری از آن مشغول جاسوسی هستند که هنوز شناسایی نشده‌اند.

بدافزار رجین یادآور کرم اینترنتی استاکس‌نت است که در سال ۲۰۱۰ بخشی از سانتریفیوژ‌ها در نیروگاه اتمی نطنز در ایران را از کار انداخت. گمان می‌رود استاکس‌نت از سوی آمریکا و اسرائیل برای نفوذ به سایت‌های هسته‌ای ایران طراحی شده بود. شرکت سیمنتک می‌گوید بدافزار رجین بر خلاف استاکس‌نت برای ایجاد اختلال در سیستم‌های کامپیوتری طراحی نشده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)