24 آبان 1393

دادگاه فدرال آمریکا: دامنه‌های اینترنتی ایران قابل واگذاری نیست

24 آبان 1393

یک دادگاه فدرال در پایتخت ایالات متحده آمریکا، حکم داده که نمی‌توان دامنه‌های اینترنتی ایران را مصادره یا واگذار کرد.

به گزارش بی‌بی‌سی، این حکم بر اساس پرونده‌ای صادر شده است که عده ای از وکلای اسرائیلی باز کرده بودند و در آن خواهان مصادره دامنه‌های اینترنتی ایران شده بودند.

دامنه‌هایی مانند ir. و ایران. که در پس آدرس‌ وبسایت‌های اینترنتی می‌آیند.

دامنه‌های اینترنتی هر کشوری کدی مشخص است که تنها برای آن کشور است و وبسایت‌های رسمی مانند نهادهای دولتی از آن استفاده می‌کنند.

شاکیان این پرونده، گروهی از بازماندگان قربانیان حمله‌هایی بودند که متهم آنها، گروه‌های نزدیک به ایران یا مورد حمایت آن هستند؛ از جمله حزب‌الله لبنان و گروه فلسطینی حماس.

حمله یک بمب‌گذار انتحاری در بیت‌المقدس در سال ۱۹۹۷ میلادی که به مجروح شدن چهار آمریکایی منجر شد یکی از این موارد است.

در سال ۲۰۰۱ میلادی این پرونده به دادگاه رفت و از آنجا که حماس مسئولیت آن حمله را به عهده گرفت و ایران حامی این گروه فلسطینی شناخته می‌شود، ایران در دادگاه به پرداخت ۱۰۹ میلیون دلار غرامت محکوم شد.

قصد وکلا برای تصرف دامنه‌های اینترنتی ایران هم بخشی از تلاش برای کسب این غرامت است که ایران آن را نمی‌پذیرد و در مورد آن حتی نظر هم نمی‌دهد.

پیشتر سعی شده بود در مورد سوریه و کره شمالی هم چنین کاری انجام شود، اما دادگاه با آن مخالفت کرده بود.

آیکان، که مدیریت اختصاص دامنه‌های کشورها را در اختیار دارد در پاسخ به دادگاه فدرال آمریکا گفته بود که این دامنه‌ها دارایی کشورها نیستند که بتوان آنها را ضبط کرد.

دادگاه فدرال آمریکا هم بعد از بررسی نظرات آیکان و وکلا به سود ایران رای صادر کرد و با تکرار حرف آیکان این دامنه‌ها را قابل واگذاری ندانست.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)