29 آبان 1393

واتس‌اپ همه مکاتبات کاربرانش را رمزگذاری می‌کند

29 آبان 1393

دویچه وله

واتس‌اپ٬ محبوب‌ترین اپلیکیشن پیام‌رسانی دنیا٬ تصمیم گرفته تا همه مکاتبات کاربران را به صورت پیش‌فرض رمزگذاری کند؛ گامی بلند در جهت حراست از حریم خصوصی کاربران که با استقبال گسترده‌ای مواجه شده است.

واتس‌اپ اولین اپلیکیشن فراگیر پیام‌رسانی در جهان است که تصمیم گرفته برای تامین امنیت و حراست از حریم خصوصی کاربرانش٬ با بهره‌گیری از یک پروتکل نوآورانه همه مکاتبات ۶۰۰ میلیون کاربرش را به صورت پیش‌فرض و یک‌پارچه رمزگذاری کند.

خبر همکاری واتس‌اپ و کمپانی ویسپرسیستمز (Whisper Systems) که طراح و مبتکر پروتکل Text Secure یا ارتباطات متنی امن برای رمزگذاری ارتباطات آنلاین است٬ از مهم‌ترین خبرهای دنیای فن‌آوری در هفته جاری بوده که استقبال بسیاری از کاربران و متخصصان در سراسر جهان را هم در پی داشته است.

این مهم‌ترین و بزرگ‌ترین تغییری است که از زمان تصاحب واتس‌اپ از سوی فیس‌بوک با رقم نجومی ۱۹ میلیارد دلار٬ در این اپلیکیشن اعمال شده است. رمزگذاری مکاتبات واتس‌اپ با پروتکل «تکست‌سکیور» روی اپلیکیشن اندروید آن آغاز شده است.

فردریک جیکوبز٬ از جمله مبتکران این پروتکل ایمن‌سازی ارتباطات متنی و از متخصصان امنیتی است که در شش ماه گذشته روی این پروژه فعالیت کرده است.

او سه‌شنبه (۲۷ آبان٬ ۱۸ نوامبر) با اعلام این خبر گفته «این بزرگ‌ترین پروژه رمزگذاری پیام‌ها در طول تاریخ است» که صدها میلیون کاربر می‌توانند از مواهب آن بهره‌مند شوند.

در ابتدای راه‌اندازی این سرویس تنها ارتباطات متنی واتس‌اپ رمزگذاری خواهند شد و پس از مدت کوتاهی قرار است این سرویس به صورت پیش‌فرض برای پیام‌های گروهی و میلیاردها عکس و ویدئویی که روزانه روی این پلت‌فرم رد و بدل می‌شود هم فعال شود.

واتس‌اپ علیه شنود و تجسس

به این ترتیب با اعمال پروتکل تکست‌سکیور٬ مشاهده پیام‌ها روی واتس‌اپ تنها برای گیرنده و فرستنده میسر خواهد بود و اگر کسی بتواند به هر یک از گوشی‌ها یا تبلت‌هایی که واتس‌اپ روی آن نصب است نفوذ کند٬ قابلیت رمزگشایی داده‌ها و مشاهده آنها را نخواهد داشت. انجام این کار حتی برای کسانی که به سرورهای واتس‌اپ دسترسی دارند هم غیرممکن خواهد بود.

حالا با این تغییرات عظیم جدید٬ تنها سرویس پیام‌رسانی که از نظر تامین امنیت و توجه به حریم خصوصی کاربران می‌تواند با واتس‌اپ رقابت کند سرویس iMessage کمپانی اپل است؛ با این حال فاصله میان آنها همچنان فاحش است.

تغییرات اعمال‌شده تا اینجای کار برای کاربران نامحسوس خواهد بود و بدون مشاهده تغییری خاص از مواهب آن بهره‌مند خواهند شد.

اما واتس‌اپ قرار است به زودی این امکان را هم به کاربران بدهد که با بهره‌گیری از کلیدهای یکتای رمزگذاری٬ بتوانند هویت یکدیگر را بررسی و تایید کنند. این روشی است که واتس‌اپ می‌خواهد با بهره‌گیری از آن به مقابله با حملات مرسوم «مرد میانی» برخیزد که منشا بسیاری از سرقت‌ها و شنودهای آنلاین‌‌اند.

مجله وایرد درباره این تغییر بزرگ واتس‌اپ نوشته است: «رمزگذاری قدرتمند پیام‌های صدها میلیون کاربر اقدامی است که به مذاق بسیاری از دولت‌ها در سراسر جهان خوش نخواهد آمد؛ دولت‌هایی که حالا کارشان برای تجسس در حریم خصوصی کاربران بسیار دشوارتر خواهد شد.»

این همان هدفی است که یان کوم٬ بنیان‌گذار واتس‌اپ که دوران کودکی‌اش را در اوکراین گذرانده٬ همواره در پی تحقق‌اش بوده است.

او پیش‌تر گفته بود: «من در جامعه‌ای به دنیا آمدم و بزرگ شدم که همه‌چیز در آن شنود و ضبط می‌شد. هیچ شخص یا دولتی نباید چنین حقی داشته باشد٬ چون منجر به تمامیت‌خواهی خواهد شد. این همان چیزی است که من از آن گریختم و به آمریکا آمدم که دموکراسی و آزادی بیان در آن وجود دارد. هدف ما در واتس‌اپ٬ حراست از همین ارزش‌ها است.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)