28 آبان 1393

چهار نفر به اتهام «توهین به مقدسات» در وایبر بازداشت شدند

28 آبان 1393

رادیو فردا

به نوشته روزنامه خراسان چاپ مشهد، پلیس فتا وابسته به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی چهار نفر را در این شهر به اتهام «توهین به مقدسات» در «وایبر» بازداشت کرده است.

به گزارش وب‌سایت خبرآنلاین به نقل از این روزنامه،‌ «يک شهروند» با طرح شکايت از چند نفر به دلیل «ایجاد گروهی در شبکه اجتماعی وايبر» و «انتشار مطالب توهين‌آميز» در این گروه «خواستار شناسايی این افراد و برخورد با آنها شده» است.

این شاکی خصوصی در قسمتی از شکايت خود عنوان کرده است: «در حالی به شکايت اقدام کرده‌ام که به گردانندگان گروه تذکر دادم تا دست از رفتار خود بردارند اما آنها در جواب به من توهين و بی‌احترامی کردند.»

آن طور که در گزارش آمده است، پس از طرح پرونده در مجتمع قضايی شهيد قدوسی مشهد، محتويات و مستندات پرونده توسط قاضی ويژه مبارزه با جرايم رايانه‌ای بررسی شده و او در دستوری پليس فتا، پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات، را مامور شناسايی و دستگيری متهمان کرده است.

در ادامه خبر روزنامه خراسان آمده است که ماموران پليس فتا، پس از شناسايی، چهار نفر از عاملان اين اقدام را دستگير و به مجتمع قضايی منتقل کردند.

بازداشت چند نفر به جرم انتشار برخی مطالب خاص در فضای وایبر در حالی اتفاق می‌افتد که بحث فیلتر کردن «وایبر» در چند هفته اخیر مطرح بوده و اظهار نظرهای متفاوتی هم به دنبال داشته است.

در این رابطه،‌ رضا تقی‌پور، وزیر سابق ارتباطات در دولت محمود احمدی‌نژاد، به خبرگزاری فارس گفته بود که «ضرر وایبر و واتس‌اپ بیش از نفع‌شان است و نباید برای فیلتر کردن این شبکه‌ها تعارف کرد».

از سوی دیگر، محمدرضا صادق مشاور رسانه‌ای رئیس جمهوری ایران با اعلام این که « وایبر» فیلتر نخواهد شد،‌ به وب‌سایت خبرآنلاین گفته بود که «موضوع فیلترینگ وایبر در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رأی نیاورده و به تصویب نرسیده است».

رمضانعلی سبحانی‌فر، عضو کارگروه تعيين محتوای مصاديق مجرمانه در اينترنت، که مسئول فيلترينگ در ايران است نیز در این رابطه به ایسنا گفته بود که برنامه‌های «وايبر و اينستاگرام فيلتر نمی‌شوند بلکه محتوای آنها پالايش خواهد شد».

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)