24 آبان 1393

بازتابِ «درگذشت مرتضی پاشایی»؛ در رقابتِ وایبر و مطبوعات کدام بُردند

24 آبان 1393

شفقنا رسانه

خبر درگذشتِ مرتضی پاشایی، خوانندۀ جوانِ پاپ که مدت‌ها درحال مبارزه با بیماری‌اش بود نشان داد که گاهی اوقات، نرم افزارهای ارتباطی هم مانند وایبر و واتس اپ و تلگرام، در کنارِ سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی، به سادگی می‌توانند رقیبِ روزنامه‌ها در بخشِ «اطلاع رسانی» شوند و آن‌ها را از میدان به در کنند.

پنجشنبه و جمعه، خبرِ گردهم آمدن در مقابل بیمارستانی که پاشایی در آن بستری بود، شمع روشن کردن در شهرهای مختلف به یاد او و حتی ویژه برنامۀ ماه عسل برای درگذشتِ خوانندۀ تیتراژِ پایانیِ این برنامۀ تلویزیونی دست به دست گشته است و کسانی که او را نمی‌شناختند هم در این مدت، آلبوم‌هایش را گوش دادند.

حالا، صبحِ شنبه است و همان آدم‌ها در حالِ رفتن به محلّ کار، دانشگاه یا فروشگاهی برای خرید، رو به روی دکۀ روزنامه فروشی که می‌ایستند خبری را با تیتر و عکس در صفحۀ نخست می‌بینند که روزِ گذشته بارها و بارها و در گروه‌های وایبریِ خود‌ دیده‌اند؛ آن‌هم همراه با بخش‌هایی از صدا یا کنسرتِ او و حتی اظهاراتِ پدرش پس از درگذشتِ پسر.

روزنامه‌ها اما اغلب به «خبرِ خامِ» درگذشت این هنرمند پاپ بسنده کرده‌اند و نه گزارشی میدانی از تجمع‌ها و شمع روشن کردن‌ها دارند، نه مقاله‌ای جامعه شناسانه دربارۀ اهمیتِ تجمع‌هایی که برای یک هنرمند ایجاد می‌شود و نه گفت‌وگویی جذاب با یکی از نزدیکانِ او.

در این میان، اعتماد و بانی فیلم از معدود روزنامه‌هایی بودند که تلاش کردند نگاهی حرفه‌ای تر به این سوژۀ خبری بیندازند هرچند آن هم شاید گاهی برای مخاطبان کافی نباشد. روزنامۀ اعتماد به سیاقِ همیشگیِ خبرهای درگذشت، مجموعه‌ای از یادداشت‌ها و مقالات را از افراد گوناگون گردآوری می‌کند و این بار هم عبدالجبار کاکائی، رضا یزدانی و خشایار اعتمادی از جمله نویسندگانِ این یادداشت‌ها هستند.

اما بانی فیلم، گزارشی نوشته است از واکنش‌ها به خبرِ درگذشتِ پاشایی. جز این دو، هرچه هست خبر است در قالب‌های گوناگون، با عکسی هزارباره دیده شده از او؛ کلاه به سر در کنسرتش و یا پیش از بیماری و شیمی درمانی.

عکس‌هایی که در طولِ مدتی که او در بیمارستان بود، بارها بر روی گوشی‌های موبایل و صفحۀ مانیتور گشته بود و اظهارنظرها را گرفته بود و حالا مثل یک نانِ بیات در برابر چشمانِ کسانی قرار گرفته است که به دنبال نانِ تازه می‌گردند تا بخرند و نمی‌یابند. شهروندانِ روزنامه‌خوان در چنین موقعیت‌هایی که قرار می‌گیرند، یا به عادتِ روزنامه‌خوانیِ خود و یا با نگاه به دیگر خبرهای روزنامه، خود را متقاعد به خرید آن می‌کنند اما شهروندانی که هرازگاهی عکسی یا تیتری توجهشان را می‌دزدد و چند دقیقه‌ای پای دکه نگاهشان می‌دارد چطور قرار است به خرید کالایی ترغیب شوند که نیازشان به بخشِ قابل توجهی از آن –لااقل از تیترهای صفحۀ اول – روزِ گذشته تامین شده است؟

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)