1 آذر 1393

نشست «ویرایش در مطبوعات» برگزار می شود

1 آذر 1393

نشست «ویرایش در مطبوعات» این هفته در انتشارات فنی ایران برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، در این هم‌اندیشی حسین انتظامی معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اکبر قاضی‌زاده مدرس روزنامه‌نگاری و حمیدرضا ابک، سخنرانی می‌کنند و پس از سخنرانی‌ها، جلسۀ پرسش و پاسخ و میزگرد برگزار خواهد شد.

این هم‌اندیشی در سالن همایش انتشارات فنی واقع در خیابان مطهری، خیابان میرعماد، نبش کوچۀ یازدهم، پلاک 24 برگزار خواهد شد. شورای ویراستاران ترکیبی از ویراستاران قدیمی و اساتید ویرایش و چند عضو جوان‌تر است که از شش سال پیش فعالیت خود را آغاز كرده‌اند.

اقدام برای تدوین شیوه‌نامه‌ای جامع برای نویسندگان، ویراستاران و ناشران، در قالب شیوه‌نامۀ میرعماد، انتشار مجله‌ای در قالب کتاب ویراستار که تاکنون یک شماره آن منتشر شده است، تشکیل کتابخانۀ تخصصی ویرایش و برگزاری هم‌اندیشی‌های ویرایش از مهمترین فعالیتهای شورای ویراستاران در سالهای اخیر بوده است.

برگزاری هم‌اندیشی‌های ویرایش از اواخر سال 1388 و زیر نظر شورای ویراستاران آغاز شده است. تا کنون بیست هم‌اندیشی دربارۀ موضوعات مختلف مربوط به ویرایش تشکیل شده است. ابوالحسن نجفی، محمدرضا باطنی، خشایار دیهیمی، رضا رضایی، حسن ذوالفقاری، فرزانه طاهری، محمدرضا بهاری، حسین معصومی‌همدانی، مهدی حجوانی، شیوا حریری، ایران گرگین و ... برخی از سخنرانان این همایش‌ها بوده‌اند.

ضمناً شورای ویراستاران تاكنون برای نجف دریابندری، هادی غبرایی، محمدرضا مرندی، نصراله پورجوادی، هرمز وحید، ایرج جهانشاهی، غلامحسین صدری‌افشار و محمدعلی اخلاقی، مراسم بزرگداشت برگزار كرده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)