25 آبان 1393

حمایت روحانی از فیلترینگ هوشمند و اینترنت ملی

25 آبان 1393

دویچه وله

رئیس جمهوری ایران، در جلسه شورای عالی فضای مجازی خواستار ادامه مسیر راه‌اندازی فیلترینگ هوشمند شد. وی همچنین پیشرفت در اینترنت ملی را حرکتی ارزشمند دانست و خواست این شبکه هر چه سریع‌تر در اختیار مردم قرار بگیرد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در جلسه بعد از ظهر شنبه (۲۴ آبان/ ۱۵ نوامبر) شورای عالی فضای مجازی بر ضرورت محافظت از فرهنگ و نیز ایجاد شبکه ملی ارتباطات یا همان اینترنت ملی تاکید کرد و از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خواست تا در هر مرحله از اجرای شبکه ملی ارتباطات، گزارشی به اعضا ارائه کند.

روحانی همچنین پیشرفت در شبکه ملی ارتباطات را "حرکتی خوب و ارزشمند" توصیف کرد و خواستار آن شد تا این شبکه هرچه سریع‌تر در اختیار مردم قرار گیرد.

وی با اشاره به درآمدزا بودن شبکه ملی ارتباطات و نیز ایجاد اشتغال در کشور تاکید کرد که هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی باید در تولید محتوا در این شبکه سهیم باشند.

در این جلسه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گزارشی درباره پیشرفت شبکه ملی ارتباطات، خبر از "دو برابر شدن خطوط پرظرفیت" از ابتدای دولت یازدهم داد.

در جلسه شورای عالی فضای مجازی همچنین گزارشی از اقدامات انجام‌شده برای راه‌اندازی فیلترینگ هوشمند ارائه شد. پس از ارائه این گزارش، حسن روحانی اقدامات انجام‌شده در این خصوص را "بزرگ و قابل توجه" ارزیابی کرد و خواستار ادامه راه و رفع نواقص به منظور تکمیل طرح‌ها در حفاظت از محتوای فضای مجازی شد.

مسائل امنیتی، حقوقی و فرهنگی شبکه ملی ارتباطات، توسعه دولت الکترونیک، حمایت از محتوا و ایجاد موتور جستجوگر داخلی، توسعه رسانه‌های اجتماعی در سطح ملی، پست ملی و بومی‌‌سازی نرم‌افزارهای داخلی، از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه بود.

"تسلط فیلترینگ هوشمند بر کل اینترنت تا ۶ ماه دیگر"

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات، روز جمعه (۲۳ آبان/ ۱۴ نوامبر) در جریان بازدید از نمایشگاه مطبوعات اعلام کرد، از ماه آینده فاز اول اجرای فیلترینگ هوشمند آغاز می‌شود.

وی همچنین خاطر نشان ساخت که طرح فیلترینگ هوشمند در سه مرحله اجرایی خواهد شد. وی ادامه داد: «در مرحله اول این طرح که از یک ماه دیگر اجرایی می‌شود به صورت هوشمند محتوای بخشی از سایت‌های اینترنتی مراقبت می‌شود. فاز دوم این طرح از سه ماه بعد به اجرا در می آید و در نهایت در فاز سوم تا شش ماه آینده کل شبکه اینترنت تحت پوشش فیلترینگ هوشمند قرار می‌گیرد».

وزیر ارتباطات به درخواست مردم برای فیلترینک برخی سایت‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: «خانواده‌ها نیز مانند دولت معتقدند که شبکه‌های اینترنتی و سایت‌های غیراخلاقی که به کانون خانواده‌ها آسیب می‌رساند نباید در دسترس عموم قرار گیرد. بر این اساس قصد داریم با اجرای طرح فیلترینگ هوشمند، تنها سایت‌های مخرب را مسدود کنیم».

"فیلترینگ هوشمند از نظر فنی عملی نیست"

این سخنان در حالی ابراز می‌شود که به گفته کارشناسان، "فیلترینگ هوشمند" یعنی مسدود کردن قسمت‌هایی از محتوای یک سایت بدون بستن دامنه آن، اساسا امکان‌پذیر نیست. علی اکبر موسوی خوئينی، کارشناس فن‌آوری اطلاعات، در گفت‌وگو با دویچه‌وله تصریح کرد که فیلترینگ هوشمند از نظر فنی قابل اجرا نیست، مگر آنکه کل ارتباط اینترنت ایران با شبکه جهانی اینترنت قطع شود. به گفته او، این همان طرح اینترنت ملی است که چند سالی است مورد بحث است.

آقای موسوی خوئینی معتقد است، اجرای اینترنت ملی نیز هر چند از نظر فنی ممکن است، ولی از نظر سیاسی برای کشوری مانند ایران امکان‌پذیر نیست.

او می‌گوید: «این طور نیست که مثل کره شمالی تازه بیایند مردم را محدود کنند که فقط در داخل کشور با همدیگر حرف بزنند و ارتباط داشته باشند. این امکان به وجود آمده و حالا می‌خواهند آن را از آنها بگیرند. یعنی باید از میلیون​ها نفر این امکان را بگیرند. این از نظر عملی، شدنی​ نیست».

نایب رئیس کمیته مخابرات مجلس ششم، طرح این مسائل را "بازی موش و گربه"ای می‌داند که دولت روحانی با "جناح تندرو" شروع کرده و به نظر او برنده این بازی دولت روحانی است که سیاست‌اش در این زمینه، به گفته او، گسترش امکانات دسترسی به اطلاعات است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)