24 آبان 1393

دهان‌های بسته برای حمایت از روزنامه‌نگار محبوس

24 آبان 1393

۴۰۰ روزنامه‌نگار در اجلاس سازمان عفو بین‌الملل برای حمایت از یک روزنامه‌نگار محبوس در مصر بر دهان خود چسب زدند.

به گزارش ایسنا، در مراسم اعطای جوایز رسانه‌ای انجمن عفو بین‌المللی‌، ۴۰۰ روزنامه‌نگار و حامی این نهاد که گرد هم جمع شده بودند، برای دفاع از خبرنگار شبکه «الجزیره» که در مصر به زندان افتاده، بر دهان خود چسب زدند.

مراسم اعتراض خاموش این فعالان عرصه رسانه برای زندانی شدن «سویی ترتون» گزارشگر شبکه قطری‌الاصل «الجزیره»‌ روز ۱۱ نوامبر در لندن برگزار شد.

سازمان عفو بین‌الملل نهادی غیردولتی است که با داشتن بیش از سه میلیون عضو در زمینه حمایت از حقوق بشر فعالیت می‌کند. هدف این بنیاد غیردولتی، تحقیق و فعالیت در زمینه حقوق بشر، جلوگیری از پایمال شدن حقوق انسان‌ها در سطح جهانی و برقراری عدالت در مورد افرادی که حقوق ایشان به هر نحوی پایمال شده، اعلام شده است.

بنا بر گزارش گتی ایمج‌ - انتشاردهنده‌ی این تصویر - سازمان عفو بین‌الملل در سال ۱۹۶۱ و با تاثیرپذیری مستفیم از مقاله «زندانیان فراموش شده» که در مجله «آبزرور» توسط «پیتر بننسون» نوشته شد، در لندن تأسیس شد. این نهاد سعی دارد تا با متوجه کردن افراد به مسائل حقوق بشر و استانداردهای جهانی، تا حد ممکن فشار را بر دولت‌هایی که اجازه سوءاستفاده در کشور خود را می‌دهند، افزایش دهد. این ارگان دارنده جایزه صلح نوبل در سال ۱۹۷۷ برای مبارزه با شکنجه در دنیا و همچنین دارنده جایزه سازمان ملل متحد در زمینه حقوق بشر است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)