30 آبان 1393

دتکت در کامپیوتر دنبال نرم افزارهای جاسوسی می گردد

30 آبان 1393

دویچه وله

سازمان‌های مدافع حقوق مدنی و حقوق بشر نرم‌افزاری رایگان ساخته‌اند که می‌توان به کمک آن دریافت که آیا برنامه‌های جاسوسی و مراقبتی بر روی یک کامپیوتر سوار شده‌اند یا نه. این نرم‌افزار اما امنیت مطلق را تضمین نمی‌کند.

"دتکت" (Detekt) نام یک نرم‌افزار است که گروهی از سازمان‌های مدافع حقوق مدنی و فعالان اینترنتی روز پنج‌شنبه (۲۰ نوامبر / ۲۹ آبان) ارائه کرده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل "دتکت" را چنین معرفی می‌کند: "دتکت" در کامپیوتر به دنبال "رد نرم‌افزارهای شناخته شده‌ای می‌گردد که دولت‌ها برای کنترل و جاسوسی از فعالان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران در سراسر جهان به کار می‌گیرند".

سازمان عفو بین‌الملل دلیل انتشار این نرم‌افزار را نیاز به مقابله با تاثیر مهمی عنوان می‌کند که "کنترل و جاسوسی" بر حقوق بشر از جمله بر حق آزادی بیان می‌گذارد.

به گفته این سازمان مدافع حقوق بشر، فناوری‌های جدید به دولت‌ها امکان می‌دهند که نه تنها ای‌میل‌ها را بخوانند، بلکه به‌وسیله دستگاه‌های کنترل از راه دور، میکروفن یا دوربین وب را بدون آن که کسی متوجه شود فعال کنند.

سازمان عفو بین‌الملل به گزارش‌هایی درباره نرم‌افزار جاسوسی بحث‌برانگیز FinSpy اشاره می‌کند که وزارت کشور آلمان فدرال برای استفاده در اداره جنایی فدرال آلمان تهیه کرده است. سازنده این نرم‌افزار، شرکت بریتانیایی Gamma، در گذشته بارها مورد انتقاد قرار گرفته، چون FinSpy به دولت‌های استبدادی نیز فروخته شده است.

الکساندر ساندر، مدیر عامل Digitale Gesellschaft e.V. که با سازمان عفو بین‌الملل برای ساختن "دتکت" همکاری کرده، به "اشپیگل آنلاین" می‌گوید: «این نرم‌افزار وسیله دیگری برای دفاع از خود است. این نرم‌افزار کمک می‌کند تا بتوان به مقابله با خواست دولت‌ها و حکومت‌ها برای کنترل شهروندان پرداخت.»

در وبسایتی با عنوان Resist Surveillance (در برابر کنترل مقاومت کنید) درباره نرم‌افزار "دتکت" توضیح داده شده است. طبق این توضیح، استفاده از این نرم‌افزار ساده است. این نرم‌افزار به زبان‌های انگلیسی، آلمانی، اسپانیایی، ایتالیایی، عربی و امهری (از زبان‌های سامی رایج در شمال اتیوپی) قابل استفاده است.

ارتباط کامپیوتر را با اینترنت قطع کنید

بسیار مهم است که پیش از آغاز استفاده از نرم‌افزار، کامپیوتر از اینترنت جدا شده باشد. چنانچه "دتکت" نرم‌افزاری برای جاسوسی کشف کرد، نباید پیش از آنکه این نرم‌افزار پاک شود، کامپیوتر را دوباره به اینترنت وصل کرد.

در توضیح سازمان عفو بین‌الملل آمده است که "دتکت" خطاناپذیر نیست. در ضمن به احتمال در برخی برنامه‌های جاسوسی تغییراتی داده خواهد شد تا "دتکت" نتواند آن‌ها را شناسایی کند. همچنین ممکن است برنامه‌هایی وجود داشته باشند که "دتکت" نتواند آن‌ها را بشناسد.

بنابراین استفاده از "دتکت" به معنای تامین ایمنی مطلق نیست. در هر صورت این نرم‌افزار تنها برای آن درست شده که خطر را شناسایی کند. برای از بین بردن خطر باید از وسایلی دیگر استفاده کرد.

"دتکت" توسط گروهی از هکرهای آلمانی و کلاودیو گارنیری، کارشناس امنیتی، ساخته شده است. پیش از این Citizen Lab از این نرم‌افزار استفاده کرده تا از جمله به مشاوران امنیتی آموزش دهد. نسخه کنونی این نرم‌افزار تنها در ویندوز قابل استفاده است.

به غیر از سازمان عفو بین‌الملل و Digitale Gesellschaft e.V.، Electronic Foundation و Privacy International در پروژه ساخت این نرم‌افزار مشارکت داشته‌اند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)