23 آبان 1393

روایت های دو روزنامه نگار پیشکسوت از رقابت کیهان و اطلاعات

23 آبان 1393

محمد بلوری روزنامه نگار پیشکسوت در مراسم تجلیل از خودش و دوست مطبوعاتی قدیمی‌اش بهروز بهزادی، ماجرای رقابت کیهان و اطلاعات را در سال‌های نه چندان دور که به ازدواج اجباری یکی از خبرنگاران اطلاعات انجامید، بازگو کرد.

به گزارش مهر، مراسم تجلیل از بهروز بهزادی و محمد بلوری دو تن از پیشکسوتان مطبوعات عصر امروز پنجشنبه ۲۲ آبان در سالن شماره یک نشست‌های نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها برگزار شد.

در این مراسم الیاس حضرتی مدیر مسئول روزنامه اعتماد که سال‌ها با بهروز بهزادی به عنوان سردبیر در این روزنامه همکاری داشته است در سخنانی گفت: هیچ دوره‌ای از فعالیت‌های مطبوعاتی من شیرین‌تر و زیبا‌تر از فعالیت در روزنامه اعتماد نبود. من ۱۰ سال با اقای بهزادی به عنوان سردبیر همکاری داشتم و به جرات می‌گویم که به برکت وجود ایشان، اعتماد همچنان بالنده است و در بین رسانه‌ها می‌درخشد و البته پایه این اعتماد را آقای محمد بلوری گذاشت.

مدیر مسئول روزنامه اعتماد گفت: وقتی اقای بهزادی در روزنامه است و من خیالم راحت راحت است چون از ۴۶ سال سابقه فعالیت مفید او اطلاع کامل دارم. اعتماد، اعتماد نشد مگر با راهنمایی و مدیریت و تدابیر آقای بهزادی.

در این مراسم همچنین ابراهیمی از شاگردان بلوری و بهزادی در روزنامه ایران گفت: آقای بهزادی هیچ وقت دست ما را در کار نمی‌بستند و همواره اجازه اشتباه را به خبرنگاران جوان‌تر می‌دادند.

وی همچنین درخصوص محمد بلوری گفت: من از سال ۷۳ شاگرد ایشان بودم. آقای بلوری در امور خیر مانند آزادسازی حدود ۴۰۰ زندانی فعالیت می‌کرد.

در ادامه این مراسم بهروز بهزادی سردبیر روزنامه اعتماد و روزنامه نگار با سابقه در سخنانی گفت: من زمانی که کنکور دادم، در دو رشته حقوق قضایی و روزنامه نگاری قبول شدم هرچقدر خانواده‌ام، دوستان و آشنایان به من اصرار کردند که برو حقوق قضایی بخوان، چراکه آینده شغلی‌اش تضمین است ولی من گفتم مرغ یک پا دارد و من دوست دارم روزنامه نگار شوم و بنویسم، دوست ندارم بروم دادگاه.

وی با بیان خاطراتی از فعالیت‌های مطبوعاتی خود گفت: من زمانی که دانشجوی سال دوم بودم، روزنامه اطلاعات روزنامه نگار می‌خواست. من و دو نفر دیگر رفتیم و گزارش‌هایی تهیه کردیم و تعریف از خود نباشد بعدا بین دبیران سرویس روزنامه اطلاعات دعوا شد که این گزارش نویس را باید برای ما بفرستید. عاقبت هم زور سرویس حوادث هم چربید و منِ کارآموز، وارد سرویس حوادث شدم. ۶ ماهی از کارآموزی‌ام نگذشته بود که گفتند آقای عباس مسعودی می‌خواهد شما را استخدام کند و بعد از آنکه استخدام شدم، من را گذاشتند سرپرست سرویس حوادث و این در حالی بود که آن زمان کسی را که ۱۰، ۱۵ سال هم سابقه فعالیت داشت، در این مسئولیت نمی‌گذاشتند.

بهزادی ادامه داد: رقیب جدی من در روزنامه کیهان، محمد بلوری بود که آن زمان دبیر سرویس حوادث این روزنامه بود. من نه تنها قدرت رقابت با آن را نداشتم بلکه هر روز تا ساعت چهار بعدازظهر که روزنامه کیهان منتشر می‌شد تنها دغدغه‌ام این بود که بلوری در کیهان خبری داشته باشد که من نداشته باشم و خلاصه آقای بلوری در کیهان برای من یک بختک بود البته من با حیله‌های مختلف سعی می‌کردم از خبرنگارهای او خبرهایی که دارند بقاپم!

در این مراسم همچنین محمد بلوری از پیشکسوتان روزنامه کیهان و ایران گفت: پیش از آمدن آقای بهزادی به روزنامه اطلاعات، دوستی داشتیم که خیلی سابقه مطبوعاتی‌اش از هر دویمان بیشتر بود و ما با او هم رقابت داشتیم. خاطره‌ای که از آن روز‌ها به یاد می‌آورم این است که کسی بود به نام هدایت که شربتی برای معالجه سرطان درست کرده بود و ما این خبر را در روزنامه کیهان کار کردیم و آنقدر روی آن منور دادیم که آخرش وزارت بهداری آن زمان مجبور شد بخشی از بیمارستان لقمان الدوله را به این فرد اختصاص دهد و اعلام کرد که او در اینجا کار می‌کند و خبرنگاران اجازه ورود به این بخش را ندارند.

وی افزود: اما من با یک دختری که آنجا کار می‌کرد، ارتباط گرفتم و او اطلاعات مربوط به کار این فرد (هدایت) را به من می‌داد. بعد از مدتی که گذشت دیدم که روزنامه اطلاعات دارد روی دست ما می‌زند و اخباری از این فرد منتشر می‌کند. بعدا متوجه شدم که یکی از خبرنگاران آن‌ها با یک زن ۴۵ ساله که در این بخش از بیمارستان لقمان کار می‌کرد، ازدواج کرده است و از طریق او اخبار را می‌گرفت و در اطلاعات منتشر می‌کرد اما بعد از مدتی کار به جاهای باریک هم کشید و زن این خبرنگار درخواست طلاق کرد و گفت می‌خواهم مهریه‌ام را بگذارم اجرا و همین کار را هم کرد و آن خبرنگار راهی زندان شد! البته ما پول گذاشتیم روی هم و او را از زندان بیرون آوردیم. این را گفتم که بگویم که رقابت خبری آن زمان چقدر شدید بود.

در پایان مراسم تجلیل از بهروز بهزادی و محمد بلوری که به همت دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه‌ها برپا شده بود، با اهدای لوح تقدیری از سوی مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد، از این دو روزنامه نگار پیشکسوت تجلیل شد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)