24 آبان 1393

سرعت اینترنت در ایران تا پانزده ماه دیگر ’تغییری نخواهد کرد’

24 آبان 1393

بی بی سی فارسی

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران که بارها از سرعت پایین اینترنت در این کشور انتقاد کرده بود، می گوید تا پایان سال آینده خورشیدی (سال ۹۴) تغییری در اینترنت خانگی ایجاد نخواهد شد.

آقای واعظی افزایش سرعت اینترنت را نیازمند راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات دانسته و گفته که "پیش از افتتاح این شبکه تغییری در سرعت مشترکان خانگی نخواهیم داشت."

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران که در شروع به کارش سرعت پایین اینترنت را "دور از شان مردم" خوانده بود، مردم را به "صبر" دعوت کرده تا به گفته وی "پروژه‌های زیرساختی به نتیجه برسد و بتوانیم سرعت و پهنای باند مورد نیاز را تامین کنیم."

سرعت اینترنت در ایران در میان کشورهای جهان در ردیف پایین ترین کشورها قرار دارد و در دولت محمود احمدی نژاد با بالا گرفتن طرح اینترنت ملی، این بحث مطرح شد که با فعالیت این شبکه، سرعت اینترنت افزایش خواهد یافت.

بحث "اینترنت ملی" اواسط دهه ۸۰ خورشیدی، پس از روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد آغاز شد. سال ۱۳۸۷ وزارت ارتباطات طرح "شبکه ملی اینترنت" را تهیه کرد و این طرح کمی بعد به شبکه ملی اطلاعات تغییر نام داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیشتر گفته بود که "سالهاست برای زیرساخت امور حوزه اینترنت سرمایه‌گذاری نشده است و ما در این ۱۰ ماه گذشته پروژه‌هایی طراحی کرده‌ایم که باید حدود چهار هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کنیم."

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌گوید این پروژه امسال شروع شده و اجرای آن دو سال طول خواهد کشید و با پیشرفت پروژه "پهنای باند" افزایش خواهد یافت و "امیدواریم شرایط اینترنت تا پایان سال ۹۴ به شرایط قابل قبولی برسد."

محدود کردن سرعت اینترنت

وزیران ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت آقای احمدی نژاد به نوعی از سرعت پائین اینترنت خانگی دفاع می کردند. محمد سلیمانی اولین وزیر ارتباطات آقای احمدی نژاد در سال ۱۳۸۵ دستور داد ارائه اینترنت با سرعتی بیشتر از ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه به کاربران عادی ممنوع شود، چرا که به گفته او "نیازی بیشتر از این ندارند."

وزرای بعدی دولت آقای احمدی نژاد نیز همین نگاه را داشتند به گونه ای که محمدحسن نامی آخرین وزیر ارتباطات آقای احمدی نژاد گفته بود که "از نظر من وضعیت فعلی اینترنت خوب است."

دولت حسن روحانی از همان ابتدای شروع به کارش از سرعت پائین اینترنت انتقاد کرده و وعده داده بود که سرعت اینترنت را افزایش دهد و فیلترینگ را ساماندهی کند.

با گذشت حدود پانزده ماه از شروع به کار دولت آقای روحانی وضعیت اینترنت همچنان مانند گذشته است و دولت می گوید که دست‌کم حدود پانزده ماه دیگر طول خواهد کشید تا وضعیت سرعت اینترنت در ایران بهتر شود.

آقای واعظی می گوید که در "یک‌ماه آینده طرح فیلترینگ هوشمند آماده خواهد شد."

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)